Powiat

Rozpoczyna się sezon wakacyjny. Złodzieje wykorzystując nieobecność domowników, włamują się do samochodów, piwnic garaży i mieszkań, kradnąc cenne przedmioty.

Apelujemy,  aby zwrócić szczególną uwagę na nieznajome osoby, które przebywają na klatkach schodowych lub obserwują nasze samochody, domy czy  mieszkania. Szczególną  uwagę powinny również zwrócić samochody o numerach rejestracyjnych spoza powiatu. Często bywa, że złodzieje przed dokonaniem włamania pod pretekstem sprzedaży różnego rodzaju artykułów czy roznoszenia ulotek dokonują rozpoznania terenu. Zainteresujmy się tymi osobami, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd oraz cechy charakterystyczne – tatuaże, blizny, fryzury czy ubiór. Marka oraz numer rejestracyjny pojazdu również może być przydatny, gdyby doszło do włamania.

Radzimy  jak nie dopuścić do tego typu sytuacji oraz jak chronić swoją własność:

  • Dokładne zabezpiecz pomieszczenia: mieszkania, budynków gospodarczych, piwnic.
  • Pamiętaj  o zamknięciu okien, balkonów, drzwi.
  • Zamontuj dodatkowe zabezpieczenie np. system antywłamaniowe, dodatkowe zamki, rolety antywłamaniowe lub kraty w szczególności w dolnych partiach budynków, takich jak piwnice – dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić.
  • Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką lub na parapecie czy pod doniczką.
  • Pomyśl o odpowiednim oświetleniu w szczególności wejść, okien tarasowych i bram garażowych.
  • Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność osób obcych, przychodzących do mieszkania, oferujących różne przedmioty np. złoto, dywany, sprzęt AGD i RTV oraz osoby oferujące różne usługi typu nowy telefon czy abonament telewizyjny.
  • Kiedy wyjeżdżasz na wakacje, nie sygnalizuj swej nieobecności. Poproś zaprzyjaźnionych sąsiadów, aby zwrócili uwagę dobytek, by podlewali kwiaty, otwierali na krótko okna, wieczorem, co jakiś czas włączali światło w którymś z pokoi, tak by dać otoczeniu sygnał, że ktoś jest w mieszkaniu.@
  • W samochodzie nie pozostawiaj cennych przedmiotów. Złodzieje kradną wszystko, co ma wartość. Przykładem tego może być włamanie do samochodu i kradzież uchwytu na telefon komórkowy czy nawigację.
  • Kiedy dojdzie do włamania czy kradzieży w domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykaj niczego,  opuść pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformuj Policję. Nie utrudniaj  pracę policjantów i nie zacieraj śladów! W  takiej sytuacji zadzwoń pod nr 112.

KPP w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze