Olkusz
Modernizacja Drogi Krajowej nr 94 w Olkuszu, choć niezbędna dla poprawy infrastruktury, wiąże się z wieloma utrudnieniami. Jednym z największych wyzwań jest reorganizacja komunikacji miejskiej: przenoszenie przystanków, brak odpowiednich warunków dla pasażerów na tymczasowych postojach oraz dłuższe trasy przejazdów to tylko część problemów, z którymi muszą się zmierzyć osoby korzystające z transportu publicznego. Niedawno otrzymaliśmy od jednego z naszych Czytelników prośbę o interwencję w tym temacie.
Zgłaszający narzekał, że w związku z remontem „krajówki” przystanek autobusowy nieopodal Cmentarza Parafialnego w Olkuszu został przeniesiony na drugą stronę ulicy: „Przystanek nie zapewnia takiej ochrony przed deszczem, jak ten, z którego korzystaliśmy dotychczas. Tak ma być przez trzy lata remontu?” – pyta mieszkaniec Olkusza. Zwróciliśmy się zatem z prośbą o wyjaśnienia do Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna”, który odpowiada za organizację transportu publicznego m.in. na terenie Srebrnego Miasta: zapytaliśmy, czy ZKG „KM” uczestniczył w konsultacjach dotyczących wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu oraz o to, kto jest odpowiedzialny za organizację i utrzymanie tymczasowych przystanków autobusowych.
W otrzymanej odpowiedzi czytamy, że Związek, jako organizator publicznego transportu zbiorowego, uczestniczył oraz nadal uczestniczy w konsultacjach dotyczących zatwierdzenia tymczasowych planów organizacji ruchu, jakie zostały lub zostaną wprowadzone na czas przebudowy DK94: „Biorąc pod uwagę konieczność wprowadzenia modyfikacji tras większości realizowanych linii komunikacyjnych w związku z remontem, już na etapie wstępnych uzgodnień musieliśmy wskazać konieczność usytuowania przystanków tymczasowych.” – poinformowali przedstawiciele tej instytucji..
Ponieważ projekt zakładał całkowite wyłączenie skrzyżowania ulicy Kruszcowej z Drogą Krajową nr 94 z ruchu samochodowego w obu kierunkach, pozbawiając tym samym Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” możliwości realizacji linii „PS” oraz „SŁ” według trasy sprzed modernizacji, jedynym słusznym rozwiązaniem była zmiana kierunku wyjazdu tych linii spod olkuskiej nekropolii. „Takie rozwiązanie zostało przez nas przedstawione na konsultacjach. W związku z powyższym konieczne było usytuowanie przystanku tymczasowego w obecnej lokalizacji.” – dodaje ZKG „KM”.
Przedstawiciele Związku dodają również, że o lokalizacji przystanku decyduje zarządca drogi, uwzględniając charakter drogi oraz warunki bezpieczeństwa ruchu drogowego. „Związek jedynie korzysta z miejsc przeznaczonych do zatrzymywania się środków komunikacji publicznej, oznaczonych znakiem drogowym D-15, oznaczającym przystanek autobusowy, oraz nie wskazuje miejsca lokalizacji przystanków komunikacyjnych. Zasygnalizowana sprawa została przekazana do Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.” – podsumowują pracownicy Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna”.