terytorialsi 4

W dniach 29-30 maja rozpoczęło się zapoznanie przyszłych terytorialsów zainteresowanych wstąpieniem w szeregi 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT) z jednostką wojskową. Zapoznanie jest jednym z etapów postępowania rekrutacyjnego dla kandydatów, którzy złożyli w Wojskowej Komendzie Uzupełnień wnioski o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW).

Na tym etapie mogą oni porównać swoje oczekiwania z rzeczywistością i poszerzyć swoją wiedzę na temat warunków służby w przyszłej jednostce wojskowej.

terytorialsi 5

Przyszłych terytorialsów powitał dowódca brygady, płk Krzysztof Goncerz. Na wstępie nawiązał do misji Armii Krajowej, której tradycje kultywują Wojska Obrony Terytorialnej (WOT). Oprócz zapoznania z warunkami służby oraz harmonogramem szkoleń, kandydaci mieli też okazję zaznajomić się z wyposażeniem i uzbrojeniem, które otrzymają podczas w trakcie służby w 11 MBOT. Następnym krokiem było spotkanie z komisją kwalifikacyjną, która w czasie rozmowy zweryfikowała złożone przez kandydatów dokumenty. Ci spełniający wszystkie kryteria zostaną skierowani na Wojskową Komisję Lekarską i badania psychologiczne. Po uzyskaniu orzeczenia komisji pozostanie im czekać na kartę powołania, którą doręczy WKU. Jesienią udadzą się na pierwsze szkolenie w batalionie lekkiej piechoty. Kolejne grupy będą się zapoznawać z warunkami służby w 11 MBOT cyklicznie, w każdy wtorek, środę i czwartek do 4 lipca 2018 r.

terytorialsi 6

O przyjęcie do Wojsk Obrony Terytorialnej mogą się starać zarówno osoby bez przeszkolenia wojskowego, jak i żołnierze rezerwy, bez względu na płeć, kwestie światopoglądowe czy przynależność organizacyjną. Osoby, które nie służyły dotychczas w wojsku, muszą przejść szkolenie podstawowe, tzw. szesnastkę, trwające 16 dni i zakończone przysięgą wojskową. Żołnierzy rezerwy czeka krótsze, 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Pełen proces szkolenia terytorialsów trwa 3 lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym.

terytorialsi 7

WOT to piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP (obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych). W naszym regionie formowana jest 11 Brygada Obrony Terytorialnej, która będzie pełnić zadania w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Terytorialsi mają stanowić wsparcie
dla społeczności lokalnej, np. poprzez udział w zwalczaniu skutków katastrof i klęsk żywiołowych, ewakuacji ludności z zagrożonych terenów, czyli poprzez realizację przedsięwzięć z zakresu zarządzania kryzysowego (we współpracy z pozamilitarnymi ogniwami systemu obronnego państwa). Na wypadek wojny jednostka przeznaczona jest do prowadzenia działań taktycznych samodzielnie lub we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi.

Oficer prasowy 11 MBOT mjr Bartosz Kubal 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
28 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tomek38
Tomek38
4 lat temu

Czytam i czytam artykuł i komentarze – trochę się dowiedziałem na kilka rzeczy zwróciłem uwagę. Jedno wiem na pewno: byłem na przedmiotowym spotkaniu i sprawa wygląda dobrze – wiadomo nie jest to grom ale o partyzantce ( również w kwestii organizacyjnej ) nie ma mowy – choć widać ze wszytko się tworzy. Reasumując jest zapał dowódców i jak dołożymy chęci ochotników to wszystko wypali. Bardzo to przypomina drużynę sportową mojego synka: Jest tata trener ( z papierami ) 2 ojców z samochodami reszta kupuje napoje, a chłopaki przykładają się na treningach to potem wygrywaja mecze i wszyscy sie cieszymy ze wygrywamy ;-). A i wiadomo w niku jest mój wiek: uprzedzajac fakty nie ma sensu mi pisać że sie dziadek do wojska wybiera bo w tamtym roku ukończyłem/przebiegłem 3 maratony o innych sprawnościowych dup[erelach nie wspominając, choć wiadomo brzuszek jest 😉

xyz
xyz
4 lat temu

Trzecie zdjęcie: granatnik RPG-7 opracowany w roku 1961. Z kim wy chcecie walczyć? Czyżby jakiś kraj trzeciego świata miał zamiar wypowiedzieć nam wojnę?
W 2018 roku żaden żołnierz nawet nie zbliży się do celu na efektywną odległość strzału tego zabytku.

Pakers
Pakers
4 lat temu

Myślicie, że to będzie taka łatwa sprawa? Będziecie ciorani dzień i noc, pokażą wam gdzie wasze miejsce, a tych którzy się tak podniecają czekam na komentarz po 16ce:) Do tego w weekendy będziecie mieli to samo:) Wiem co pisze bo znajomy służy w innym województwie. Sporo z was sama podziękuje, bo fizycznie nie dacie rady! Mnie to cieszy, bo żołnierz to ma być żołnierz a nie jakaś pipka. A Ci co wytrzymają to pozazdrościć postury, bo nabierzecie masy mięśniowej po roku:) No nie jest to zabawa w żołnierzyki weekendowe jak tu niektórzy sugerują. Będzie to ciężki kawałek chleba, który zweryfikuje kto się nadaje, a kto chciałby mieć zabawę za napiwek od Państwa. Przełożeni muszą pokazać w ocenie, że robią z was żołnierzy. Z góry mówię jeśli ktoś nie lubi biegać, wysiłek fizyczny jest mu obcy, ma nadwagę….odpuśćcie . Ze wstydem przekroczycie bramę do domu. Zresztą sprawdźcie sobie normę na Teście Sprawności Fizycznej. A to początek, po czasie będą wam dokładać ilość ćwiczeń jak i ich zakres. Docelowo będziecie przechodzili testy jak zawodowi. MON chce się wami chwalić i pokazywać jak tu niektórzy na forach są w błędzie, a to będzie waszym kosztem:) Oj już mi was żal.Patriota daj znać po 16ce, bo coś czuję, że opuścisz grono wielkiego brata przed przysięgą:) Najbardziej podnieceni po pierwszym Teście sprawności jechali do domu:)

Grzeniu
Grzeniu
4 lat temu

[quote name=”Cow”]W tym WOT to ile na netto na m-c ?[/quote]
Zobacz sobie na stronie MON albo Lokalnego WKU. Z góry mówię… Z tego się nie utrzymasz 🙂 Dla tego bezrobotni tam nie idą;-) I błagam, nie mów mi że wolałem zapytać na tym forum niż samemu sprawdzić. I nie biorą na miesiąc tylko za szkolenie rotacyjne i dyspozycyjnie będą otrzymywać wynagrodzenie w miesięcznym cyklu rozliczeniowym. Kwoty są ustalone w zależności od ilości ćwiczeń jak i stopnia wojskowego .

Cow
Cow
4 lat temu

W tym WOT to ile na netto na m-c ?

major inteligent
major inteligent
4 lat temu

[quote name=”Wurst”][quote name=”Batman”]chore.[/quote]
No i to jest komentarz oparty solidnymi argumentami przeciw! tak trzymaj idioto![/quote]
PODPARTY argumentami lub OPARTY NA argumentach – tak trzymaj kiełbaso 🙂

Wurst
Wurst
4 lat temu

[quote name=”Batman”]chore.[/quote]
No i to jest komentarz oparty solidnymi argumentami przeciw! tak trzymaj idioto!

Patriota!
Patriota!
4 lat temu

Tomek 81
Szwejk, Patriota, Polak, Czy inny Nick jest w obecnej chwili zbędny….liczy się treść:) Panuj nad ilością emotikonek, ludzie stosujący zbyt wiele ich, wykrzykników, piszący dużymi literami mogą mieć problemy psychiczne, co niestety dyskwalifikuje w WOT, a na forum może wprawiać w zakłopotanie innych użytkowników….:) Pozdrawiam czujnego internautę:) Wiem mój styl pisania jest charakterystyczny:) Ale nie kryję moich poglądów, a jeśli chodzi o Ciebie Tomku….zalecam zgłosić się do WKU, a może będziesz mnie szkolił:) Z chęcią bym posłuchał opinii starych wojaków:) I w sprawach obronności nie żartuje:) Pozdrawiam:) Starych wojaków z forum:)

Adamiec!
Adamiec!
4 lat temu

[quote name=”Wolbromiak”]Szkoda zachodu. W wojsku brakuje kasy na nowe mundury, a tu tworzy się coś, co nie będzie przydatne w trakcie klęsk żywiołowych, jak i również ewentualnego konfliktu zbrojnego.
Te dziewczyny i panowie z brzuszkami dadzą odpór rosyjskim weteranom zaprawionym na Kaukazie, w Ukrainie i Libii? Śmiech na sali.[/quote]
Widzę mamy w końcu kogoś kto jest odpowiedzialny za finanse w MON. Gdzie widzisz Panów z brzuszkami? ja tam widzę Kobiety, nie dziewczyny a jeśli dla Ciebie nie ma różnicy to albo jesteś Waginosceptykiem, albo jedyna kobieta to Twoja ręka:) Uwierz mi, że wolałbyś na polu walki być opatrywany przez żeńską część Ratownictwa Wojskowego:) Chciałbym zobaczyć Twoją posturę. Wydaje mi się, że powinniśmy dać szansę na rozwinięcie tego projektu. Na koniec zacytuję Ciebie….”Szkoda zachodu” i przez takich jak ty poprzednia władza stosując to motto rozpieprzyła cały Kraj o Armii nie wspomnę! Nie jestem za PIS, ale PO do gorsze badziewie, zatem to co zrobili tworząc WOT to pierwszy dobry krok…

Tomek81
Tomek81
4 lat temu

A patriota nie chce się wypowiedzieć? 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Szwejk
Szwejk
4 lat temu

Widzę same kozaki którzy o wiele lepiej wskrzesiliby armię? Nie wiem czy wiecie ale rekrutacja do tych służb jest taka sama jak do policji, straży więziennej czy innych służb mundurowych, zatem zapraszam kozaków….niech przejdą całą rekrutację! Co do mięsa armatniego to będzie nim każdy kto ma kategorię „A” w rezerwie a i „D” też posłuży jako mięso. Tutaj będziemy mieli zweryfikowanych ludzi przez trudną rekrutację, o różnych zawodach, od ratowników, przez prawników, a także mechaników, informatyków inżynierów itd…., a jednocześnie przeszkolonych w zakresie obronności….szkoda mi tych którzy siedzą i narzekają w internecie! To wy będziecie mięsem w trakcie konfliktu zbrojnego, zatem z szacunkiem do WOT, bo oni będą was bronić! Jak inne służby mundurowe.Psy szczekają a …..moim skromnym zdaniem każdy na tym forum powinien być podpisany z imienia i nazwiska, ciekawe kto by wtedy przykozaczył, niestety anonimowość robi swoje, ale to nie możliwe…..RODO itd. Zatem wasze durne komentarze zostawcie w domu. Jeśli ktoś ma coś przeciw, to sensowne odpowiedzi oparte o konkretne argumenty, a nie syf. Nie szkoda wam czasu na takie komentarze?

P X T
P X T
4 lat temu

Jakoś mam tak, że każdy mundur mi się podoba z wyjątkiem policyjnego uniformu, bo ten z białą czapeczką też obleci. Te policyjne „prewencyjne” kojarzą mi się z SS z trupią główką na czapce. Może w poprzednim wcieleniu miałem z nimi do czynienia? Nie pamiętam.
A terytorialsi- niech sobie śmigają byle tylko nie napadali na niewinnych cywili.

theon
theon
4 lat temu

Staszko , tak już jest że jedni myślą, oceniają, mówią, piszą – a drudzy biegają z flintą po polach , czyszczą buty i starają się równo chodzić czwórkami – zależy co tam Bozia komu dała no i jak tam te szare komórki 😆

Staszko
Staszko
4 lat temu

To co tu jest bazgrane, to nie jest krytyka, tylko idiotyzmy… Nudzi się pajacom, to siedzą i piszą. Jak nie macie nic mądrego do powiedzenia to przynajmniej milczcie. W twarz nikt z was by czegoś takiego żołnierzowi WOT, ani żadnemu innemu nie powiedział, to tutaj też nie wypisujcie bzdur. Ochotnikom do WOT należy się szacunek, a internetowym gamoniom śmiech i współczucie.

___
___
4 lat temu

[quote name=”Olkuszanin123″]Widze ze nasze komentarze nie sa mile widziane. Nie spodziewalem sie takiego hejtu. W sumie nawet nie wiem na co. Bo nawet jezeli ten rodzaj rodzaj wojsk bedzie slabo wyposazony to jednak jakies umiejetnosci bedzie posiadac./quote]

Hejt… hejt… hejt… każda krytyka to teraz HEJT! Umiejętności będą mieli – do bycia mięsem armatnim!

...
...
4 lat temu

Ta blondyna z pancerfaustem to bardziej chyba wzbudza pożądanie innych terytorialsów niż strach wroga, niektórzy więc mogą mieć trudności ze skupieniem się na szkoleniu. Dlatego właśnie kobiety nie powinny tam być i kropka.
Naparzanie wojenne to chłopskie rzemiosło.

theon
theon
4 lat temu

Myśmy już przecież mieli takiego quasi wojaka – majora samozwańczego i miłośnika grochówki 😆 Wszędzie go było pełno ale dostał dietę i przycichł 🙂

Olkuszanin123
Olkuszanin123
4 lat temu

[quote name=”lolo”] Czyli już się zorientowales, że będzieice usbrojeni w bojowe różańce a nie karabiny? :-)[/quote]

Zle mnie zrozumiales, ja to widze jako nawybwanie pewnych umiejetnosci. Czyli tak jak mowilem o szkoleniu z pierwszej pomocy, nie kazda osoba majaca umietnosci w udzielaniu pierwszej pomocy musi odrazu byc wyposazona apteczke czy stetoskop, ale w trakcie wypadku wie jak sie nia posluzyc jak je dostanie do reki. Ja bym tak nie hejtowal tego, bo moze cos z tego wyjdzie pozytywnego, ale moze tez umrze smiercia naturalna. Warto dac temu projektowi szanse.

P.S Nie jestem i nie zapisuje do WOT, ale mam bron i nie jest to rozaniec 😛

lolo
lolo
4 lat temu

[quote name=”Olkuszanin123″][quote name=”Staszko”]Najwięcej do powiedzenia mają oczywiście ignoranci. Gdzie tam masz na sali ludzi z brzuszkami i same baby? Ile ich jest 10%?[/quote]

Widze ze nasze komentarze nie sa mile widziane. Nie spodziewalem sie takiego hejtu. W sumie nawet nie wiem na co. Bo nawet jezeli ten rodzaj rodzaj wojsk bedzie slabo wyposazony to jednak jakies umiejetnosci bedzie posiadac. I nie mowie, ze trzeba sie szykowac na wojne, ale chyba lepiej cos umiec niz nie. To w takim wypadku nie uczmy ludzi pierwszej pomocy, zeby nie zapeszac i wywolywac wypadku. Jezeli tak jak ty to mowisz beda to byli wojskowi to nawet lepiej.[/quote]

Czyli już się zorientowales, że będzieice usbrojeni w bojowe różańce a nie karabiny? 🙂

Olkuszanin123
Olkuszanin123
4 lat temu

[quote name=”Staszko”]Najwięcej do powiedzenia mają oczywiście ignoranci. Gdzie tam masz na sali ludzi z brzuszkami i same baby? Ile ich jest 10%?[/quote]

Widze ze nasze komentarze nie sa mile widziane. Nie spodziewalem sie takiego hejtu. W sumie nawet nie wiem na co. Bo nawet jezeli ten rodzaj rodzaj wojsk bedzie slabo wyposazony to jednak jakies umiejetnosci bedzie posiadac. I nie mowie, ze trzeba sie szykowac na wojne, ale chyba lepiej cos umiec niz nie. To w takim wypadku nie uczmy ludzi pierwszej pomocy, zeby nie zapeszac i wywolywac wypadku. Jezeli tak jak ty to mowisz beda to byli wojskowi to nawet lepiej.

druh gospodarz
druh gospodarz
4 lat temu

a ci terytorialni będą na procesji ważniejsi od strażaków, czy nie ? 😆 😆 😆

Staszko
Staszko
4 lat temu

Najwięcej do powiedzenia mają oczywiście ignoranci. Gdzie tam masz na sali ludzi z brzuszkami i same baby? Ile ich jest 10%? Ponad połowa ochotników do WOT to żołnierze rezerwy, a Wy co, cywilniaki? Szacun dla Ochotników, że im się chce robić coś więcej, w przeciwieństwie do internetowych hejterów, którym nie wychodzi w życiu.
Co do rosyjskich „weteranów” z Libii i Ukrainy, to to jest dopiero śmiech na sali. Co innego rozbrajać kapitulujące jednostki ukraińskie złożone z Rosjan i bombardować cywili, lub rozwalać czołgami domy w Czeczenii, bo ktoś podobno trzymał kałacha… a co innego walka ze zogranizowaną formacją liczącą 53 tys. żołnierzy-ochotników, uzbrojonych w najnowszy sprzęt, na własnym terenie.

Olkuszanin123
Olkuszanin123
4 lat temu

Heheh jestescie smieszni, macie problemy z facetami z brzuszkami czy kobietami w wojsku, to tak jakby kobieta nie moga was zastrzelic :/ to nie sredniowiecze ze potrzeba silnego chlopa, postawcie jednego otylego snajpera na byle dachu i zobaczymy jakcy odwazni bedziecie. Po pierwszym strzale to kazdy nawet najlepszy zolnierz sie musi zastanowic czy ryzkowac. Widac ze nikt z was nic nie wie o o broni czy wojsku, terytorialsi maja pomagac. A dobrze, ze ludzie beda mieli obeznanie z bronia i wojskiem. Przekladajac na ruch drogowy, nie kazdy musi miec prawo jazdy, ale jak znasz przepiszy ruchu drogowego wtedy jestes lepszym pieszym bo umiesz przewidzec sytuacje na drodze – i o to chodzi tutaj.

theon
theon
4 lat temu

comment image&imgrefurl=http%3A%2F%2Fnapieramy.pl%2Fja-ci-kurwa-dam%2F&docid=KX9J5LyhXwuCMM&tbnid=rOgUMWP8odt7_M%3A&vet=10ahUKEwik0oSCk8HbAhULalAKHfJqBtQQMwgpKAIwAg..i&w=700&h=704&bih=794&biw=1600&q=linda%20ja%20ci%20kurwa%20dam&ved=0ahUKEwik0oSCk8HbAhULalAKHfJqBtQQMwgpKAIwAg&iact=mrc&uact=8

...
...
4 lat temu

Kobiet nie powinno być w wojsku. Tak było od zawsze z drobnymi wyjątkami typu Joanna d’Arc.

___
___
4 lat temu

Jak przyjdzie co do czego to będą mięsem armatnim – tak o nich mówią prawdziwi żołnierze.

Wolbromiak
Wolbromiak
4 lat temu

Szkoda zachodu. W wojsku brakuje kasy na nowe mundury, a tu tworzy się coś, co nie będzie przydatne w trakcie klęsk żywiołowych, jak i również ewentualnego konfliktu zbrojnego.
Te dziewczyny i panowie z brzuszkami dadzą odpór rosyjskim weteranom zaprawionym na Kaukazie, w Ukrainie i Libii? Śmiech na sali.

Batman
Batman
4 lat temu

chore.