ufg

Ponad 4,5 tysiąca nieubezpieczonych kierowców wykrył w ostatnim roku – dzięki „wirtualnemu policjantowi” – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG uzyskał  z tego tytułu ponad 1,2 mln złotych z kar za brak polisy OC. W pierwszej połowie 2013 roku rusza kolejny program identyfikujący nieubezpieczonych w ogólnopolskiej bazie ubezpieczeń komunikacyjnych Funduszu.

„Wirtualny policjant” to narzędzie uruchomione w minionym roku przez UFG. Pozwala ono na identyfikację przerwy w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na podstawie informacji z bazy polis komunikacyjnych Funduszu. – W pierwszej połowie przyszłego roku rusza nowy program umożliwiający identyfikację nieubezpieczonych – zapowiada Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji UFG. – Między innymi w oparciu o dane on-line z Centralnej Ewidencji Pojazdów będziemy porównywać datę pierwszej rejestracji pojazdu z datą wykupu polisy OC. Jeżeli ubezpieczenie zostało wykupione po dacie rejestracji pojazdu jego właściciela wezwiemy do zapłacenia kary  – wyjaśnia.

 

Warto przypomnieć, że od 1 stycznia rosną kary za brak ubezpieczenia OC. Posiadacze samochodów osobowych – jeżdżący bez OC – zapłacą 3,2 tysiące złotych kary (opłaty za brak OC są wyliczane na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. W 2013 roku wyniesie ono 1600 zł (rozporządzenie Rady Ministrów z 14 września 2012 roku), w 2012 roku – 3 tys. zł). Z kolei dla ciężarówek, autobusów czy ciągników samochodowych pełna kara będzie wynosić 4,8 tysiąca złotych (dziś 4,5 tys. zł). Jeżeli właściciel pojazdu nie będzie posiadać ubezpieczenia tylko przez kilka dni – zapłaci część kary. Gdy przerwa nie przekroczy 3 dni  – 20 proc., a do 14 dni – 50 proc. kary podstawowej. Właściciele wszystkich pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji mają obowiązek wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli tego nie zrobią – to ich auta, ciężarówki, ciągniki, motocykle, motorowery,  przyczepy itp. – nie mają prawa poruszać się po polskich drogach.

Z kolei w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych znajduje się już ponad 200 milionów rekordów o wszystkich sprzedanych ubezpieczeniach OC i autocasco, również w latach poprzednich. Bieżące zapełnienie bazy w zakresie komunikacyjnego OC sięga 98 procent. Ubezpieczyciele zobowiązani są – w ciągu maksymalnie 14 dni – przesłać do UFG informacje o polisie, licząc od daty jej sprzedaży. 

Obowiązek posiadania OC sprawdza również m.in. policja i wydziały komunikacji. Od początku stycznia do końca września 2012 roku, UFG łącznie wezwał do zapłaty kary za brak OC ponad 20 tysięcy posiadaczy pojazdów. Rocznie płacą oni ponad 10 mln złotych kar, tylko za to, że nie wykupili tej obowiązkowej polisy. Fundusz szacuje, że po polskich drogach porusza sie około 250 tys. nieubezpieczonych pojazdów. Rocznie ich kierowcy powodują około 5,5 tysiąca wypadków (łącznie z niezidentyfikowanymi sprawcami), co kosztuje innych właścicieli samochodów już ponad 70 miliony złotych(szacowana wysokość odszkodowań w 2012 roku). Wypłaty z UFG są bowiem finansowane przez firmy ubezpieczeniowe.

0ufg wirtualny policjant



0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
trs
trs
11 lat temu

oszczędzanie…