Szkoła Podstawowa nr 1 w Wolbromiu po raz kolejny w tym roku wzięła udział w projekcie edukacyjnym UNICEF: „Baw się i bądź bezpieczny.” We wtorek 19 czerwca pod Szkołą Podstawową nr 1 w Wolbromiu pojawiła się karetka pogotowia NZOZ Nowego Szpitala w Olkuszu z panem Zbigniewem Barańskim – pielęgniarzem medycznym. Pokaz udzielania pierwszej pomocy zaprezentowany przez profesjonalistę na fantomach i ochotnikach – uczniach klas I – III kończył projekt UNICEF realizowany przez szkołę.

Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały co robić w razie wypadku, kogo i jak powiadomić, poznawały numery alarmowe, zasady udzielania pierwszej pomocy, zadawały pytania i brały czynny udział w ćwiczeniach. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie karetki (kolejka do niej była bardzo długa i posuwała się powoli) oraz zapoznawanie się ze sprzętem, który się w niej znajdował. Pan Barański wykazał się ogromną, anielską wprost cierpliwością i wyrozumiałością w stosunku do ciekawskich uczniów, których pytaniom nie było końca. Odjeżdżającą karetkę dzieci żegnały z żalem.

Celem projektu „Baw się i bądź bezpieczny” było przekazanie dzieciom wiedzy o tym jak dbać o własne bezpieczeństwo, jak unikać sytuacji ryzykownych, mogących doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia dziecka oraz jak należy się zachować, kiedy dochodzi do wypadku, w miejscach, w których przebywają najczęściej, tj. domu, na placu zabaw, w parku, na drodze etc.

Program zakłada, by uczniowie znali ryzyko, jakie wiąże się z nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego, lekkomyślnym zachowaniem się w wodzie lub też nieostrożnym obchodzeniem się z materiałami łatwopalnymi czy też substancjami trującymi. Poza profilaktyką podejmowania zachowań ryzykownych istotnym jest, by dzieci posiadały wiedzę oraz umiejętności jak zachować się w sytuacjach mogących stanowić dla nich zagrożenie życia lub zdrowia, np.: pożaru, wypadku drogowego, niebezpieczeństw.

Koordynacją projektu zajęły się panie: Agnieszka Gardeła, Agnieszka Kołodziej, Agnieszka Gamrat i Edyta Oleksy. W ramach akcji został przeprowadzony cykl zajęć we wszystkich klasach szkoły połączony z prezentacją multimedialną według materiałów dostarczonych przez UNICEF. Odbył się także konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa i zagrożeń dla klas I  – VI oraz konkurs plastyczny na plakat. Uczniowie podeszli do tematu bardzo poważnie i z dużym zaangażowaniem, wykazali się ogromną wiedzą, rozsądkiem i pomysłowością. Liczymy na to, że wiedza przyswojona i utrwalona w ten sposób przyczyni się do spędzenia beztrosko, radośnie i  przede wszystkim bezpiecznie zbliżających się wakacji i nie tylko…

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze