– Zdecydowaliśmy się poczekać z oficjalnym otwarciem obu placówek, aż ich podopieczni zaaklimatyzują się trochę w nowym otoczeniu – mówił wójt Roman Żelazny podczas uroczystego otwarcia Samorządowego Przedszkola i Żłobka „Czas na maluchy” w Trzyciążu 28 stycznia br.  Opłacało się czekać, ponieważ zaproszeni goście, mimo licznych zachorowań wśród podopiecznych, zostali przywitani przez pozostałe, zdrowe maluchy iście po królewsku – pięknym programem artystycznym na wysokim poziomie!

Zaproszenie na sympatyczną uroczystość oficjalnego otwarcia Przedszkola Samorządowego w Trzyciążu i Żłobka „Czas na Maluchy” przyjęło grono zacnych gości: posłanki na Sejm RP Elżbieta Duda i Agnieszka Ścigaj, Powiatowy Inspektor Sanitarny Agata Knapik, przedstawicielka Małopolskiego Kuratorium Oświaty – wizytator Małgorzata Wajda, dyrektorzy lokalnych placówek oświatowych i kierownicy gminnych instytucji – Ośrodka Zdrowia lek. Joanna Zielnik-Pielka, GOPS – Tomasz Kozubowski, radni Powiatu Olkuskiego Wanda Klimek i Paweł Rykała oraz radni Gminy Trzyciąż, na czele z przewodniczącym Lucjanem Gajdą, a także sołtysi. Nie zabrakło przedstawicieli wykonawcy – projektantki Agnieszki Biskup oraz prezesa firmy „Meritum” Andrzeja Adamczyka.

Przecięto symboliczną wstęgę i dokonano wpisów w kronice – ku pamięci potomnych, po czym, zgodnie z polską tradycją, placówki zostały pobłogosławione i poświęcone przez proboszcza parafii jangrockiej, ks. dziekana Andrzeja Bila.

Wspominając genezę powstania na terenie gminy Trzyciąż pierwszego przedszkola i żłobka z prawdziwego zdarzenia (dotychczas młodsze dzieci mogły korzystać tylko z niewielkich oddziałów przedszkolnych przy szkołach), wójt Żelazny wrócił do podejmowanych kilka lat wcześniej trudnych i budzących wtedy wiele emocji decyzji o racjonalizacji sieci szkolnej.

– Jeżeli chodzi o starsze dzieci –  mają dziś zapewnione znakomite warunki nauczania i wychowania, w dobrych warunkach lokalowych i technicznych, pod okiem wykwalifikowanej kadry, zapewniamy im bezpieczny dowóz – czyli to co w prowadzonych w tamtym czasie emocjonalnych dyskusjach budziło, jak się okazało, niepotrzebne obawy. W efekcie wtedy niepopularnych decyzji o likwidacji małych szkół, z których część przekształciła się i funkcjonuje jako placówki niepubliczne, udało się nam stworzyć finansowe możliwości do budowy w centrum gminy oczekiwanych przez lokalną społeczność, nowoczesnych placówek opieki nad najmłodszymi mieszkańcami, jakimi są to piękne przedszkole i żłobek. Dzięki temu rodzice uczęszczających tu dzieci zyskali możliwość powrotu do pracy i aktywizacji zawodowej – mówił podczas otwarcia wójt Roman Żelazny, z którym zgodził się kolejny mówca – przewodniczący rady Gminy Lucjan Gajda.

Wójt Żelazny przypomniał także, dlaczego pomysł budowy nowego obiektu wygrał z koncepcją kosztownego dostosowywania do aktualnych wymogów i potrzeb starych budynków szkół.

– Po wielu dyskusjach zdecydowaliśmy, że najlepszą lokalizacją dla przedszkola będzie Trzyciąż, jako dobrze skomunikowane centrum gminy. W ramach przymiarek do inwestycji zwizytowaliśmy budynek szkoły w Trzyciążu z obecną tu panią Agatą Knapik, Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Olkuszu. Po dokonaniu oceny obiektu pod względem współczesnych wymogów sanitarnych stwierdziła wtedy, że łatwiej i taniej będzie wybudować odpowiedni do nowej funkcji nowoczesny parterowy budynek na placu obok szkoły, niż ją w tak istotny sposób przebudowywać. Dziś, po latach, przyznaję – mądrego warto posłuchać! Mamy przedszkole i żłobek na miarę XXI wieku, a mieszkańcy – potencjał do startu w nowe życie: starsi mogą pracować, a najmłodsi – uczyć się, bawić i wychowywać w komfortowych, przyjaznych warunkach – stwierdził Roman Żelazny.

Koszt budowy obiektu był dla gminy Trzyciąż dość potężnym wyzwaniem – większość z 6 mln. 278 tys. zł, które wydatkowano na inwestycję, to środki z budżetu gminy, które wspomogło pozyskanie dodatkowego dofinansowania w kwocie blisko 400 tys. zł z PFRON – na przedszkole, które ruszyło 1 września 2019 r. oraz 750 tys. zł z rządowego programu Maluch+ na budowę żłobka, czynnego od 1 stycznia br.  

Przedszkole może przyjąć 75 trzy- i czterolatków, a żłobek 25 maluszków od 21 tyg. do 3 roku życia. Dodatkowym atutem żłobka jest fakt, że przez najbliższy rok pobyt dzieci w placówce dla rodziców będzie bezpłatny. Jest to możliwe dzięki temu, że Gmina Trzyciąż pozyskała dofinansowanie na stworzenie 25 miejsc żłobkowych oraz zapewnienie funkcjonowania żłobka w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. w ramach realizacji projektu „Czas na Maluchy – żłobek w Trzyciążu”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Projekt, którego całkowita wartość wynosi: 474 998.75 zł uzyskał dofinansowanie w wysokości  403 748.75 zł, ma na celu wsparcie wzrostu aktywności na rynku pracy kobiet i mężczyzn zamieszkałych na terenie gminy Trzyciąż, przez wprowadzenie rozwiązań ułatwiających godzenie życia rodzinnego i zawodowego.

Zdjęcia: Ewa Barczyk
W Trzyciążu uroczyście otwarto samorządowe przedszkole i żłobek "Czas na maluchy". Zaproszeni goście zostali przywitani przez dzieci iście po królewsku – pięknym programem artystycznym na wysokim poziomie!
« 1 z 4 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments