Premier Mateusz Morawiecki z dniem dzisiejszym odwołał z pełnionej funkcji wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika. Na stanowisko wojewody małopolskiego powołany został Łukasz Kmita – głosi komunikat umieszczony 7 sierpnia na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Powodu decyzji nie podano. Tymczasem ogólnopolskie media rozpisują się o nowym, młodym wojewodzie z Olkusza.
Samorządowiec od 14 lat
Łukasz Kmita ma 35 lat, od zawsze związany jest z Olkuszem. Studiował w Kolegium Europejskim w Gnieźnie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza; studia magisterskie ukończył na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa o specjalności marketing polityczny na Uniwersytecie w Poznaniu. Równocześnie pracował jako dziennikarz. Przygodę z samorządem rozpoczął w 2006 roku jako miejski radny i od tamtej pory cały czas związany jest z lokalną polityką. W radzie miejskiej zasiadał przez dwie kadencje. W 2014 roku wystartował jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyścigu o fotel burmistrza Olkusza. Przegrał w drugiej turze z Romanem Piaśnikiem (7550 głosów do 7760 głosów). Ta kadencja (2014 – 2018) upłynęła mu w Radzie Powiatu, gdzie – obok Pawła Piasnego – był kandydatem na starostę. W 2018 roku ponownie próbował swych sił w walce o urząd szefa miasta i gminy Olkusz. Powtórzył się scenariusz sprzed czterech lat – ponownie przegrał z Romanem Piaśnikiem (8 519 głosów do 11 731 głosów). Jednocześnie dostał się do Rady Miejskiej, uzyskując najlepszy wynik w gminie wśród kandydatów na radnych (1 290 głosów). Do kwietnia 2019 roku pełnił funkcję przewodniczącego Rady.
Teraz w olkuskiej radzie Miejskiej Łukasza Kmitę zastąpi Edwarda Wolska.
ZKG, KRUS, UMWM…
Łukasz Kmita dał się szerzej poznać, gdy przez długi czas sprawował funkcję dyrektora biura poselskiego Jacka Osucha. Na przestrzeni kilkunastu lat był m. in.: ministrantem i lektorem, Rycerzem Kolumba, szefem lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości, współzałożycielem stowarzyszenia „Stop dopalaczom”.
W 2015 roku został przewodniczącym zarządu Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu. Po niespełna roku zrezygnował z tej pracy, tłumacząc to „osobistymi planami zawodowymi”. Niedługo potem został szefem małopolskiego oddziału KRUS-u. Kolejnym miejscem pracy był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, gdzie wygrał konkurs na stanowisko głównego specjalisty ds. obrad zarządu. Nieco później został dyrektorem Departamentu Generalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Teraz wojewoda. A co dalej?
Łukasz Kmita został wojewodą małopolskim – informacja z piątkowego wieczoru wywołała lawinę komentarzy. Jedni gratulowali, inni pisali o kolejnej „misiewiczowej” posadzie. Łukasz Kmita, od kilkunastu lat związany z olkuskim samorządem i lokalną polityką, od dawna wzbudza wiele emocji. I to bez względu na miejsce pracy czy pełnione funkcje w samorządach. W ostatnich kilku latach, zwłaszcza w okresach wyborczych kampanii, szeroko komentowane były jego oświadczenia majątkowe, czy słynne otwarcie drogi przez teren fabryki, którą to drogę tuż po wyborach 2018 roku zamknięto.
Jakim będzie wojewodą? Jak poradzi sobie jako przedstawiciel Rady Ministrów w województwie? Z pewnością bacznie będzie to śledzić wiele osób. A wybiegając trochę w przyszłość – jaka będzie jego dalsza polityczna droga? Czy za trzy lata powalczy o fotel parlamentarzysty?