Sołectwo Krzywopłoty w gminie Klucze jest teraz prawdopodobnie najbardziej wysprzątanym i zielonym zakątkiem powiatu. Mieszkańcy mogą być z siebie dumni. Wspólnymi siłami posprzątali swoją wieś, płoty udekorowali kwiatami w doniczkach, a na koniec, przy wspólnym kociołku zupy, odpoczywali po pracowitym dniu.

Zachętą do organizacji pikniku była niezwykle udana akcja w Jaroszowcu, o której pisaliśmy parę tygodni temu. Wygląda na to, że w gminie Klucze znaleźli sposób na to, żeby wokół było czysto i  zielono. Kto odważy się rzucić papierek, jeśli sam musiał poświęcić pół soboty na sprzątanie? W Krzywopłotach do akcji zgłosiło się 100 osób. Oznacza to, że niemal każdy dom miał swoją reprezentację, która złapała za rękawiczki i worki, po czym ruszyła na sprzątanie swojej najbliższej okolicy. Wiek nie grał roli. Liczył się zapał i chęć zmiany na lepsze. Po południu wszyscy spotkali się na polanie przed Domem Ludowym, żeby razem odpocząć po pracy. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bydlinie poprzez przedstawienie „Śmieciu precz” edukowali dorosłych i rówieśników z zakresu ekologii. Tabor cygański z Jaroszowca przygotował muzyczno-słowny recital, wprowadzający w nastrój dobrej zabawy. Kulinarną atrakcją wieczoru była zupa na gwoździu. A tym, którzy nie lubią tego typu eksperymentów, serwowano prosto z kotła zupę ekologiczną.      

Organizatorkami tego niezwykłego happeningu były aktywne kobiety: sołtys Krzywopłot – Alina Kuśmierska i Bożena Dąbrowska. W tym pierwszym tego rodzaju wydarzeniu w sołectwie wsparły je doświadczone już Ewa Stańczyk i Ilona Szczęch, wicewójt gminy Klucze. – Jestem bardzo mile zaskoczona i pełna podziwu dla aktywności oraz zaangażowania mieszkańców. W społecznej integracji jest siła. Tylko dzięki niej nasze małe ojczyzny będą piękniejsze – mówiła Ilona Szczęch.

Partnerami akcji w Krzywopłotach byli: Urząd Gminy Klucze, Gminny Ośrodek Kultury Klucze, Biblioteka Gminna – Filia w Jaroszowcu, Polski Klub Ekologiczny, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, Rada Sołectwa, Radni, Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze