autokar2

Opiekunowie oraz rodzice dzieci biorących udział w wycieczkach autokarowych i koloniach dosyć często zwracają się do policjantów o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz kontrolę trzeźwości kierowcy. Olkuscy policjanci rocznie przeprowadzają około 150 takich kontroli. W tym roku drogówka sprawdziła 74 autokary, z czego 14 w okresie wakacyjnym.

– Policjanci w trosce o bezpieczeństwo podróżnych szczególnie zwracają uwagę na prawidłowe oznakowanie i wyposażenia pojazdów, stan ogumienia, układ kierowniczy oraz hamulcowy, prawidłowe oświetlenia pojazdów, przestrzeganie ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców przewożących zorganizowane grupy turystów – informuje nadkom. Agnieszka Fryben, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.
 
Organizatorzy wycieczek, opiekunowie lub rodzice mogą zgłosić się z prośbą o sprawdzenie pojazdu przez policjantów Zespołu Ruchu Drogowego pisemne lub telefoniczne (997). Najlepiej zgłoszenie skierować na kilka dni przed planowanym wyjazdem. – Prosimy jednak, aby konkretny wyjazd zgłaszała jedna osoba, ponieważ zdarzają się przypadki, że ten sam wyjazd zgłasza kilka osób, np. organizator i dodatkowo rodzice lub opiekunowie. Przypominamy, że taka kontrola trwa minimum 30 minut, dlatego też autokar powinien być podstawiony w miejscu zbiórki odpowiednio wcześnie – informują policjanci. – Rodzic, odprowadzając dziecko do autobusu, którym ma wyjechać na wakacje, powinien zwrócić uwagę na jego stan techniczny, przyjrzeć się kierującemu. Bełkotliwa mowa lub dziwne zachowanie może świadczyć o tym, że jest on pod wpływem alkoholu albo jest po prostu zmęczony. Jeśli opiekun zauważy jakiekolwiek niepokojące sygnały, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo podróży, powinien powiadomić bezzwłocznie Policję – radzą olkuscy policjanci.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Hania
Hania
4 lat temu

Każda wycieczka jest dla rodzica ogromnym stresem. Dlatego też warto zaopatrzyć dziecko w coś takiego- http://calmean.com/ by mieć dziecko pod kontrolą. Smartwatch ma wbudowany lokalizator, można nim odbierać telefon i dzwonić.

PXT
PXT
9 lat temu

Przecież na takim aucie się trzeba znać. Jak chcą sprawdzać? Będą zatrudniać biegłych?