Nowy Targ stolicą wokalnych talentów? Jeśli chodzi o utalentowanych podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy, to może niedługo zostanie nią okrzyknięty. Jeśli zaś chodzi o miejsce, w którym doskonale organizuje się największą w Małopolsce imprezę dla uczestników ŚDS-ów – to nie ma sobie równych … Olkusz!!! To tu zorganizowano drugi już konkurs karaoke ŚDS-ów naszego województwa. Bił rekordy popularności, a sala widowiskowa MOK nie mogła pomieścić publiczności. Po raz drugi zwycięzcą został mieszkaniec Nowego Targu.

Zaczęło się rok temu. Wtedy miała to być alternatywa dla konferencji i spotkań poświęconych problemom osób z zaburzeniami psychicznymi i upośledzeniem umysłowym. Konferencje mówiły „o nich” i „im” miały służyć, jednak główni bohaterowie nie brali w nich udziału. Olkuski Środowiskowy Dom Samopomocy postanowił więc zrobić coś, w co mogliby się zaangażować wszyscy podopieczni. Zorganizowanie imprezy dla małopolskich ŚDS-ów mogło wydawać się pomysłem szalonym. Wydawało się, że przeszło 300-osobowa publiczność, z czternastu ŚDS-ów, jaka wówczas przyjechała do Olkusza, to dużo. Jednak dopiero w tym roku okazało się, jak wielkim sukcesem był pomysł zorganizowania takiego konkursu. Zgłoszenia od 31 ŚDS-ów, ponad 450 osób, które w piątek przewijały się przez widownię i 66 wykonawców na scenie – to najlepsza ocena dla organizatorów.
– To była ciężka praca wszystkich pracowników ŚDS w Olkuszu. Dziękuję też za pomoc wolontariuszom z IV LO  w Olkuszu – podkreśla Anna Kwaśniewska, dyrekor olkuskiego ŚDS. Nie kryje, że w piątek emocje brały górę, gdy rano sprawdzano czy wszystko jest przygotowane jak należy, czy dla nikogo nie braknie miejsca. Same przesłuchania konkursowe trwają kilka godzin, a przez cały czas publiczność doskonale się bawi, oklaskując wykonawców, śpiewając z nimi znane melodie i tańcząc. Dla wszystkich przygotowany jest ciepły posiłek i przekąski. Potem jest zabawa, a w tym roku był także występ gościa specjalnego. Artystka krakowskich scen, w przeszłości sama borykająca się z problemami, które dotyczą wielu podopiecznych ŚDS, uświetniła imprezę minirecitalem jazzowym.
Oprócz zapewnień szefów i terapeutów z goszczących w Olkuszu placówek, że to najlepsza impreza w Małopolsce, najwyższą oceną konkursu jest zdanie Małgorzaty Lechowicz, dyrektor Wydziału Pomocy Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Przyznała, że nie zdawała sobie sprawy, iż skala tej imprezy jest tak duża.
Konkurs Karaoke wpisał się już w harmonogram ŚDS-ów. Ośrodki wcześniej zaczynają przygotowania i poziom wykonawców znacznie wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jury jednogłośnie przyznało pierwsze miejsce Marcinowi Zającowi z Nowego Targu. Marcin brawurowo wykonał piosenkę Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. – Jeszcze nie mogę w to uwierzyć. Dziękuję tym, którzy zachęcili mnie do śpiewania i udziału w konkursach. Dedykuję tę nagrodę wszystkim, nawet tym, których już nie ma, zwłaszcza Czesławowi Niemenowi – powiedział, odbierając nagrodę. To nie pierwszy jego sukces. Zajął on wysokie miejsce w eliminacjach jednej z edycji „Drogi do gwiazd”. Warto wspomnieć, że Olkusz jest wyjątkowo szczęśliwy dla Nowego Targu, gdyż w zeszłym roku główna nagroda powędrowała też do niego, a wywalczyła ją Marta Jakubiec.
Kolejne miejsca zajęły: Agnieszka Skibicka z Oświęcimia i Anna Motyka z ŚDS Kraków – os. Młodości. Nagrodami dla laureatów były telefony komórkowe.
Jury przyznało też wyróżnienia dla: Andrzeja Garbacza z Oświęcimia, Pawła Chochoła z ŚDS Kraków przy ul. Prądnickiej, Lidii Warszawskiej z Kolbarku i Justyny Wierzchowskiej z Olkusza. Nagrodami dla wyróżnionych były zestawy kosmetyków.
Każdy uczestnik konkursu otrzymał też pakiet promocyjny powiatu, słodycze i dyplom za udział.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze