Od kilku miesięcy na linii Olkusz Osiedle Młodych – Supersam kursują nowe minibusy. Wożą one pasażerów na zlecenie Związku Komunalnego Gmin ,,Komunikacja Międzygminna”. Linia oznaczona symbolem 450 S ma praktycznie taki sam przebieg jak dotychczasowa linia 450. Różni się jednak ceną za przejazd i ta różnica jest znaczna.
Jadąc autobusem płacimy aż 1,6 zł, przejazd linią 450 S to tylko złotówka, tak samo jak minibusami prywatnych przewoźników.
– Taka sytuacja powoduje, że na linii 450, według naszych obserwacji, znacznie spadła liczba pasażerów. Znacznie większy koszt przejazdu linią „450” ,o 60 groszy więcej niż u  konkurencji, musiał sprawić, że pojemne autobusy na w/w linii jeżdżą obecnie tylko z niewielką liczbą pasażerów. Głównie korzystają z nich osoby posiadające bilety okresowe lub miesięczne, posiadające prawo do biletów ulgowych lub prawo do bezpłatnych przejazdów – podkreśla radny Łukasz Kmita, który podczas ostatniej sesji wnioskował o ujednolicenie cen za przejazdy środkami transportu publicznego.
Proponuje on, by obniżyć ceny biletu na linii 450, tak aby był on na takim samym poziomie jak na linii „450S” – czyli w kwocie 1.00 zł
Uważa, że dzięki temu możliwy byłby wzrost liczby pasażerów przewożonych na linii 450.

Brak działań ZKG „KM” i władz miasta w przedmiotowej sprawie może doprowadzić, w naszym przekonaniu, do sytuacji, że w niedługim czasie gmina Olkusz będzie musiała zwiększyć dotację do ZKG „KM” w Olkuszu, gdyż przychody ze sprzedaży biletów nie pokryją rzeczywistych kosztów uruchamianych linii przewozowych – dodaje radny, przypominając, że opłata za przejazd linią 450 w całości trafia na konto ZKG „KM” w Olkuszu, który to organ płaci przewoźnikowi stałą stawkę za wozokilometr  tj. ok. 3.50 zł. W przypadku minibusów 450 S wszystkie przychody trafiają do kieszeni kierowców., a ponadto ZKG „KM” ze swojej kasy – czyli pieniędzy przekazywanych przez gminę Olkuszu – dopłaca ok. 0.90 zł za każdy przejechany kilometr na tej trasie.
Sytuacja jaka panuje na rynku przewozowym zaskakuje nie tylko część radnych ale również pasażerów. Można bowiem się zastanawiać po co władze miasta zgodziły się na utworzenie linii konkurencyjnej, dotowanej z kasy ZKG „KM”, wobec istniejącej od lat linii 450.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
35 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
j
j
14 lat temu

pytanie czy policja niemoże zainteresować się minibusami utrudniajacymi ruch jeżdżąc w 5km/h

xpedro
xpedro
14 lat temu

do tanga trzeba dwojga… Kmita sam nic nie zrobi… Czy Burmistrz Rzepka, Pan Gleń i Pan Kucharzyk chcą coś zmienić???? Chyba nie bardzo…:)

wmarcinw
wmarcinw
14 lat temu

pan Kmita jako pracownik ZKG KM i jako radny – już cztery lata – nie zrobił nic w tym kierunku żeby naprawić w olkuszu problem komunikacji. same interpelacje chyba nie wystarczą, trzeba działać.

rysiek
rysiek
14 lat temu

Można odnieść wrażenie że powiat olkuski składa się tylko z osiedla młodych .Podczas gdy w dni powszednie nadmiar minibusów wręcz stwarza zagrożenie w ruchu drogowym to w dni świąteczne dojazd do pracy i powrót z niej graniczy z cudem.panowie radni ludzie też pracują w dni świąteczne przy wydawaniu konsesji powinno to być uwzględniane .ludzie pracują też w miejscowościach ościennych takich jak klucze bukowno …,

Łukasz Kmita
Łukasz Kmita
14 lat temu

jak należy rozwiązać problem?

W moim przekonaniu należałoby porozumieć się z Transportowce i innymi właścicielami busów i stworzyć spójny model komunikacji tzn.

Autobusy i busy jadące w kierunku os. Młodych/Gorenic/Zawady/Lgoty/ rozpoczynają kurs na przystanku Olkusz ZKG KM (Supersam). Jest tam umieszczona duża tablica świetlna, która pokazuje o której poszczególne kursy wyjeżdżają. „Pilnuje tego” monitoring, a na spóźnionych nakłada się kary.

Autobusy i busy z Wolbromia, Sławkowa, Bukowna, Klucz kończyłyby bieg na byłym Dworcu PKS. Tam podobnie jak na S-Samie byłaby tablica i monitoring.

Chodzi o stworzenie dwóch centrów przesiadkowych –dogodnych dla pasażerów.

Serdecznie pozdrawiam !!!

Łukasz Kmita

Łukasz Kmita
Łukasz Kmita
14 lat temu

witam!!!!

z tekstem w Gwarku Olkuskim dotyczącym „Olkuskich busów” nie mam nic wspólnego. Zresztą można to poznać także po stylu w jakim tekst został napisany. Brak cytatów w tak rozległym tekście w moim przekonaniu jest niefortunny i powoduje, że tekst jest –moim zdaniem – nudnawy.

Jako radny kilkukrotnie występowałem do Pana Burmistrza o uporządkowanie sytuacji w komunikacji miejskiej. Zachęcam do przejrzenia sobie pisemnych interpelacji jakie złożyłem w tej sprawie.
Można je odszukać i przeczytać wraz z odpowiedziami Burmistrza:

http://www.wrotamalopolski.pl/root_BIP/BIP_w_Malopolsce/gminy/root_Olkusz/podmiotowe/Rada/Interpelacje/Lukasz+Kmita/default.htm

leov
leov
14 lat temu

Gdy przedsiębiorczy kierowcy stworzyli w Olkuszu komunikację „busową” , skończyły się długotrwałe oczekiwania na miejskie autobusy. To wielki plus dla pasażerów. Nie oznacza to, że normalnym jest montowanie w busach siedzeń zbyt wąskich i zbyt zagęszczonych, by można mówić o wygodnej jeździe. Również mała wysokość stropu w niektórych busach obniża komfort stania podczas jazdy. Stan techniczny niektórych busów jest opłakany i nie powinny być dopuszczone do przewozu pasażerów. Szkoda, że żaden organ kontrolny tym się nie zajmuje, tak, jak nikogo nie obchodzi, że autobusy miejskie mają upaprane błotem szyby i w takim stanie także nie powinny wyjeżdżać na trasę. Generalnie jestem za konkurencją, ale obniżenie opłaty za przewóz do 1zł uważam za gest rozpaczy. Cena za przejazd w wysokości 1,5 zł, jest za pewne bliższa stanu opłacalności i spełnienia warunku amortyzacji sprzętu. Nie ważne o którym przewoźniku mowa. Złotówkę mogli by płacić uczniowie i renciści oraz emeryci.
To tyle 🙂

jonasz
jonasz
14 lat temu

Najgorsze w całym transporcje ludzi busami jest to ,że załdowane są ponad stan.Mogą tylko wozić ograniczoną przepisami liczbę pasażerów.

jaaa
jaaa
14 lat temu

z całym szacunkiem ale wątpie w to by radny kmita był zdolny popełnić taki tekst jak w gwarku…

mol
mol
14 lat temu

[quote name=”jaaa”]w gwarku olkuskim ukazał się tekst pokazujący całą prawdę o olkuskich busach, ale przeglad olkuski takiego tekstu nigdy by nie opublikował, woli tworzyc bzdurne miałkie teksty na zawołanie radnego kmity… żal[/quote]
Sory , sory, ale zaloze sie ze autorem tekstu w gwarku byl sam Kmita, albo ktos przez niego namaszczony. I nie pitol glupot, ze przeglad przymyka oko, bo ja tego nie zauwazylem.

Tomasz 46
Tomasz 46
14 lat temu

A czy ktoś widział co się dzieje na Osiedlu Młodych? – trzy busy z supersamu (jeden za drugim) (busy=trupy) stoją centralnie pół godziny na przystanku i blokują! – odjedzie 450S odjedzie Carrefour a autobus w ogóle nie przejedzie a oni nadal stoją poza tym zajeżdżają drogę, wyzywają innych kierowców TRAGEDIA! hi hi hi ha ha ha niestety to nie jest śmieszne!, gdzie są władze naszego Olkusza?, czy ktoś zrobi z tym porządek?

franio
franio
14 lat temu

😆
[quote name=”jaaa”]w gwarku olkuskim ukazał się tekst pokazujący całą prawdę o olkuskich busach, ale przeglad olkuski takiego tekstu nigdy by nie opublikował, woli tworzyc bzdurne miałkie teksty na zawołanie radnego kmity… żal[/quote]
chyba ci sie cos popier… miałkie teksty kmity to zapychaja dziury w gwarku

jaaa
jaaa
14 lat temu

w gwarku olkuskim ukazał się tekst pokazujący całą prawdę o olkuskich busach, ale przeglad olkuski takiego tekstu nigdy by nie opublikował, woli tworzyc bzdurne miałkie teksty na zawołanie radnego kmity… żal

ala
ala
14 lat temu

Ci z supersamu stoją przykładowo 15 minut pod supersamem,nazbierają ludzi a mimo to jadą jak żółwie i stoja po przystankach

ktoś
ktoś
14 lat temu

o co w tym chodzi>busy jak busy,dobrze ze są tanie

paweł
paweł
14 lat temu

]Dlaczego nik w tym (…) związku nie zrobi porządku z busiarstwem? Bynajmniej nie mam nic przeciwko że jeżdżą – każdy ma prawo zarabiać na życie..
Ale: 1. Niektóre pojazdy powinny już odbywać zasłużoną emeryturę na najbliższym zlomowisku.
2. Chamskie wciskanie się przed ruszający z pętli autobus (S-Sam – Oś. Młodych) i brak rozkładu (lub jazdy wg niego) to już temat z dłuuugą brodą…
C.D.N.

paweł
paweł
14 lat temu

3. Uprawnienia kierowców – często-gęsto kierowcy posiadają kat. B i BC, a w świetle przepisów pojazd, który przewozi więcej niż 9 pasażerów (co u busiarstwa jest normą jest AUTOBUSEM! Kierowca MUSI posiadać prawo jazdy kat. D!
4. Bez przerwy tarasują przystanek przy PKO/Biedronce, mimo że mają wyznaczone miejsca postojowe na parkingu Biedronki
Oczywiście dzielna olkuska policja woli siedzieć w rowie koło salonu Fiata z suszarką i łapać „najgroźniejszych bandytów” niż przeprowadzić kontrole busiarzy (czyżby ktoś (…)?)
Kiedyś na olkuskich busiarzy ISD przeprowadziła nalot. Przez kolejne 3 dni jeździły tylko 3 pojazdy… r

paweł
paweł
14 lat temu

Maciuśś”własnie ze najlepej jezdzi sie tymi busami carrefour-os.mlodych, ci z supersamu stoja pod tym supersamem 15 minut malo tego to stoja jesczce po przystankach…..PORAZKA

paweł
paweł
14 lat temu

wszystkie to złomy 😆

ania.r
ania.r
14 lat temu

najgorsze są minibusy carefur-oś młodych jeżdżą powoli stoją na przystankach po kilka minut szybciej jest pieszo

ania.r
ania.r
14 lat temu

😡

ania.r
ania.r
14 lat temu

dokladnie Ci z supersamu to stoja po kilka minut na przystanku,mimo ze np. z supersamu wyjezdzaja po 10 minutach stania,wleką się jak zółwie i jescze złośliwie komentuja coś pod nosem,,,,,,,,,,,,,,,

Maciuśś
Maciuśś
14 lat temu

własnie ze najlepej jezdzi sie tymi busami carrefour-os.mlodych, ci z supersamu stoja pod tym supersamem 15 minut malo tego to stoja jesczce po przystankach…..PORAZKA[

Maciuśś
Maciuśś
14 lat temu

🙁

Maciuśś
Maciuśś
14 lat temu

🙁 🙁 🙁

Maciuśś
Maciuśś
14 lat temu

By żyło się lepiej”! KOLEGOM![/quote]

Maciuśś
Maciuśś
14 lat temu

[quote name=”Maciuś”]C.D.
3. Uprawnienia kierowców – często-gęsto kierowcy posiadają kat. B i BC, a w świetle przepisów pojazd, który przewozi więcej niż 9 pasażerów (co u busiarstwa jest normą jest AUTOBUSEM! Kierowca MUSI posiadać prawo jazdy kat. D!
4. Bez przerwy tarasują przystanek przy PKO/Biedronce, mimo że mają wyznaczone miejsca postojowe na parkingu Biedronki
Oczywiście dzielna olkuska policja woli siedzieć w rowie koło salonu Fiata z suszarką i łapać „najgroźniejszych bandytów” niż przeprowadzić kontrole busiarzy (czyżby ktoś (…)?)
Kiedyś na olkuskich busiarzy ISD przeprowadziła nalot. Przez kolejne 3 dni jeździły tylko 3 pojazdy… reszt

Maciuśśs
Maciuśśs
14 lat temu

[quote name=”Maciuś”]Dlaczego nik w tym (…) związku nie zrobi porządku z busiarstwem? Bynajmniej nie mam nic przeciwko że jeżdżą – każdy ma prawo zarabiać na życie..
Ale: 1. Niektóre pojazdy powinny już odbywać zasłużoną emeryturę na najbliższym zlomowisku.
2. Chamskie wciskanie się przed ruszający z pętli autobus (S-Sam – Oś. Młodych) i brak rozkładu (lub jazdy wg niego) to już temat z dłuuugą brodą…
C.D.N.[/quot

Kasia s
Kasia s
14 lat temu

a ja za to najbardziej lubie jeżdzić czerwonym busikiem w żólto-niebieskie pasy,przynajmniej Pan kierowca jest mily i pogadany 🙂 🙂 te busy z carrefoura sa najfajniejsze

ania.r
ania.r
14 lat temu

dokladnie Ci z supersamu to stoja po kilka minut na przystanku,mimo ze np. z supersamu wyjezdzaja po 10 minutach stania,wleką się jak zółwie i jescze złośliwie komentuja coś pod nosem,

MATEUSZEK
MATEUSZEK
14 lat temu

własnie ze najlepej jezdzi sie tymi busami carrefour-os.mlodych, ci z supersamu stoja pod tym supersamem 15 minut malo tego to stoja jesczce po przystankach…..PORAZKA

jaruś
jaruś
14 lat temu

najgorsze są minibusy carefur-oś młodych jeżdżą powoli stoją na przystankach po kilka minut szybciej jest pieszo 🙁

Maciuś
Maciuś
14 lat temu

C.D.
3. Uprawnienia kierowców – często-gęsto kierowcy posiadają kat. B i BC, a w świetle przepisów pojazd, który przewozi więcej niż 9 pasażerów (co u busiarstwa jest normą jest AUTOBUSEM! Kierowca MUSI posiadać prawo jazdy kat. D!
4. Bez przerwy tarasują przystanek przy PKO/Biedronce, mimo że mają wyznaczone miejsca postojowe na parkingu Biedronki
Oczywiście dzielna olkuska policja woli siedzieć w rowie koło salonu Fiata z suszarką i łapać „najgroźniejszych bandytów” niż przeprowadzić kontrole busiarzy (czyżby ktoś (…)?)
Kiedyś na olkuskich busiarzy ISD przeprowadziła nalot. Przez kolejne 3 dni jeździły tylko 3 pojazdy… reszta sie pochowała gdzieś… Może dzielna olkuska policja nie ma takich uprawnień… „by żyło się lepiej”! KOLEGOM!

Maciuś
Maciuś
14 lat temu

Dlaczego nik w tym (…) związku nie zrobi porządku z busiarstwem? Bynajmniej nie mam nic przeciwko że jeżdżą – każdy ma prawo zarabiać na życie..
Ale: 1. Niektóre pojazdy powinny już odbywać zasłużoną emeryturę na najbliższym zlomowisku.
2. Chamskie wciskanie się przed ruszający z pętli autobus (S-Sam – Oś. Młodych) i brak rozkładu (lub jazdy wg niego) to już temat z dłuuugą brodą…
C.D.N.

Maciuś
Maciuś
14 lat temu

„By żyło się lepiej”! KOLEGOM!