Podczas piątej, a więc jubileuszowej edycji nagrody Cordis Nobilis, wyróżnienia odebrały kolejne osoby i organizacje, które swoją bezinteresowną pracą dla innych wyróżniają się na tle społeczności Olkusza. Gala Nagrody Szlachetnych Serc to okazja do publicznego podziękowania im za to, że potrafią zauważyć ludzi wokół siebie i wyciągnąć do nich rękę, a także pracować na rzecz rozwoju lokalnej społeczności poprzez promowanie postaw, o jakich często zapominamy w codziennym pośpiechu.
Nagroda Cordis Nobilis została ustanowiona przez burmistrza Olkusza, a przyznaje je kapituła nagrody, w której zasiadają reprezentanci różnych środowisk: samorządu, organizacji pozarządowych, osiedli i sołectw oraz nauczycieli. Przyznawana jest w pięciu kategoriach, jednak w tym roku zdecydowano się wyłonić laureatów czterech z nich.
Stowarzyszenie „Miasta Partnerskie”
Nagrodę w kategorii „Organizacja” – przyznawanej dla organizacji pozarządowej za najwartościowsze przedsięwzięcia służące budowaniu wspólnego dobra – przyznano olkuskiemu Stowarzyszeniu „Miasta Partnerskie”. W ubiegłym roku Stowarzyszenie to, powołane w celu podjęcia współpracy z zachodnimi sąsiadami, obchodziło 15-lecie działalności. Przez ten czas podjęto niezliczoną ilość inicjatyw, których celem było wzajemne poznanie historii, obyczajów, stylu życia mieszkańców Olkusza i mieszkańców z miast partnerskich, w tym w szczególności Schwalbach am Taunus. – W ramach swojej misji Stowarzyszenie zorganizowało dziesiątki spotkań młodzieży z Polski i z Niemiec, Francji i Izraela, wizyt rodzin w Olkuszu i Schwalbach. Dzięki działalności Stowarzyszenia współpracowały ze sobą: młodzież gimnazjalna i licealna, zespoły muzyczne, strażacy, seniorzy, artyści, piłkarze. Stowarzyszenie „Miasta Partnerskie” wspierało współpracę między szkołami, parafiami, organizacjami z miast partnerskich. Stowarzyszenie „Miasta Partnerskie” tworzy najważniejszy element współczesnej Europy – przyjazne więzi między mieszkańcami różnych państw, budowane bez uprzedzeń i stereotypów podkreślił w uzasadnieniu Jacek Imielski, dyrektor wydziału spraw społecznych olkuskiego magistratu. Przez długie lata w pracę na rzecz Stowarzyszenia zaangażowały się setki osób. Nagrodę odebrali prezes Genowefa Bugajska i członek zarządu Stanisław Jakubas.
Anna i Marcin Kubiczkowie oraz Powszechna Spółdzielnia Spożywców „SPOŁEM” w Olkuszu
W kategorii „Filantrop”, do której zgłaszane są osoby wspierające finansowo przedsięwzięcia lokalnej społeczności, przyznano dwie równorzędne nagrody. Państwo Kubiczkowie znani są w środowisku olkuskim przede wszystkim z zaangażowania w rozwój piłki ręcznej i wielu akcji charytatywnych prowadzonych szczególnie na rzecz niepełnosprawnych dzieci. Dekadę temu rozpoczął się nowy rozdział w historii olkuskiego, żeńskiego szczypiorniaka, a piłkarki Stowarzyszenia Piłki Ręcznej w Olkuszu wypracowały sobie pozycję w krajowej czołówce tej dyscypliny sportowej. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe klubu, jakiego podjęli się Anna i Marcin Kubiczkowie. – Dzięki tej pracy Olkusz doczekał się drużyny grającej w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce – uzasadniła kapituła nagrody. Oprócz tego małżeństwo Kubiczków dofinansowuje obozy sportowe dla dzieci i młodzieży oraz wspiera organizację turniejów sportowych.
Drugi z laureatów w tej kategorii, Powszechna Spółdzielnia Spożywców „SPOŁEM” w Olkuszu, działa na terenie powiatu olkuskiego od 125 lat i jest prawdopodobnie jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek w mieście. Działalność PSS-u to nie tylko działalność zarobkowa, ale również wieloletnia dobra praktyka wspierania osób potrzebujących – głodnych, żyjących w ubóstwie, samotnych. Jak podkreślają członkowie kapituły, bardzo często pomoc ta była przekazywana dyskretnie, bez dbałości o rozgłos i honory. – PSS „SPOŁEM”, z prezes Grażyną Kulig na czele, wspiera liczne akcje charytatywne i przedsięwzięcia służące pomocy osobom potrzebującym. Na te cele przeznacza produkty spożywcze oraz wyroby z firmowych piekarni. Spółdzielnia pomaga szkołom, świetlicom środowiskowym, zarządom osiedli, związkom emerytów, rencistów i inwalidów, stowarzyszeniom, placówkom opiekuńczo – wychowawczym – uzasadniono w laudacji.
Maria Piasny i Anna Hajduła
Nagrodą Cordis Nobilis w kategorii „Nauczyciel” wyróżnia się tych pedagogów, których zaangażowanie w naukę i wychowanie młodego pokolenia dalece wykracza poza obowiązki zawodowe. W tym roku również w tej kategorii przyznano dwie równorzędne nagrody – dla Marii Piasny i Anny Hajduły.
Pierwsza z wymienionych to nauczycielka-legenda pracująca w I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. Nie ma absolwenta tej szkoły, który nie miałby jakiegoś osobliwego wspomnienia z Marią Piasny. Charyzmatyczna pasjonatka fizyki, w niecodzienny sposób potrafi wprowadzić swoich uczniów w skomplikowany świat materii. Uczniowie z jej słynnego kółka fizycznego sięgali po najwyższe nagrody i wyróżnienia w dziedzinie fizyki i techniki. Wielu jej wychowanków podążyło wyznaczoną przez Marię Piasny ścieżką, robiąc kariery naukowe na najlepszych uczelniach w kraju i za granicą. Chociaż fizyka jest przedmiotem ścisłym, to nagrodzona nauczycielka jest humanistką z prawdziwego zdarzenia, bo interesuje ją każda dziedzina życia człowieka. – Zwraca uwagę na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy. Zachęca młodzież do innowacyjnego i kreatywnego myślenia, do realizacji własnych pomysłów, do samodzielnej, technicznej twórczości. Dlatego pasję do nauk ścisłych łączy z rozbudzeniem zainteresowań artystycznych. Organizuje systematycznie wyjazdy na koncerty muzyki poważnej do Filharmonii Krakowskiej – zauważa kapituła nagrody Cordis Nobilis.
Anna Hajduła jest nauczycielem języka polskiego w Zespole Szkół Nr 3 w Olkuszu. W środowisku lokalnym znana jest z wielu inicjatyw, których głównym celem jest zaszczepienia zamiłowania do regionu, tradycji lokalnych, a także kultury języka polskiego. To ona podjęła się organizacji konkursu „Mnie ta ziemia od innych droższa…” promującego wiedzę o naszej Małej Ojczyźnie. Jest jedną z inicjatorek powstania małopolskiego oddziału Towarzystwa Kultury Teatralnej, gdzie obecnie sprawuje funkcję wiceprezesa. Organizując Międzynarodowy Dzień Teatru i inne projekty teatralne propaguje ideę słowa mówionego na deskach teatru i wiedzę o tej dziedzinie kultury. Prowadzi zespół teatralny „Grupa Okazjonalna”, a jej podopieczni zdobywają nagrody na licznych konkursach. – Od wielu lat wspólnie ze szkolnymi wolontariuszami organizuje pomoc finansową dla Hospicjum Małych Dzieci im. Józefa Tischnera w Krakowie, przygotowuje świąteczne upominki i inscenizacje teatralne dla dzieci z Domu Dziecka w Sosnowcu. Jest niestrudzoną orędowniczką dbałości o czystość i poprawność języka ojczystego jako niezbywalnego elementu naszej tożsamości narodowej i dobrego wykształcenia – podsumowała kapituła nagrody.
Andrzej Feliksik
W kategorii „Osoba” nagroda Szlachetnych Serc przyznawana jest za długoletnią i bezinteresowną działalność na rzecz innych osób. W tym roku za taką osobę uznano Andrzeja Feliksika, pasjonata i kultywatora wiedzy o Ziemi Olkuskiej. Nagrodzony jest nauczycielem, zawodowo dyrektorem Samorządowego Zespołu Edukacji w olkuskim magistracie. Jest znany ze swojej działalności na rzecz lokalnej turystyki, jako aktywnej formy zdobywania wiedzy o najbliższym otoczeniu i jego historii. Pełni funkcję prezesa Klubu Przewodników ILKUSSIA, był organizatorem licznych wydarzeń turystycznych. Pasją Andrzeja Feliksika są minerały i skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jego kolekcja jest jedną z największych w Polsce, a co godne podkreślenia, mogą ją podziwiać wszyscy, bo została przekazana Centrum Kultury w Olkuszu. Dzięki licznym publikacjom i odczytom na konferencjach przyczynił się do wzbogacania wiedzy z tego zakresu i promowania zasobów przyrodniczych Olkusza i okolic. Z przedsięwzięć, w które osobiście się zaangażował należy wymienić choćby: utworzenie szkolnych kół krajoznawczo – turystycznych, organizację licznych rajdów turystycznych (Rajdu Górskiego, Rajdu Wiosennego, Zlotu Przedszkolaków, Spartakiady Dzieci i Młodzieży czy Festiwalu Piosenki Rajdowej, w jakich udział wzięły tysiące olkuskich uczniów. Jest prezesem Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Olkuszu.
Galę nagrody uświetnił koncert uzdolnionych, młodych mieszkańców Olkusza z Ogniska Muzycznego „Żaczek”.
Zobacz naszą fotogalerię:
Podobno ten ostatni na zdjęciu, chce kandydować na burmistrza. Koń by się uśmiał.
Tak pamiętam, majaczył coś o talentach, które rzekomo posiada.
W przemówieniu po odebraniu „nagrody” mówił o jakiś swoich talentach. Jedyny talent jaki ma to lawirowanie między ugrupowaniami politycznymi przed wyborami. Był jednym z kilkunastu radnych, którzy głosowali za prywatyzacją szpitala. Wyborcy to pamiętają.
Nie chce mieć nigdy doczynienia z tym ostatnim.
Nagrody niesłuszne. Tak działa korupcja w państwie tuska.
Wszystkim, tylko nie Feliksikowi. Kapituła do wymiany.
[quote name=”myślący”]A jednak to prawda : Feliksik wśród ludzi szlachetnych i bezinteresownych!!!!! Orzesz (moderacja)!!!![/quote]
Trudno uwierzyć ale „Orzesz” pisze się” ożeż”.Proszę jakiegoś znawcę o potwierdzenie.
No powiedzcie mi, co tam robi taki radny Zyga Sol. z Osieka. Tacy ludzie nie podniosą tego powiatu, jeszcze jak go odwołali ze stanowiska wiceprzew. to się pieniaczy, jest złośliwy i obrażony na cały świat. Jego na tym stanowisku nigdy tam nie powinno wcześniej być.
Gratulacje dla Marcina i Anny Kubiczek
A jednak to prawda : Feliksik wśród ludzi szlachetnych i bezinteresownych!!!!! Orzesz (moderacja)!!!!
Wstydżcie się tytułu nagrody.!!
Jest nagroda dla Prezesa i dziewczyny też dały radę Olimpii-Beski. Udany weekend. 🙂
[quote name=”ło”][quote name=”?????!!!!!!!!”]Ten pan na ostatnim zdjęciu głosował za prywatyzacją olkuskiego szpitala, to z tą szlachetnością nie do końca jest najlepiej.[/quote]
Mało,że głosował za prywatyzacją, to jeszcze jako członek zarządu powiatu ze starosta Konarskim i radnym Kwaśniewskim jeździli do szpitali w Nakle w Szubinie bez udziału kierownictwa szpitala i przedstawicieli załogi[/quote]
Widocznie kryteria przyznawania nagrody takie zasługi preferowały …
[quote name=”inka2″]Wielkie brawa i szacunek dla pani Piasny[/quote]
Wielki szacunek dla nauczyciela z pasją i powołaniem. Ci, którzy nie powiedzieli nigdy dobrego słowa na temat pracy nauczycieli niechaj pochylą głowy. Gratulacje dla Pani Marii Piasny!
A, po co jeździł do Nakła w Szubinie ?. Czy może chodziło o to by podpatrzeć jak tam to działa ?. Widać, że źle podpatrywali i spaprali całe to podpatrywanie. Przecież, oni we trzech nie mają zielonego pojęcia o leczeniu ludzi.
BRAWO DLA PANI MARII PIASNY!
[quote name=”?????!!!!!!!!”]Ten pan na ostatnim zdjęciu głosował za prywatyzacją olkuskiego szpitala, to z tą szlachetnością nie do końca jest najlepiej.[/quote]
Mało,że głosował za prywatyzacją, to jeszcze jako członek zarządu powiatu ze starosta Konarskim i radnym Kwaśniewskim jeździli do szpitali w Nakle w Szubinie bez udziału kierownictwa szpitala i przedstawicieli załogi
Pan Feliksik jak był radnym powiatowy był jednym z 13 radnych, którzy glosowali za prywatyzacja ( przekształceniem ) naszego szpitala. Jak wygląda teraz leczenie każdy widzi. To było bardzo złe posunięcie tych radnych, moim zdaniem. Myślę, że nazwiska pozostałych poznamy później.
PSS-Społem i Państwu Kubiczkom, ta nagroda na pewno się należała.
Przyłączem się do gratulacji dla Pani PIasny.
Jestem rodzicem ucznia, , którego uczyła.
Już dawno powinna otrzymać nagrodę.
Ten pan na ostatnim zdjęciu głosował za prywatyzacją olkuskiego szpitala, to z tą szlachetnością nie do końca jest najlepiej.
Wielkie brawa i szacunek dla pani Piasny