Jak co roku, w związku z długim weekendem związanym ze Świętem Bożego Ciała, w dniach od 10 do 14 czerwca znacznie zwiększy się ruch pojazdów. Może to powodować utrudnienia na drogach, a co za tym idzie wzrost zagrożenia bezpieczeństwa. Małopolscy policjanci będą w tym czasie nadzorować główne szlaki komunikacyjne województwa, udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się tzw. korków będą upłynniać ruch  i kierować pojazdy na drogi objazdowe.

Policjanci, dbając o bezpieczeństwo podróżnych będą zdecydowanie reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na:

nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu; nie zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem; przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami; kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu; obowiązek posiadania  przez pieszych elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Kierowcy mogą napotkać na drogach procesje związane z uroczystościami „Bożego Ciała”.  W tych miejscach na czas ich trwania, ruchem kierować będą policjanci oraz inne osoby do tego uprawnione. Zachowajmy wówczas szczególną ostrożność i stosujmy się do poleceń wydawanych przez kierujących ruchem.

Trwa sezon motocyklowy. Prosimy kierujących jednośladami o wyobraźnię, ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków, a kierujących samochodami o zwracanie większej uwagi na motocyklistów, którzy w razie wypadku są bardzo narażeni na obrażenia.

Aby podróż była bezpieczna warto pamiętać, że:

– wsiadając za kierownicę należy być trzeźwym, wyspanym i wypoczętym;

– należy zaplanować podróż, uwzględniając czas na odpoczynek;

– warto sprawdzić czy mamy aktualne dokumenty oraz czy pojazd jest sprawny technicznie;

– zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci  w fotelikach ochronnych – to najprostszy sposób zadbania o bezpieczeństwo;

– aby bezpiecznie prowadzić pojazd, należy dostosować prędkość do panujących warunków na drodze – nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych, w których giną ludzie;

– zamiar skręcania należy sygnalizować z odpowiednim wyprzedzeniem – pamiętajmy  o zasadzie ograniczonego zaufania – nie zawsze inny uczestnik ruchu zachowa się zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, a manewry na nieznanych drogach podczas weekendowych wypraw mogą być zaskakujące;

– do informacji przekazywanych przez nawigacje GPS podchodźmy z rezerwą, szczególnie gdy nie mamy najnowszych aplikacji z mapami.

11 czerwca 2020 roku obowiązuje ograniczenie ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej  przekraczającej 12 ton w godz. 8.00 – 22.00;

Podczas ubiegłorocznego wydłużonego weekendu „Bożego Ciała” (w dniach od 19 do 23 czerwca 2019 r.), doszło do 57 wypadków, w których zginęło 6 osób, a 65 zostało rannych. Ponadto odnotowano 398 kolizji.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze