Ponad 5,5 tysięcy telefonów w sprawie nowych rozliczeń. Od 2 stycznia br., nawet po 200 oczekujących na połączenie. Jeden przelew do ZUS stał się faktem. Do dzisiaj już 103,5 tysiąca płatników opłaciło składki na swój indywidualny numer rachunku składkowego na kwotę 741 mln zł.
Od 1 stycznia 2018 r. dla płatników regulujących bieżące składki, jak i zaległości rozłożone na raty, obowiązują nowe numery kont.
Płatniku, nie czekaj w kolejce na konsultacje z pracownikiem COT, jest szybszy sposób na uzyskanie informacji. Wejdź na www.zus.pl/eskladka
Od 1 stycznia 2018 r. będziesz wypełniał i opłacał składki za pomocą standardowego dokumentu płatniczego (przelewu), takiego jakiego używa się np. do opłacania rachunku za gaz czy prąd. Należności z tytułu składek na:
1) ubezpieczenia społeczne,
2) ubezpieczenie zdrowotne,
3) Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
4) Fundusz Emerytur Pomostowych,
Twoja wpłata – to będzie łączna suma tych funduszy.
W polu „nr rachunku odbiorcy” wpisz swój numer rachunku składkowego (NRS). Twój numer rachunku składkowego składa się z 26 cyfr. W numerze rachunku zawarty jest numer identyfikujący ZUS i Twój numer NIP (ostatnie 10 cyfr).
Sprawdź, czy prawidłowo wpisałeś NRS. Od tego zależy, czy właściwie zidentyfikujemy i zaksięgujemy wpłaty na Twoim koncie w ZUS. Wpłaty automatycznie powiążemy z Twoim kontem, a następnie rozliczymy je.
Proporcjonalny podział
Dzięki temu, że będziesz wpłacać składki na swój numer rachunku składkowego, zaksięgujemy wpłatę od razu na Twoim koncie. Podzielimy ją proporcjonalnie na wszystkie opłacane ubezpieczenia i fundusze. Zrobimy to na podstawie składek za ostatni miesiąc, które wpiszesz
w deklaracji rozliczeniowej (DRA). Jeśli masz długi składkowe, to wpłata pokryje najstarszą należność. Dzięki temu nie będą rosły odsetki za zwłokę, ale nie będziesz mógł korzystać ze świadczeń chorobowych.
Długi a ubezpieczenie chorobowe
Jeśli nie możesz spłacić całego zadłużenia a chcesz podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i otrzymywać z niego w razie potrzeby świadczenia, to skorzystaj z układu ratalnego. Możesz podpisać umowę z ZUS w każdej chwili. Mając decyzje o układzie ratalnym ZUS rozliczy wpłatę zgodnie z terminem wymagalności raty i bieżących składek. Taka umowa zapewni ci objęcie ubezpieczeniem chorobowym i prawo do świadczeń.
W zawarciu układu pomogą doradcy do spraw ulg i umorzeń w ZUS. Z ich pomocy można skorzystać w każdym oddziale Zakładu. Należności w ramach układu ratalnego wpłacasz jednym przelewem na numer rachunku składkowego (NRS) – na ten sam, na który opłacasz bieżące składki.
Bożena Bielawska p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce