plejstocen2

Po raz trzynasty obchodzony jest w Olkuszu Powiatowy Dzień Ziemi. W tym roku organizatorami obchodów są: Gimnazjum nr 4, Klub Przewodników PTTK, Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych województwa śląskiego w Smoleniu, Miejski Ośrodek Kultury i jak zwykle – zafascynowany archeologiczną  przeszłością – Prezes Klubu Przewodników” Ilkussja”- mgr Andrzej Feliksik. Gimnazjum nr 4 to szkoła, która od wielu lat szczególnie upowszechnia wśród swoich uczniów wiedzę paleontologiczną. O wadze tego Dnia niech świadczy fakt, że na spotkanie, które odbyło się w Centrum Kultury 12. kwietnia br, przybył wiceburmistrz miasta dr Włodzimierz Łysoń oraz naczelnicy wydziałów miasta i powiatu. Spotkanie składało się z kilku części.

W  pierwszej wystąpiła pani Karolina Bielecka-Magierowska z Działu Edukacji Ekologicznej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, z ciekawym wykładem dotyczącym epoki plejstocenu. Owa epoka pozostawiła po sobie szczególnie dużo śladów w okolicznych jurajskich jaskiniach, a szczególnie w jaskini Biśnik koło Smolenia, gdzie odkryto najstarsze w Europie pozostałości po epoce lodowej. Tam jest tych pozostałości najwięcej (na marginesie dodajmy, że u podnóża zamku w Smoleniu znajduje się bardzo ciekawe muzeum, które, wędrując po Jurze, warto zwiedzić!).

Pani Bielecka-Magierowska przedstawiła dzieje, kiedy na terenie dzisiejszej Polski – 65 milionów lat temu panowała lodowa pustynia. Dzisiejsza Jura nie została dotknięta żadnym z trzech zlodowaceń i na tym obszarze wystającym ponad ogromne, zlodowacone tereny, żyły nosorożce włochate, tygrysy szablozębne, niedźwiedzie jaskiniowe, lwy jaskiniowe – olbrzymie zwierzęta, które wyginęły. Dlaczego? Nad tym łamią sobie głowy uczeni badacze od lat. Mamut np. miał 6 metrów długości, niedźwiedź 900 kg wagi, mamut włochaty o wadze 800 kg miał 6-8 metrów długości i 4 metry wysokości, nosorożec włochaty 3,5 tony, a żubr pierwotny 2,5 tony. Pozostały po nich ślady na ścianach jaskiń. Pozostały też kości – i te kości zobaczyliśmy naplejstocen1 wystawie „Pozostałości plejstocenu na Ziemi Olkuskiej”. Eksponatów użyczyło wspomniane muzeum przyrodnicze w Smoleniu. To rzadka okazja zobaczenia tego, co pozostało po tamtym świecie, po plejstocenie, czyli epoce lodowej. Wiedzę o   geologicznej przeszłości ziemi olkuskiej wzbogacił także film Ryszarda Wnuka ze zdjęciami autorstwa portalu Olkuszanin.pl. Ryszard Wnuk i Jacek Dziąbek są także współtwórcami wystawy skał i minerałów w Centrum Kultury.

W drugiej, bardziej oficjalnej części spotkania, wyróżniono Odznaką Honorową „Miłośnik Ziemi Olkuskiej” grupę olkuszan, którzy szczególnie przyczynili się do upowszechniania wiedzy o Jurze. Wręczono także dyplomy i wyróżnienia w konkursie fotograficznym pn. „Osobliwości przyrody nieożywionej w obiektywie z okazji obchodów Powiatowego Dnia ziemi 2012”. Jak poinformowali organizatorzy Konkursu – cieszył się on wyjątkowym zainteresowaniem. Wpłynęło 160 zdjęć od 47 uczestników i komisja konkursowa miała nie lada problem z wytypowaniem wyróżnień ze względu na wysoki poziom zarówno techniczny, jak i artystyczny prac. Ostatecznie przyznano 10 wyróżnień dla 3 uczniów z Gimnazjum w Bydlinie, dla 3 uczniów z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu, dla 2 uczniów z Gimnazjum nr 4, po jednym z Gimnazjów  nr 1 i nr 2.

Najpiękniejsze, zdaniem Jury, prace wyróżnione nagrodami nadesłali: Paulina Frejlich i Karolina Soboń – I nagroda, Izabela Micyk – II  nagroda. Imprezę uświetnili swoimi występami wokalnymi uczniowie z Gimnazjum nr 4: Emilia Madejska i Rafał Gałka.

Dalsze imprezy związane z Dniem Ziemi odbędą  się 16 kwietnia br. w Gimnazjum nr 4, gdzie zostanie otwarta wystawa minerałów i  22 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury, na której podsumowana zostanie wystawa prac plastycznych „Eko-plast.”

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:28902}{joomplu:28895}{joomplu:28876}{joomplu:28883}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze