Powiat

Już od niemal 10 lat lat policjanci zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wskazując, że narzędzie to posiada realny wpływ na poprawę porządku publicznego. Czy funkcjonariusze reagują jednak na napływające zgłoszenia zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa? Postanowiliśmy sprawdzić które zagrożenia najczęściej zgłaszają mieszkańcy powiatu olkuskiego i jak wypadamy na tle reszty Małopolski.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywny portal umożliwiający anonimowe przekazywanie mundurowym informacji o występujących zagrożeniach: narzędzie, za pomocą którego każdy z nas może m.in. zgłosić miejsce szczególnie niebezpieczne lub wymagające interwencji służb, stworzono w październiku 2016 roku w celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz poprawy komunikacji pomiędzy obywatelami a stróżami prawa. Policjanci podkreślają bowiem, że każde zgłoszenie naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa jest przez nich szczegółowo weryfikowane.

Od lat regularnie informujemy także o funkcjonowaniu tego narzędzia na naszych łamach, posługując się danymi przedstawianymi nam przez Komendę Powiatową Policji w Olkuszu: tym razem postanowiliśmy jednak pójść o krok dalej i poprosiliśmy o dane dotyczące liczby zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa Komendę Wojewódzka Policji w Krakowie, tak aby sprawdzić, jak powiat olkuski wypada na tle reszty Małopolski.

Z przekazanych nam danych wynika, że w latach 2020 – 2024 w naszym powiecie zgłoszono ponad 9 tysięcy zagrożeń, z czego najwięcej, dokładnie 2 332, naniesiono ich w ubiegłym roku: zgłoszenia najczęściej dotyczyły przekraczania dozwolonej prędkości (niespełna 40%), nieprawidłowego parkowania (23,4%) oraz spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym (10,6%), podobnie zresztą jak w reszcie naszego województwa. W całej Małopolsce w analogicznym okresie na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa naniesiono natomiast ponad 267,7 tysiąca nieprawidłowości, czyli średnio aż 146 dziennie: najwięcej zgłoszeń dokonano w Krakowie (ponad 79 tysięcy), w powiecie krakowskim (niespełna 23 tysięcy) oraz w powiecie nowosądeckim (15,7 tysiąca).

2 332 zgłoszenia zarejestrowane łącznie w ubiegłym roku w powiecie olkuskim oznacza znaczący wzrost w porównaniu do 1 748 nieprawidłowości naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2023 roku: 1401 z nich dokonano w Gminie Olkusz, 334 w Gminie Klucze, 306 w Gminie Wolbrom, 125 w Bukownie, 91 w Trzyciążu, a 75 w Bolesławiu. W całej Małopolsce w 2024 roku odnotowano z kolei ponad 68,8 tysiąca zgłoszeń, które również oznaczają wzrost w porównaniu do niespełna 56 tysięcy nieprawidłowości naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2023 roku.

Funkcjonariusze podkreślają, że opisywanego narzędzia jest niezwykle proste i dostępne dla każdego: za pomocą interaktywnej mapy każdy może bowiem anonimowo zaznaczyć miejsce występowania danego zagrożenia oraz przypisać mu odpowiednią kategorię. Ponadto, możliwe jest również podanie szczegółowego opisu nieprawidłowości, a nawet dołączyć zdjęcie lub nagranie wideo. Warto wspomnieć, że nie ma potrzeby zakładania w tym celu konta ani podawania żadnych danych osobowych.

Po zgłoszeniu zagrożenia informacja trafia natomiast do odpowiednich służb, które weryfikują je w ciągu siedmiu dni (w wyjątkowych sytuacjach czas ten może zostać wydłużony): również w Komendzie Powiatowej Policji w Olkuszu działają specjalni koordynatorzy, którzy na bieżąco monitorują zgłoszenia dotyczące przestępstw oraz naruszeń przepisów drogowych. Każdy przypadek nieprawidłowości naniesionej na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa jest kolejno analizowane, a następnie przekazywane właściwej jednostce, która podejmuje działania w celu eliminacji problemu.

W efekcie, mieszkańcy mają realny wpływ na bezpieczeństwo swojej okolicy, gdyż policja może lepiej zarządzać patrolami oraz skuteczniej reagować na zgłaszane incydenty. Warto jednak pamiętać, że w przypadku sytuacji wymagających natychmiastowej interwencji służb, takich jak m.in. zagrożenie życia lub zdrowia, wciąż należy dzwonić pod numer alarmowy 112, ponieważ Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania pilnych przypadków!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze