Wolbrom
Od 24 do 26 października br. przy wolbromskim Domu Kultury można skorzystać z nietuzinkowej lekcji historii: w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która może podróżować po całej Polsce eksponowana jest bezpłatnie dla widzów wystawa multimedia „Iskry Niepodległej”, zorganizowana w ramach obchodów tegorocznego Święta Niepodległości.
Jak informuje Piotr Gamrot, dyrektor DK w Wolbromiu, za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych na wystawie prezentowane są fakty i postaci tworzące niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty.
– Wystawa poświęcona jest sylwetkom wybitnych Polek i Polaków, którzy mieli odwagę i chęci do zmieniania świata poprzez przekuwanie posiadanego potencjału w czyny. Wśród prezentowanych postaci znajdują się osoby reprezentujące bardzo różne dziedziny życia: technikę, medycynę, naukę, działalność społeczną, kulturę, eksplorację świata i kosmosu czy sport. Historie kolejnych bohaterów przedstawia widzom cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie, prowadząc widzów po polskich dokonaniach, przybliżając sylwetki znanych Polaków: Wandy Rutkiewicz, Ireny Sendlerowej, Mieczysława Bekkera, Kazimierza Nowaka, Jana Szczepanika, Ludwika Hirszwelda, Marka Kamińskiego, Jana Czochralskiego i innych. Elementy graficznie wystawy zostały wykreowane przez AI – wyjaśnia Piotr Gamrot, zachęcając do odwiedzenia nietuzinkowj ekspozycji.
W projekcie ISKRY NIEPODLEGŁEJ zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne, by stworzyć dla gości wystawy niezapomniane doświadczenie immersyjne, działające na różne zmysły. Nowoczesne technologie wykorzystane do ukazania faktów i postaci historycznych, pozwoliły stworzyć opowieść o niepodległości Polski przez pryzmat postaci, których sukcesy odnoszone w różnych dziedzinach życia mogą być inspiracją dla każdego.
Wystawa-widowisko pokazywana jest bezpłatnie w całej Polsce, a w Wolbromiu, przy budynku DK ekspozycja będzie gościła przez trzy dni:
24 października (czwartek) w godz. 9:00-17:00
25 października (piątek) w godz. 9:00-17:00
26 października (sobota) w godz. 9:00-15:00
Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.