Powiat

W związku z przypadającą w przyszłym roku okrągłą rocznicą powstania styczniowego, biuro projektu Niepodległa ogłosiło wyniki naboru w programie dotacyjnym „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Do programu złożono łącznie 586 wniosków (z czego 338 wniosków złożyły samorządowe instytucje kultury, a organizacje pozarządowe 248 wniosków), natomiast dofinansowanie otrzymało 130 wnioskodawców: 85 samorządowych instytucji kultury oraz 45 NGO-sów. Wśród beneficjentów znalazły się trzy instytucje z terenu naszego powiatu.

Dofinansowanie można było uzyskać m.in. na organizację wystaw, rekonstrukcji historycznych, wykładów, konferencji, wytyczenie i oznakowanie szlaków tematycznych, kwerendy archiwalne i opracowania naukowe czy zadania edukacyjno-animacyjne. W powiecie olkuskim realizowane będą 4 inicjatywy upamiętniające wydarzenia historyczne związane z powstaniem.

40 tysięcy złotych na projekt „Równość-Wolność-Niepodległość” otrzyma Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach: w ramach obchodów rocznicy powstania styczniowego zaplanowano szereg imprez, takich jak rekonstrukcja bitwy pod Golczowicami, dwie wystawy tematyczne, wykłady historyczne dla szkół z terenu gminy i powiatu oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku, konkurs literacko-plastyczny, spacer po miejscach pamięci związanych z czynem powstańczym, a na koniec – projekcja filmu „Szwadron”.

47 tysięcy złotych dotacji trafi z kolei do Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu, które ma zamiar zorganizować w maju przyszłego roku piknik historyczny z okazji rocznicy bitwy pod Krzykawką oraz tematyczną grę terenową.

Wydarzenia związane z powstaniem styczniowym na terenie Imbramowic, dzięki dotacji w wysokości 28 tysięcy złotych na projekt „Powrót do przeszłości w Dolinie Dłubni – 15 sierpień 1863 rok” ma także zamiar upamiętnić Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury w Trzyciążu: bitwa o klasztor w Imbramowicach w sierpniu 1863 r. będzie również rekonstruowana przez Stowarzyszenie Farma Inspiracji z Krakowa, które otrzymało na ten cel 64 tysiące złotych.

Łączna kwota zarezerwowana na realizację wszystkich dofinansowanych projektów wyniosła 4,5 miliona złotych, a poszczególne podmioty mogły starać się o dotację w wysokości od 10 do 80 tysięcy złotych. Dofinansowanie otrzymały wnioski, które otrzymały ocenę końcową na poziomie 76 pkt i więcej. Projekty mogą być realizowane od 1 stycznia 2023 r. do 20 listopada 2023 r.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
1 rok temu

Nie wiem co tu upamiętniać za taką kasę!