pieniądze3

Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno informacje o kwotach tegorocznych subwencji oraz wpływach z podatku PIT dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Zaprezentowane dane dotyczą pierwszych dwóch kwartałów 2018 roku. Postanowiliśmy sprawdzić, ile środków otrzymały okoliczne samorządy.

Wpływy do samorządowych budżetów składają się w głównej mierze z subwencji oraz podatków. Lwia część tych środków pochodzi z subwencji ogólnej, która stanowi finansowe wsparcie ze strony państwa. W przypadku gmin i powiatów składa się ona z trzech części: wyrównawczej, oświatowej i równoważącej.

Pierwszy element służy do zmniejszania dysproporcji dochodów pomiędzy poszczególnymi samorządami. Subwencja oświatowa ma za zadanie współfinansować działalność szkolnych placówek. Część równoważącą otrzymują biedniejsze samorządy z tzw. „Janosikowego”, czyli wpłat, jakie wnoszą do budżetu państwa jednostki osiągające ponadprzeciętne dochody.

Jak wynika z opublikowanego zestawienia w ciągu pierwszego półrocza do wszystkich gmin tytułem części wyrównawczej subwencji ogólnej trafiło ponad 3,74 mld zł. Subwencja oświatowa wyniosła łącznie ponad 17,17 mld zł, a część równoważąca – 224,4 mln zł. W tym samym czasie dochody gmin z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych wyniosły łącznie 15,59 mld zł. A jak przedstawia się sytuacja w przypadku okolicznych samorządów?

Do kasy Bukowna z tytułu subwencji oświatowej wpłynęło do tej pory 2 mln 983 tys. zł. Dochody samorządu z PIT to ponad 5 mln 577 tys. zł. Subwencja oświatowa dla gminy Bolesław wyniosła 3 mln 787 tys. zł. Wpływy z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych wyniosły zaś 3 mln 677 tys. zł

Na konto gminy Klucze przelano niespełna 7,7 mln zł subwencji oświatowej oraz ponad 40 tys. części wyrównawczej. Udział samorządu w podatku PIT to pond 6,8 mln zł. W Olkuszu środki na oświatę wyniosły 20,3 mln zł, a kwota części równoważącej to 206 tys. zł. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów, budżet Srebrnego Grodu „wzbogacił się” z tytułu wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych o ponad 24 mln zł.

Na koniec czerwca bieżącego roku subwencja ogólna dla gminy Trzyciąż wyniosła ponad 5,3 mln zł. Część związana z oświatą ukształtowała się na poziomie 3,8 mln zł. Część wyrównawcza to zaś niespełna 1,8 mln zł. Prawie 1,9 mln zł stanowił przychód z podatku PIT. W Wolbromiu część wyrównawcza wyniosła 453 tys. zł, oświatowa 9,3 mln zł, a równoważąca 22 tys. zł. Do budżetu gminy wpłynęło także 10,2 mln zł przychodu podatkowego.

Jak podaje resort finansów, w przypadku powiatów łączna kwota subwencji ogólnej w pierwszym półroczu wyniosła 10,54 mld zł, z czego 8,86 mld zł stanowiła subwencja oświatowa, 636 mln zł subwencja równoważąca i ponad 1 mld zł subwencja wyrównawcza. Powiat Olkuski otrzymał 24,9 mln zł na edukację oraz 987 tys. zł części wyrównawczej. Wpływy z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych wyniosły ponad 14 mln zł.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze