Gmina Olkusz sfinansuje w całości zakup respiratora z nebulizatorem dla Nowego Szpitala w Olkuszu. Jest to sprzęt, który znacznie poprawi skuteczność olkuskiej placówki w leczeniu chorych na koronawirusa oraz inne schorzenia, przy których niezbędne jest wspomaganie lub całkowite zastąpienie mięśni w pracy oddechowej. Sprzęt został już zamówiony, dlatego kwestią czasu jest, aż trafi on do Srebrnego Miasta.
– W obliczu zagrożenia koronawirusem wszyscy solidarnie robimy to, co możemy, by wspomóc służby medyczne. Przede wszystkim zostajemy w domach. Jako samorząd możemy jednak nieco więcej. Nowy respirator będzie darem dla lekarzy od wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz. Zakupiliśmy sprzęt najwyższej klasy, choć, jako burmistrz, mam nadzieję, że nigdy nie będzie musiał zostać użyty. Jeśli jednak będzie taka konieczność, jako społeczność będziemy mogli powiedzieć, że stanęliśmy na wysokości zadania – mówi Roman Piaśnik, włodarz Olkusza.
Zamówiony respirator to Puritan Bennett 980. Zakup tego modelu został uzgodniony z przedstawicielami Nowego Szpitala, którzy najlepiej znają potrzeby pracujących w nim lekarzy. Jest to jedno z wielu działań, jakie podejmuje burmistrz Roman Piaśnik w ostatnim czasie. Rozpoczęły się cykliczne akcje dezynfekcji przystanków autobusowych, na których gromadzą się mieszkańcy zmierzający do pracy lub sklepu. Wspólnie z włodarzami gmin powiatu olkuskiego oraz starostą olkuskim uzgodnione zostały wspólne wydatki na środki ochrony bezpośredniej, które będą przekazane do olkuskiego szpitala.
Skąd środki na działania antykryzysowe?
Kryzys finansowy, związany z epidemią koronawirusa, dotyka również Gminy Olkusz. Burmistrz wprowadza stanowcze ograniczenia w bieżących wydatkach, które nie są niezbędne do poniesienia w tym czasie. Te oszczędności sprawiają, że możliwe stało się wygospodarowanie – niezaplanowanych wcześniej – pieniędzy na walkę z koronawirusem.
Już teraz wiadomo, że do 30 czerwca nie odbędą się żadne miejskie uroczystości i imprezy kulturalne oraz sportowe. Są to m.in. Dni Olkusza, Turniej Rycerski, Rozpoczęcie sezonu turystycznego, czy jubileusz 30-lecia samorządu. W tym roku zamknięty będzie również basen.
– Trwa rewitalizacja Czarnej Góry, także komfort korzystania z basenu – sąsiadującego z pracami budowlanymi – byłby znacznie mniejszy niż dotychczas. Nie mamy też pewności, kiedy zagrożenie koronawirusem minie, a tego typu obiekty znów realnie będą bezpieczne. Już teraz musielibyśmy kontraktować ratowników do obsługi. Dziś widzimy, że są ważniejsze wydatki. Musimy brać pod uwagę, że epidemia zmieni naszą codzienność na wiele miesięcy, przesuwając uwagę samorządu z mniej istotnych spraw na ochronę życia i zdrowia. Przygotowujemy się na różne okoliczności – podsumowuje Roman Piaśnik.
UMiG Olkusz