149_rocznica_smierci_nullo

5 maja mija 149 lat od śmierci pułkownika Francesco Nullo, który zginął w bitwie pod Krzykawką. Uroczyste obchody tradycyjnie odbyły się na starym cmentarzu w Olkuszu oraz w Krzykawce.

Zebrani przed grobem i pomnikiem Nullo w Olkuszu wysłuchali hymnów państwowych Włoch i Polski. – Francesco Nullo u boku głównego twórcy odrodzenia Włoch – Garibaldiego rusza na Rzym, a w bitwie pod Aspromonte ratuje rannego przywódcę, potem dzielą niedolę więzienia. Po amnestii wraca do Bergamo, gdzie dowiaduje się o wybuchu Powstania Styczniowego. Na słynny apel Garibaldiego: „Nie opuszczajcie Polski”, organizują się ochotnicy włoscy i francuscy. To wystarczający sygnał dla Nullo, a ma jeszcze przecież w pamięci Polaków wspierających niepodległościowe włoskie dążenia. Stąd znał Mierosławskiego i Langiewicza. Wkrótce zatem rusza na czele oddziału ochotn149_rocznica_smierci_nullo_3ików zwanych „garibaldczykami”, by walczyć o wolność dalekiego kraju nad Wisłą. Po pierwszych sukcesach dociera wraz z powstańcami w okolice naszego miasta i Bolesławia, aż pod Krzykawkę. Tam, dokładnie 149 lat temu dochodzi do bitwy z wojskami rosyjskimi, w której Francesco Nullo ponosi śmierć. Niedługo potem, w miejscu przed którym stoimy, zostaje pochowany. Jego imię noszą polskie szkoły, wśród nich warszawska Szkoła Podstawowa nr 100 i nasza Szkoła Podstawowa Nr 4, a także polskie ulice, między innymi pobliska ulica w Olkuszu. W rodzinnym Bergamo i w Polsce, także w Warszawie i w Olkuszu są poświęcone mu pomniki. Co roku też spotykamy się przed jego grobem i pomnikiem – symbolicznym złamanym drzewem. A wszystko to, by okazać szacunek jego bohaterskiej postawie, by oddać należny hołd człowiekowi, który porzucił dla naszej wolności wygodne i dostatnie życie w słonecznej Italii. Czynimy to i czynić będziemy świadomi obowiązku podtrzymywania i pielęgnowania pamięci o wielkim prekursorze europejskiej wspólnoty narodów, wspólnoty narodów wspierających się i współodpowiedzialnych za wolność, niepodległość i lepszy byt wszystkich mieszkańców naszego kontynentu – mówił burmistrz Dariusz Rzepka.

Kwiaty na grobie pułkownika złożyli przedstawiciele władz miasta i powiatu, gminy Bolesław, olkuskich parlamentarzystów, organizacji kombatanckich, zarządu Osiedla Centrum, olkuskiego oddziału Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Włoskiej. Zwieńczeniem uroczystości był występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Olkuszu pod kierunkiem Jerzego Sobeckiego, której patronem jest Francesco Nullo. Warte honorową pełnili harcerze z Hufca Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Olkuszu.

rocznica_bitwy_pod_krzykawka_1Uroczyste obchody zorganizowano również na polanie w Krzykawce. Tam, pod pomnikiem, przy dźwiękach orkiestry ZGH „Bolesław” kwiaty złożyły władze powiatu, Bolesławia i ościennych gmin, olkuscy posłowie, reprezentanci miejscowych organizacji i szkół oraz Instytutu Włoskiego. Fragment biografii pułkownika Nullo przybliżyli uczestnikom uczniowie Zespołu Szkół w Krzykawie. – Młodzież przedstawiła widowisko historyczne – polski epizod w życiorysie Francesco Nullo. Uczniowie świetnie się spisali, doskonale odgrywając swoje role. Podziękowania kierujemy do pana Witolda Rosy, który do naszego widowiska wypożyczył nam konia – tak przedstawienie oceniła Jolanta Wadas, która przygotowała uczniów wraz z ks. Tadeuszem Budaczem. W główne role wcielili się: Bartłomiej Ziętek, Alan Bartusik, Daniel Stępień, Konrad Tomsia, Klaudia Czerniak, Angelika Gonera, Milena Ochenduszko i Anna Sośnierz. Chór przygotowała Beata Probierz.

Popołudnie w Krzykawce zakończył recital Rafała Lincnera i występ zespołu „Altus”. – Dla gości przygotowaliśmy artystyczne stoiska. W ramach kiermaszu, obok Centrum Kultury, swoje rękodzieła wystawiła Ilona Sajdak, znana z produkcji ekologicznych zabawek. Poczęstunek dla uczestników przygotowały panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich – mówiła Barbara Rzońca, dyrektor Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu, które wraz z władzami gminy Bolesław było organizatorem uroczystości.

Zobacz naszą fotogalerię z uroczystości w Krzykawce:

{joomplu:29845}{joomplu:29848}{joomplu:29823}{joomplu:29810}
Zdjęcia z uroczystości w Olkuszu:

149_rocznica_smierci_nullo_11

149_rocznica_smierci_nullo_15

149_rocznica_smierci_nullo_14

149_rocznica_smierci_nullo_13

149_rocznica_smierci_nullo_12

149_rocznica_smierci_nullo_10

149_rocznica_smierci_nullo_9

149_rocznica_smierci_nullo_8

149_rocznica_smierci_nullo_7

149_rocznica_smierci_nullo_6

149_rocznica_smierci_nullo_4

149_rocznica_smierci_nullo_5

149_rocznica_smierci_nullo_2

149_rocznica_smierci_nullo_1

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wnuk Nullo
Wnuk Nullo
12 lat temu

olkuskich parlamentarzystów.. to Osucha liczycie za dwoje… Pani poseł Lidia Gądek nie jest olkuskim parlamentarzystą. Sąd w Miechowie przeniosła do KRAKOWA zamiast do Olkusza. Ona nawet lobbuje za modernizacją drogi Kraków-Miechów-Kielce a ani słowa o drodze nr 94 Kraków -Olkusz.
podobno za 3 lata będzie startować do Rady Miejskiej w Charsznicy.

Młody
Młody
12 lat temu

Kwiaty, wieńce, przemówienia, niekończace się uroczystości – ale nasze władze zapracowane – sukces goni sukces …
Dobrze że wakacje blisko bo to już pracoholizm prawie …

Iza
Iza
12 lat temu

O ile wiem uczeniem był Karol Tomsia nie Konrad