Takie pytanie zadają sobie mieszkańcy gmin należących do Związku Komunalnego Gmin Komunikacja Międzygminna. W pojazdach komunikacji miejskiej coraz częściej dochodzi do niebezpiecznych awarii. Pasażerowie narzekają także na komfort podróży. Władze Związku zapewniają, że dofinansowanie na zakup nowego taboru jest już pewne. Postanowiliśmy sprawdzić, jak jest w rzeczywistości.

Kwestia wieku i stanu technicznego olkuskich autobusów stanowi temat gorących dyskusji od lat. Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”, organizujący komunikację publiczną na terenie gmin Bukowno, Bolesław, Klucze i Olkusz nie posiada własnej floty. Wszystkie pojazdy należą do operatów, którzy obsługują poszczególne linie komunikacyjne. Najstarsze maszyny pamiętają koniec lat 90-tych. Najnowsze autobusy zostały wyprodukowane w 2006 roku. Coraz częściej mówi się więc o konieczności wymiany taboru na nowszy.

Dyskusja na ten temat nabrała tempa za sprawą awarii, jakie miały ostatnio miejsce w miejskich autobusach. Na przestrzeni ostatnich miesięcy doszło w nich do kilku pożarów. Coraz częściej zaczynają więc padać pytania dotyczące bezpieczeństwa pasażerów. Jak wynika z odpowiedzi na interpelację wystosowaną w tej sprawie przez radnego Wojciecha Panka, pracownicy ZKG KM na bieżąco dokonują przeglądu stanu technicznego autobusów. Na pisemny wniosek Związku, Komenda Powiatowa Policji przeprowadziła kontrolę pojazdów. W jej wyniku kilku operatorom zabrano dowody rejestracyjne. Ich właściciele zmuszeni zostali do naprawy oraz ponownych badań w stacji diagnostycznej.

Efektem tych wydarzeń była m.in. wymiana przez jednego z operatorów części pojazdów marki SOLARIS na inne. Jest to jednak rozwiązanie zastępcze, gdyż nowe pojazdy nie odbiegają swoim wiekiem od tych, które zastąpiły. Wszyscy są więc zgodni, że w olkuskiej komunikacji miejskiej potrzebne są jednak gruntowne zmiany. Jak zapewniają władze ZKG KM, takowe mają nadejść już niebawem.

Gminy porozumiały się w sprawie nowych autobusów

Przypomnijmy, że w październiku bieżącego roku ogłoszono wyniki konkursu zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Krakowie. Dotyczył on dofinansowania z funduszy europejskich dla małopolskich gmin na zakup ekologicznych autobusów. Projekt złożony przez Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” znalazł się wtedy na liście rezerwowej.

Został on oceniony pozytywnie, jednak kwota zewnętrznego dofinansowania uległa ograniczeniu, co skutkowało koniecznością zwiększenia wkładu własnego uczestników. Wymagało to podjęcia stosownych decyzji w tej sprawie przez władze gmin tworzących Związek. Dzięki temu projekt „awansował” z listy rezerwowej na listę zadań do realizacji. Kiedy na olkuskich ulicach zobaczymy nowy tabor?

– Chcielibyśmy, aby pierwsze autobusy pojawiły się jeszcze w 2018 roku. Wszystko uzależnione będzie jednak od „mocy przerobowej” producenta. Pojazdy tego typu produkowane są na zamówienie. Nie są one dostępne „od ręki”, tak jak to ma miejsce w przypadku salonów z autami osobowymi – tłumaczy Tadeusz Chwast, Przewodniczący ZKG KM.

Projekt zakłada zakup 23 autobusów komunikacji miejskiej. Mają one być wyposażone w system obsługi pasażerskiej obejmujący: biletomaty, kasowniki, tablice informacyjne, system zliczania pasażerów oraz monitoring wewnętrzny i zewnętrzny. Zakupiony zostanie także system zarządzania ruchem na placu przy ul. Kościuszki w Olkuszu obejmujący tablice dla dynamicznej obsługi pasażerskiej połączone z nowoczesnym monitoringiem lokalizacji działającym online.

Całość zadania kosztować ma ponad 22,8 mln zł. Łączny wkład finansowy członków Związku wyniesie zaś ponad 8 mln zł. Udział poszczególnych gmin stanowić będzie kwotę proporcjonalną do ilości wykonywanych wozokilometrów według zasad określonych w Statucie Związku.

Według zapewnień przedstawicieli olkuskiego magistratu, mają to być ekologiczne pojazdy o najwyższej normie emisji spalin Euro 6. Zakupiony tabor zostanie przekazany wyłonionemu w drodze przetargu operatorowi, wyłącznie do świadczenia usług przewozowych na liniach komunikacyjnych terenu gmin Olkusz, Bolesław, Bukowno i Klucze.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mechanikkierowca PKS
Mechanikkierowca PKS
4 lat temu

No i tak to bywa jak w tym przysłowiu”Na złodzieju czapka gore” i do tego kombinatorom,chachęciarzom .łapownikom,koryciorzom sprzyjają redaktorzy z gazet,kasując prawdziwe komentarze pokrzywdzonych ludzi przez oprycha co zadzwoni do redakcji gazety jako poszkodowany prawdziwym komentarzem.KOMENTARZE POSZKODOWANYCH UCZCIWYCH NIE MAJĄ MIEJCA TAK WYGLĄDA SPRAWIEDLIWOŚĆ.

lololo
lololo
4 lat temu

Radny Panek w interpelacji pytał o wiek autobusów, jestem w szoku jakie starocie są w naszym mieście. Już się nie dziwię, że stają co jakiś czas w płomieniach.

kierowca
kierowca
4 lat temu

miasto powinno mieć jednego operatora komunikacji a nie kilku/ każdy ma inne pojazdy/ każdy sobie rzepkę skrobie/ jeden pojazd taki drugi inny/w jednym zimno w innym gorąco/ w jednym zapach w innym smierdzi/ jeden kierowca jezdzi w koszuli inny w kufajce i w czopce/ itd itd/ to taki sam problem jak z busami Kraków – Olkusz / jest ich kilku i bałagan na całego/ brak informacji itd

pavv
pavv
4 lat temu

Pan Przewodniczący chyba nigdy nie był w salonie z nowymi autami. Teoretycznie można kupić auto, ale tylko takie jakie jest dostępne w salonie. Na inny kolor czy wyposażenie najczęściej trzeba czekać.

Kierowca :D
Kierowca :D
4 lat temu

[quote name=”Felik”]Ostatnio widziałem nowy autobus taki biały 😆 :lol:[/quote]

Pojazd wyprodukowany w 2016 roku. Jest on na testach do końca roku.

Felik
Felik
4 lat temu

Ostatnio widziałem nowy autobus taki biały 😆 😆