kod debata1

W poniedziałkowy wieczór na olkuskim rynku odbyła się premierowa debata obywatelska w sprawach społecznie istotnych. Wśród dyskutujących pojawił się Edward Nowak – działacz nowohuckiej „Solidarności” w latach 80-tych XX wieku.

Organizatorem spotkania poświęconego dyskusji był olkuski Komitet Obrony Demokracji. – Środowiska skupione wokół protestów pod olkuskim sądem, w związku z ustawami, które przechodziły w ostatnich miesiącach przez parlament, postanowiły wprowadzić działania, których celem byłoby protestowanie, dawanie świadectwa, że są ludzie, którzy zgłaszają swój sprzeciw, że to, co się obecnie dzieje, nie dokonuje się za zgodą wszystkich. Naszym celem jest generowanie działań edukacyjnych i informacyjnych dla społeczeństwa – mówił Grzegorz Wiśniowski, przewodniczący olkuskiego KOD-u.

W wyniku dyskusji, które toczono podczas spotkań pod sądem, protestujący stwierdzili, że istnieje potrzeba podjęcia kolejnych inicjatyw. I tak powstała idea debaty. Jej pierwsza część odbyła się pod hasłem: „Społeczeństwo obywatelskie w warunkach ograniczonej demokracji”.

– Jest to debata różnych opcji politycznych i światopoglądowych – zaznaczał Sławomir Sztaba. – Cud demokracji: rozmowa, różnienie się, dochodzenie do wspólnych, często trudnych kompromisów – to jest coś najlepszego, co się może zdarzyć w naszym społeczeństwie – dodał wiceprzewodniczący Rady Powiatu.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedział Edward Nowak, człowiek legenda jeśli chodzi o „Solidarność” w Nowej Hucie. – Podczas każdej debaty, wśród jej uczestników powinien pojawić się autorytet – przyznał Grzegorz Wiśniowski. A osoba Edwarda Nowaka takim autorytetem faktycznie może być. Walka z ustrojem totalitarnym kosztowała go więzienie. Po roku 1989 działał w polityce najpierw jako wiceprezydent Krakowa, a później także jako trzykrotny wiceminister w rządowych resortach gospodarczych u pięciu różnych premierów. – Choć obecnie uważa się za emeryta, to jednak wciąż upomina się o pewne standardy, o które kiedyś walczył – stwierdził przewodniczący KOD-u.

kod debata2

– Rzeczywiście jestem człowiekiem „Solidarności”. Od 20 sierpnia 1980 roku, kiedy jako inżynier stanąłem do strajku, a było to jeszcze przed porozumieniami sierpniowymi, bardzo zaangażowałem się w ten ruch. Tak jak dojrzewała „Solidarność”, tak i ja z nią dojrzewałem. Najpierw było pięknie, wręcz euforycznie, później nastał stan wojenny, podczas którego kilkukrotnie byłem wrzucany do więzień, aż przyszedł rok ‘89, kiedy odzyskaliśmy naszą Polskę i zaczęliśmy ją budować na nowo. Jak to w życiu, raz było lepiej, raz gorzej. Byliśmy prekursorami trendu przechodzenia z komunizmu do gospodarki rynkowej. Przez ten czas przemian wydawało się, że między obywatelami, a rządzącymi bez względu na ich opcję polityczną jest swoiste porozumienie, że są podstawowe i oczywiste. Sensem życia powinno być szczęście człowieka – mówił Edward Nowak.

– Nagle przyszedł rok 2015, w którym pojawiła się partia, która zupełnie inaczej sformułowała cel, do którego trzeba dążyć. Oni powiedzieli, że najważniejsze jest państwo, nie my – obywatele. Szczęście jednostki przestało się liczyć, teraz liczy się naród. Wracamy do gospodarki państwowej, państwowych stoczni i innych zakładów. Teraz mówi się, że państwo silne musi być w jednych rękach. Idzie faszyzm w czystej postaci. Tylko od nas zależy, jak bardzo damy się stłumić – dodał gość specjalny.

Następnie głos zabrali pozostali uczestnicy debaty, także ci reprezentujący inne opcje polityczne, jak chociażby przedstawiciele ruchu Kukiz’15. W zgodzie z tematem dyskusji, mówiono o społeczeństwie obywatelskim i działaniach obecnego rządu, które w ocenie rozmówców skutecznie ograniczają wolność słowa i poglądów. Debaty mają być kontynuowane, choć ich dokładne terminy nie są znane.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
...
...
3 lat temu

Zenobiusz ty sobie chyba nie zdajesz sprawy jaki jesteś burak ćwikłowy. (?)

kościółkowy
kościółkowy
3 lat temu

w sobote na rynku publiczny różaniec o odnowę moralną (mieszkańców!)

theon
theon
3 lat temu

o, ZNALAZŁ SIĘ ARYSTOKRATA 😆 Chodzi o to że herb jak już się go ma , to trzeba szanować, a nie użyczać bądź komu 🙂

zenobiusz
zenobiusz
3 lat temu

[quote name=”Czopkiewicz Stefan”]Bardzo proszę o informacje, czy KOD uzyskał zgodę od Pana Piasnika na organizację tego ewentu na rynku oraz czy pan Piaśnik wydał zgodę na użycie herbu miasta na banerze olkuskiego kOD-u?
Redakcjo Przeglądu proszę zająć się tym tematem.[/quote]

A co ty myślisz wieśniaku że bez zgody w dzisiejszych czasach by ktoś coś zrobił??

Lokkoo
Lokkoo
3 lat temu

Fala upałów nad Polską. Uprasza się aby dzieci i ludzie starsi nie wychodzili na słońce grozi to udarem i innymi dolegliwościami.

Czy tym starszym ludziom rozdano chociaż wodę? Czy organizatorzy z KOD, zadbali o swoich seniorów?

Ludzie na zdjęciach zlani potem jak Kamil Kobylarz przed Komisją Reprywatyzacyjną.

Czopkiewicz Stefan
Czopkiewicz Stefan
3 lat temu

Bardzo proszę o informacje, czy KOD uzyskał zgodę od Pana Piasnika na organizację tego ewentu na rynku oraz czy pan Piaśnik wydał zgodę na użycie herbu miasta na banerze olkuskiego kOD-u?
Redakcjo Przeglądu proszę zająć się tym tematem.

R
R
3 lat temu

[quote name=”Danuta”]…a nie przyszło Panom do głowy, że zebrała się tam z zaproszonym Gościem na czele elita, stąd taka ilość (niestety elity są zawsze mniejszością), że poziom dzisiejszych rządzących i ich zwolenników jest poniżej wszelkich poziomów, że zalewa nas chamstwo, a własciwie już zalało.[/quote]
Każdemu wolno się uważać za elitę tylko, że jak się uważa to oznacza tylko, że brak mu mądrości. Ktoś kiedyś powiedział coś w stylu, ze głupcem jest uważający się za mądrego, bo głupi wie, że jest głupi a uważający się za mądrego jeszcze do tego nie dotarł. Wiec wstyd być taką elitą.

theon
theon
3 lat temu

Pani Danuto, jak te elity będą takie, to nie tylko trójpodział ale i dziesięciopodział nic nie pomoże 😉

pan
pan
3 lat temu

[quote name=”theon”]To dlatego że Pan redaktor ,jak to Wolbromiak, postanowił skromnie wystąpić 😉 Jakaś wyżerka darmowa następnym razem i frekwencja się poprawi :lol:[/quote]
rambo nie przyszedł czemu

Danuta
Danuta
3 lat temu

…a nie przyszło Panom do głowy, że zebrała się tam z zaproszonym Gościem na czele elita, stąd taka ilość (niestety elity są zawsze mniejszością), że poziom dzisiejszych rządzących i ich zwolenników jest poniżej wszelkich poziomów, że zalewa nas chamstwo, a własciwie już zalało. Wygląda na to, że komentujący nie rozumieją co to trójpodział władzy i dlaczego jest niezbędny, że demokracja i wolnośc to wartości najważniejsze, o które trzeba zabiegać i walczyć w chwilach zagrożenia, że Konstytucji się nie depcze i nie łamie! Można by jeszcze tak długo, ale sie po prostu nie chce, bo to często groch o ścianę.

theon
theon
3 lat temu

To dlatego że Pan redaktor ,jak to Wolbromiak, postanowił skromnie wystąpić 😉 Jakaś wyżerka darmowa następnym razem i frekwencja się poprawi 😆

rafał
rafał
3 lat temu

Powinno się to nazywać debata nielicznych obywateli w III wieku. Zadziwiające, że robi się wydarzenie z spotkania kilku emerytów. Dużo więcej osób spotyka się w innych towarzystwach tylko nikt nie robi z tego ważnych wydarzeń, bo nie ma takiej potrzeby politycznej. Wstyd opisywanie takich głupot.

parówka wyborcza
parówka wyborcza
3 lat temu

Licząc tylko sam Olkusz, jakieś 40tyś oraz tych nawiedzonych 20 ,można policzyć poparcie .Wychodzi 0,05% z czym do wyborów? Nawet pies z fotek pod sądem nie przyszedł,brakło kiełbasy wyborczej.Starym się nie dziwię,żyją nadal w komunie.Z takim elektoratem do wyborów? a kto z kim tam debatował?Panu z ,,zachodu ,,już całkiem się poplątało kto wróg a kto swój.Dziwnym trafem jak sam mówi, po 25 latach wrócił do kraju, bo tam dziadów nikt nie utrzymuje.Tu jakoś się na nowo zaaklimatyzuje.A gdzież to jak sama mówi apolityczna pani POseł.?

olo
olo
3 lat temu

Ale frekwencja ubywateli nie dopisała – wstyd i hańba !!!!!!!!!

wacek
wacek
3 lat temu

„Oni powiedzieli, że najważniejsze jest państwo, nie my – obywatele. Szczęście jednostki przestało się liczyć”
a 500+ dali? Dali! a wiek emerytalny obniżyli? Obniżyli ! a emerytom waloryzację dali (średnio 50zł). ? Dali ! Za peło nic nie dali waloryzacji (10zł?)….więc o co jakby chodzi?
ja jakoś ograniczenia wolności słowa nie widzę….piszę tu na tym forum co chcę i kiedy chcę…nikt mi pisać nie zabrania 😀 😆

Daliście się podpuścić opozycji która chce was wyprowadzać na ulicę bo nie może się pogodzić z utratą stołków , władzy i kasy którą miała przez 8 lat …. demokracja nadal istnieje….najlepszym dowodem na wolność słowa i demokrację jest to że możecie na ulicach i przed sądem protestować i mówić co chcecie i nikt was stamtąd nie wygania ! okłamali was 😀

naród
naród
3 lat temu

” Szczęście jednostki przestało się liczyć, teraz liczy się naród” – bo szczęście jednostki oparto na krzywdzie narodu. Przeżyliśmy prywatyzacje zakładów, widzimy pazerność jednostek dobrze ustawionych i nieudolność urzędników – czas na zmiany !

theon
theon
3 lat temu

.. … Byliśmy prekursorami trendu przechodzenia z komunizmu do gospodarki rynkowej. ” – szkoda, że ani jedno ani drugie się nie udało 🙂