Tegoroczni absolwenci gimnazjów od 1 września rozpoczęli naukę w szkołach średnich. W placówkach, dla których organem prowadzącym jest powiat olkuski, postanowiło kontynuować swoją edukację ponad 1000 pierwszoklasistów. Sprawdziliśmy, które szkoły cieszyły się największym zainteresowaniem.

Wyniki tegorocznej rekrutacji do placówek ponadgimnazjalnych są zbliżone do tych, z którymi mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku. Jak informuje Wydział Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej olkuskiego starostwa, w okolicznych szkołach średnich od nowego roku szkolnego pojawiło się 1018 uczniów klas pierwszych. Spośród nich 142 osoby stanowią uczniowie mieszkający poza terenem naszego powiatu. Łącznie we wszystkich jednostkach powstały 32 nowe oddziały szkolne.

Wśród liceów ogólnokształcących największym zainteresowaniem w tym roku cieszyło się IV LO im. K.K. Baczyńskiego w Olkuszu. Od 1 września naukę w tej szkole rozpoczęło 206 uczniów, co skutkowało utworzeniem w tej placówce sześciu nowych oddziałów. Niezmiennie dużą popularnością cieszy się także I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego. W „Kaziku” powstało pięć klas pierwszych, w których naukę pobiera 172 osoby. W II LO im. Ziemi Olkuskiej – podobnie jak przed rokiem – utworzono dwie pierwsze klasy. Swoją edukację kontynuować tutaj będzie 64 absolwentów gimnazjów.

W przypadku szkół technicznych, największym zainteresowaniem ze strony gimnazjalistów cieszy się Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica. W placówce od 1 września uruchomiono siedem oddziałów, w tym sześć klas technikum oraz jedną klasę branżowej szkoły I stopnia. Łącznie w olkuskim „Mechaniku” naukę rozpoczęły 193 osoby. W szkolnych ławach Zespołu Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana zasiadło 165 nowych uczniów. W „Ekonomiku” utworzono dla nich pięć oddziałów technikum. Na terenie Zespołu Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej od września pojawiło się 119 nowych podopiecznych. Rozpoczęli oni naukę w dwóch klasach technikum oraz dwóch klasach szkoły branżowej I stopnia.

Oddzielną kategorię w naszej klasyfikacji stanowi Zespół Szkół im. Romualda Traugutta w Wolbromiu. Na chwilę obecną jest to jedyna szkoła ponadgimnazjalna spoza Olkusza, która pozostała w strukturze podległej starostwu. Od nowego roku szkolnego w placówce rozpoczęło edukację 99 uczniów, dla których utworzono łącznie trzy odziały (po jednej klasie liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły I stopnia).

Zeszłoroczna reforma edukacji wprowadziła m.in. 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz 3-letnią branżową szkołę I stopnia. Rozpoczęto także proces wygaszania gimnazjów. Oznacza to, że w przyszłym roku o miejsca w szkołach średnich będą się starać zarówno absolwenci 8-letnich szkół podstawowych, jak i ostatniego rocznika, który uczęszczał do gimnazjum. Cały proces przekształcenia systemu edukacji zakończy się zaś wiosną 2023 r., kiedy to maturę zdawać będzie pierwszy rocznik abiturientów, którzy uczyli się w 4-letnim liceum oraz ostatni rocznik, który uczył się w 4-letnim technikum.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Iza
Iza
6 lat temu

[quote name=”nauczyciel”]największe zainteresowanie= największa ilość uczniów aplikujących do szkoły. Ostateczna ilość utworzonych klas była wprost proporcjonalna do ilości uczniów chętnych do danej szkoły. Organ prowadzący najpierw daje zadania naborowe, a potem weryfikuje przydział klas kierując się ilością chętnych do szkoły. Tak to działa od zawsze.[/quote]
??? Od zawsze na pewno nie. I nie wszędzie. Czy w Olkuszu? Proszę redakcję o zajęcie się tematem.

nauczyciel
nauczyciel
6 lat temu

największe zainteresowanie= największa ilość uczniów aplikujących do szkoły. Ostateczna ilość utworzonych klas była wprost proporcjonalna do ilości uczniów chętnych do danej szkoły. Organ prowadzący najpierw daje zadania naborowe, a potem weryfikuje przydział klas kierując się ilością chętnych do szkoły. Tak to działa od zawsze.

Zenon
Zenon
6 lat temu

W szkolach przyjmuje sie wszystkich ktorzy aplikuja z wyjatkowymi wyjatkami

INA
INA
6 lat temu

zgadzam się z moją poprzedniczką , o ilości klas w danej szkole decyduje organ prowadzący, a nie ilość chętnych . Proszę podać ile osób aplikowało na jedno miejsce i z jaką punktacją przyjmowano uczniów do szkoły. Wyniki matur dają odpowiedź na wszystkie statystyki. Pozdrawiam, absolwent I LO.

Iza
Iza
6 lat temu

Prosiłbym o podanie, jaka była liczba chętnych na jedno miejsce do poszczególnych szkół a nie -ile uczniów przyjęto. Takie dane odpowiedzą na pytanie, która szkół jest najbardziej popularna -oblegana. Z góry dziękuję.