Olkusz
Na przestrzeni ostatnich tygodni do naszej Redakcji zwróciło się kilkoro mieszkańców powiatu olkuskiego z pytaniami w sprawie Nowego Szpitala w Olkuszu: dotyczyły one otwarcia pracowni rezonansu magnetycznego, uruchomienia oddziału leczenia zaćmy oraz braku wieszaków w salach szpitalnych. Poprosiliśmy zatem przedstawicieli GNS o wyjaśnienie tych nurtujących mieszkańców kwestii.
Jakiś czas temu otrzymaliśmy telefon od mieszkańca Olkusza, który skarżył się, że w obrębie sal szpitalnych, na których leżą pacjenci, nie ma żadnych wieszaków na ubrania: „Pacjenci oraz odwiedzające ich osoby nie mają nawet gdzie powiesić bluzy albo kurtki” – stwierdziła osoba dzwoniąca do naszej Redakcji. O powody takiej sytuacji zapytaliśmy przedstawicieli Nowego Szpitala w Olkuszu.
„Uprzejmie informujemy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ze względów epidemiologicznych na salach chorych nie mogą znajdować się wieszaki na ubrania. Pacjenci w trakcie przyjęcia na oddział swoje ubrania mogą pozostawić w depozycie lub mogą oddać je swojej rodzinie. Odwiedzający mogą zaś pozostawić swoje rzeczy w szafkach znajdujących się na poziomie nr 1 szpitala” – tłumaczy Piotr Połoński z Grupy Nowy Szpital Holding S.A.
Kolejną z kwestii nurtujących mieszkańców było otwarcie pracowni rezonansu magnetycznego w olkuskiej placówce: zapytaliśmy władze lecznicy, czy prace remontowo-budowlane dobiegły już końca i kiedy pacjenci będą mogli skorzystać z rezonansu. Nie omieszkaliśmy również zapytać, w której części szpitala zlokalizowana będzie pracownia, w jakich godzinach będzie otwarta oraz jakie były koszty zakupu sprzętu i dostosowania pomieszczeń.
„Prace związane z montażem i odbiorem zostały zakończone. Przekazanie pracowni do użytkowania zaplanowane jest na 29 maja br. Pracownia zlokalizowana jest na parterze w Budynku Głównym Szpitala – Pawilon A. Obecnie będzie dostępna tylko dla pacjentów szpitala, a po uzyskaniu kontraktu z NFZ również dla pacjentów poradni. Ubieganie się o kontrakt możliwe będzie dopiero po oficjalnym przekazaniu pracowni rezonansu magnetycznego do użytku. Po stronie szpitala było zaadaptowanie pomieszczeń, a także konieczność comiesięcznych opłat z tytułu czynszu dzierżawy sprzętu. Koszt dostosowania pomieszczeń wyniósł około 1 mln 350tys zł. Po stronie Starostwa Powiatowego w Olkuszu był zakup Aparatu RM oraz ramienia RTG Typ C. Koszt zakupu aparatu wyniósł niespełna 4 mln zł” – wylicza Piotr Połoński.
Kolejny z Czytelników podsunął nam z kolei pytanie dotyczące możliwości leczenia zaćmy: „Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w Olkuszu była mowa o tym, że Zarząd Powiatu Olkuskiego wystąpił do Prezesa Zarządu Nowego Szpitala W Olkuszu z wnioskiem o rozpatrzenie możliwości utworzenia jednodniowego oddziału leczenia zaćmy oraz rozszerzenia działalności oddziału kardiologii o zabieg wszczepienia rozrusznika serca w olkuskim szpitalu. Z krótkiej odpowiedzi udzielonej przez olkuską wicestarostę wynika, że władze szpitala pozytywnie ustosunkowały się do takiego pomysłu i rozpoczęły starania w tej kwestii. Czy możecie dowiedzieć się coś więcej na ten temat?” – zaproponował mieszkaniec Srebrnego Miasta.
Z informacji udzielonych przez pracowników holdingu wynika, że Zarząd Nowego Szpitala w Olkuszu prowadzi analizy dotyczące możliwości rozwoju szpitala o te nowe zakresy świadczeń: „Obecnie trwają dyskusje na temat możliwości uruchomienia na bazie Oddziału Kardiologicznego – Pracowni Elektrofizjologii z możliwością wszczepiania rozruszników serca. Jednak ostateczne decyzje będą podjęte we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeżeli zaś chodzi o kwestie prowadzenia operacji zaćmy to aktualnie szpital jest na etapie analizowania możliwości utworzenia takiego oddziału” – podsumowuje Piotr Połoński.
O jaką epidemię znowu chodzi? Komu tą ściemę chcecie wciskać? Rozumiem, że wieszaki odpowiedzialne są za epidemię! Większych bzdur dawno nie czytałem. Byłem w szpitalu w Krakowie i w Jaworznie gdzie wieszaki są. Pewnikiem oni tam mają szczepione wieszaki ósmą dawką.