Powiat

„Zanocuj w lesie” to nowy program Lasów Państwowych skierowany do fanów biwakowania. Od 1 maja wszyscy zwolennicy takiej formy rekreacji będą mogli skorzystać ze specjalnie do tego celu wyznaczonych stref. Nadleśnictwa Złoty Potok, Siewierz i Olkusz przygotowały z tej okazji wspólny projekt pod nazwą „Jurajska przygoda”.

Program startuje w zbliżający się majowy długi weekend. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podaje, że do tego czasu na terenie wszystkich nadleśnictw w naszym kraju wyznaczone zostaną specjalne obszary, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie prawa.

Na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej nadleśnictwa Złoty Potok, Siewierz i Olkusz postanowiły połączyć swoje siły i wspólnie zrealizować to zadanie. Efektem tej współpracy jest projekt pod nazwą „Jurajska przygoda”. Leśnicy wspomagani będą przez Grupę Jurajską GOPR, Związek Gmin Jurajskich i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Jak tłumaczą przedstawiciele nadleśnictw, kreśląc na mapie teren do udostępnienia mieszkańcom, brano pod uwagę walory przyrodnicze, krajobrazowe i historyczne. Obszar, na którym będzie można biwakować, obejmie łącznie ponad 5 tys. hektarów. Nocleg w udostępnionym miejscu będzie możliwy dla dziewięciu osób na dwie noce. Powyżej tych norm, należy zgłosić go w nadleśnictwie, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

 – Chociaż formalnie dopiero powyżej przedstawionych norm należy zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa większą liczbę osób i dni pobytu, to zachęcam, ze względów bezpieczeństwa, zawsze zgłaszać taki nocleg, szczególnie gdy uczestniczą w nim dzieci – zachęca Marcin Polak, nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz.

Informację o udostępnionych fragmentach lasu znajdziemy na mapie Banku Danych o Lasach i na stronach internetowych nadleśnictw. Same tereny do nocowania nie będą oznaczone tablicami, płotkami czy ogrodzeniami. Podczas planowania takiego pobytu należy pamiętać, że do lasów nie można wjeżdżać pojazdami silnikowymi, zaprzęgowymi ani motorowerami. Samochody należy więc zostawić na parkingu. W trakcie biwakowania rozpalanie ognisk możliwe jest tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

Pobyt w lesie zobowiązuje do właściwego zachowywania się. Nie wolno tam hałasować, słuchać głośno muzyki, płoszyć zwierząt i niszczyć roślinności. Nie traktujmy również lasu jako śmietnika. – Po biwaku zabierzmy ze sobą wszystko, z czym przyjechaliśmy, również opakowania po żywności i butelki po napojach – apelują pracownicy Lasów Państwowych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Anna Kozierska
Anna Kozierska
1 rok temu

A nie lepiej po prostu takie noclegi z wyżywieniem w Krakowie? Zobaczcie – https://www.lesnydwor.karpacz.pl/lesny-dwor/noclegi-z-wyzywieniem Dobry kierunek? Bo wydaje mi się, że zdecydowanie tak. Prawda?

Piotrek Chmielewski
3 lat temu

Pomysł ciekawy! Choć ja co roku jadę na działkę, odprężyć się przy perle, grillu i ogólnie poodychać świeżym powietrzem 😉