Po raz kolejny uczniowie z powiatu olkuskiego mieli okazję popisać się wiedzą i wyobraźnią w konkursie regionalistyczno-historycznym, którego inicjatorem było Stowarzyszenie Zamek Rabszyn, z prezesem Jackiem Sypieniem na czele. Pomysł wsparły Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich” oraz olkuska Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Tym razem uczestnicy stanęli przed niełatwym zadaniem. Mieli opracować scenariusz do sztuki lub filmu obrazującego wybrany fragment historii regionu, stąd tytuł „Historia na scenie”.
Znakomita większość swoje artystyczne wizje oparła na któreś z legend dotyczących powiatu olkuskiego. – Byliśmy ogromnie zaskoczeni oryginalnością i wyobraźnią młodych twórców. Poziom zaprezentowanych prac jest naprawdę bardzo wysoki, szczególnie w kategorii szkół podstawowych, i wybranie najlepszych prac nie było łatwe – komentuje Mirosława Drapacz, przewodnicząca jury, w skład którego weszli jeszcze Katarzyna Kulman i Jacek Sypień. Decyzją oceniających nagrody w kategorii szkół podstawowych, równorzędne pierwsze miejsca, zajęły Alicja Mosur i Natalia Miszkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Chechle, nad których scenariuszem czuwała nauczycielka Bożena Kaliś, oraz Wiktoria Mendak i Karolina Płoszaj z SP w Porębie Górnej pod opieką Marii Kantor. Drugie miejsce przyznano również Alicji Mosur, a trzecie Małgorzacie Wieczorek i Weronice Bałazy ze Szkoły Podstawowej w Kluczach (opiekunka Urszula Świercz). Wyróżnienia powędrowały w ręce Aleksandry Bratek, Aleksandry Drygały i Kingi Łebek, Angeliki Oleksy i Natalii Żaby oraz Jakuba Kubika.
Jurorzy nie przyznali pierwszego miejsca w kategorii gimnazjów,
ale drugie miejsce zajęły Katarzyna Nocoń z Gimnazjum w Gołaczewach (opiekun Danuta Pasich) i Marcelina Filo z Gimnazjum nr 1 w Olkuszu (opiekun Joanna Barzycka). Natomiast trzecia lokata przypadła Weronice Kołodziejczyk z Gołaczew. Wyróżnienia przyznano Kindze Banyś, Michalinie Rolce i Oliwii Dziubdzieli. Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe, PiMBP w Olkuszu, witrażystę Macieja Bujasa, Wydownictwo „Znak”, sklep Komputronik w Olkuszu oraz gminę Klucze.
Jeśli wszystko pójdzie po myśli organizatorów, do szerokiego grona czytelników już niebawem trafi specjalnie z tej okazji wydana broszura. – Chcielibyśmy, aby pojawiły się w niej teksty legend w całości, które stanowiły inspirację dla powstania zwycięskich scenariuszy. Czytelnik będzie mógł sam skonfrontować treść obydwu. Broszura będzie wzbogacona o zdjęcia nagrodzone w ostatnio rozstrzygniętym konkursie fotograficznym „Ona i zamek” – opowiada Jacek Sypień.