Działkowa

Mieszkańcy ul. Działkowej (dawniej kolonii Hektary) i ul. Źródlanej Zabagnia oraz części Łobzowa (gm. Wolbrom) muszą przygotować się na utrudnienia w dojeździe do swoich posesji. W niedługim czasie mają się tam zacząć prace przy budowie odcinka kanalizacji sanitarnej. Oprócz swojej podstawowej funkcji, inwestycja ma także szanse poprawić stan czystości wody w pobliskim Zalewie Wolbromskim.

Blisko kilometrową nitkę rurociągu kanalizacyjnego wraz z przykanalikami do posesji oraz pompownię ścieków z wyposażeniem, a także przyłącze wody do pompowni i przyłącze elektryczne do zasilania pompowni wykona wybrana na podstawie zapytania ofertowego Firma Usługowo-Handlowa i Produkcyjna „IVA” Iweta Kowalczyk z Brzozówki. Wykonanie robót będzie kosztowało 479 685,90 zł brutto, a firma zaoferowała 5-letni okres gwarancji. W budżecie gminy na realizację tego zadania zabezpieczono kwotę 630 341,63 zł brutto. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w związku z realizacją operacji typu „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach Wsparcia inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Gmina Wolbrom pozyskała z tych środków dofinansowanie w wysokości 404 401 zł.

zalew

Z budowy sieci kanalizacyjnej w tej części Zabagnia cieszą się nie tylko mieszkańcy „Hektarów”, ale także wędkarze i inni miłośnicy rekreacji nad wolbromskim Zalewem, w tym posiadacze ogródków działkowych przy ul. Działkowej. Z doświadczenia wiedzą, że dotąd część zanieczyszczeń pochodzących z nieprawidłowo zabezpieczanych ścieków gospodarskich trafiała z wodami opadowymi do akwenu, powodując nie tylko jego zanieczyszczenie, ale także uciążliwości zapachowe. Nowa sieć kanalizacyjna, pod warunkiem prawidłowego przyłączenia się do niej zamieszkujących przy ul. Działkowej użytkowników ma szanse zmniejszyć negatywne skutki spływania odpadów płynnych do zbiornika.

Według zapowiedzi, prace przy budowie kanalizacji w Zabagniu mają zakończyć się w maju tego roku.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze