Tarnów, Kraków

12 października, sezon 2023/2024 w Lidze Małopolskiej rozpoczęły Juniorki SPR Olkusz. Podopieczne Moniki Pastwy na inaugurację rozgrywek wybrały się do Tarnowa, gdzie zagrały z miejscowym Pałacem Młodzieży. Młode Lwice odniosły pewne zwycięstwo 34:21. Tylu pozytywnych wrażeń nie dostarczył jednak drugi mecz w rozgrywkach, także wyjazdowy w Krakowie. W minioną niedzielę olkuszanki po zaciętym meczu uległy Kusemu 37:42.

Do Tarnowa olkuszanki pojechały w najsilniejszym składzie, z Nikolą Sołościuk i Wiktorią Kozyrą, a więc zawodniczkami ogranymi już na I-ligowym poziomie. Doświadczenie z dorosłych parkietów zaprocentowało w hali rywalek, bowiem „Młoda Soło” oraz „Koza” były liderkami całego zespołu.

Od samego początku na boisku zaznaczyła się przewaga olkuszanek, które na osiedle Legionów przyjechały niejako po swoje. Wynik meczu ze skrzydła otworzyła Zofia Czarnota, a następnie na listę strzelczyń wpisały się też Aleksandra Rasiak, Nikola Sidor oraz wspomniane wyżej Sołościuk z Kozyrą. Po 10 minutach Młode Lwice wygrywały 6:2, by po następnych dziesięciu, zamkniętych trafieniem Alicji Węglarz, prowadzić już 10:4. Tarnowianki walczyły, tego odebrać im nie można, ale to było zbyt mało, by skutecznie nawiązać do faworyzowanych podopiecznych trenerki Pastwy. Kolejne gole Kozyry, Sołościuk oraz Zuzanny Pawłowskiej sprawiły, że SPR w 27. minucie miał już osiem bramek w zapasie (14:6). Pierwszą połowę skutecznym trafieniem z rzutu karnego zamknęła Kozyra.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Wciąż stroną dominującą na parkiecie były Młode Lwice, które mimo wysokiego i niezagrożonego prowadzenia, bez choćby chwili słabości dawały jasny przekaz, że u progu nowego sezonu znajdują się w wysokiej formie. Sołościuk, Sidor i Kinga Petlic powiększyły przewagę do dziewięciu goli (18:9), a po kolejnej serii, tym razem czterech trafień z rzędu autorstwa Kozyry, Sołościuk i Sidor, wynik jeszcze mocniej premiował olkuszanki (22:11 dla SPR-u).

Przy tym rezultacie, do końcowej syreny pozostawało jeszcze przeszło osiemnaście minut i choć już wtedy można było zakładać, że gospodynie nie będą w stanie odwrócić losów pojedynku, to Młodym Lwicom nadal było mało. W ostatnim fragmencie spotkania najwięcej zamieszania w szeregach obronnych Pałacu Młodzieży robiła Petlic – cztery razy z kolei pokonując bramkarkę z Tarnowa. Swoje premierowe trafienie na prywatnym koncie zapisała również Anna Marszałek, a Węglarz, Sidor, Sołościuk i Kozyra dołożyły następne, godzinną potyczkę na terenie rywalek kończąc przekonującym triumfem 34:21.

MAŁOPOLSKA LIGA JUNIOREK – 1. kolejka

MKS Pałac Młodzieży Tarnów – SPR Olkusz 21:34 (9:15)

MKS: Pal – A. Leśniak (8), Adamczyk (6), Tai (2), J. Leśniak (2), Srebro (1), Janas (1), Gacek (1), Chrobak, Kapustka, Zając, Czapla, Kasprzykowska, Szymańska.

SPR: Bigaj, Woszczek – Kozyra (9), Sołościuk (6), Sidor (5), Węglarz (3), Rasiak (2), Pawłowska (1), Czarnota (1), Marszałek (1), Ślęzak, Noga, Sawicka, Kaziród, Kania.

_ _ _

O ile w Tarnowie humory dopisywały, o tyle po wizycie w Nowej Hucie powodów do świętowania jest dużo mniej. Wszystko przez to, że na Osiedlu Handlowym Młode Lwice nie znalazły sposobu na zatrzymanie krakowianek, które rzucały bramkę za bramką. Ich licznik zatrzymał się na 42 golach. Jeśli tracisz aż tyle, musisz liczyć się z niepowodzeniem.

Pierwsza połowa w Grodzie Kraka bardzo wyrównana. Za dowód posłuży wynik do przerwy – remis 20:20. W składzie olkuszanek ponownie pierwszoplanowe role odegrały Kozyra z Sołościuk, na swoich indywidualnych kontach zapisując dwucyfrowe rezultaty. Ostatecznie nawet takie popisy na niewiele się zdały, bowiem drugie dwa kwadranse przebiegały już pod dyktando szczypiornistek Kusego. Gospodynie umiejętnie pilnowały dwu/trzybramkowej przewagi, na trafienia olkuszanek odpowiadając swoimi.

Mecz sam w sobie mógł się podobać. W ofensywie oba zespoły pokazały wiele ciekawych akcji, gorzej z formacjami obronnymi, w których można doszukać się sporej ilości mankamentów. Miejscowe o tych słabszych momentach pewnie szybko zapomną, bo finalnie sięgnęły po komplet punktów. W gorszej sytuacji po niedzielnym pojedynku są natomiast Młode Lwice, które przed rewanżem przy Wiejskiej mają o czym myśleć.

Najskuteczniejsze w Nowej Hucie: Wiktoria Kozyra (14 bramek) oraz Nikola Sołościuk (11 goli). Skuteczność tej dwójki nie wystarczyła jednak do utrzymania w tabeli pozycji lidera.