wizyta_sistr_026

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Przyjazna Gmina Wolbrom” w ubiegłą niedzielę gościło w Wolbromiu siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Kielcach. Głównym celem spotkania było przybliżenie wspólnej, tragicznej historii represjonowanych księży wolbromskich i sióstr nazaretanek w okresie stalinowskim. Niezależnie od siebie bowiem w ostatnim czasie zarówno stowarzyszenie, jak i siostry nazaretanki, podjęli się próby wydobycia z mroku dziejów tragicznych historii wielkich postaci własnych środowisk. Spotkanie było również doskonałą okazją do poznania się, wymiany myśli i przybliżenia najnowszej historii obu miast. Po raz kolejny okazało się, że postać ks. dr Piotra Oborskiego, proboszcza wolbromskiej parafii w latach 1948-50, łączy ludzi i jest katalizatorem nowych wyzwań.

wizyta_sistr_015Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w kwietniu ubiegłego roku zorganizowało konferencję poświęconą życiu i śmierci ks. dr Piotra Oborskiego proboszcza parafii św. Katarzyny w Wolbromiu w latach 1948-49, niesłusznie oskarżonego, skazanego i zamęczonego przez komunistyczne władze tzw. Polski Ludowej. Proces wolbromskich księży, Oborskiego i Gadomskiego, jak bezsprzecznie wynika z dostępnych dzisiaj dokumentów, miał na celu przygotować grunt pod atak na szczególnie niewygodnego dla ówczesnych władz ordynariusza diecezji kieleckiej biskupa Czesława Kaczmarka, a w konsekwencji na Kościół katolicki w Polsce.

Na fali tych samych wydarzeń, czyli pokazowych procesów: wolbromskiego i biskupa Kaczmarka, trafiły do aresztów trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, kolejne przełożone Domu Zakonnego przy szkole kieleckiej. Dwie spośród nich, siostra Izabella Jadwiga Machowska i Benigna Julia Westwalewicz, po ciężkim śledztwie zostały bezpodstawnie oskarżone o szpiegostwo, przynależność do ośrodka antypolskiego czy spekulacje obcą walutą i skazane na kary pozbawienia wolności. Trzecia siostra Beatrix Jadwiga Kirkor, po nieudanych próbach wymuszenia zeznań, po roku aresztu została zwolniona. Wszystkie trzy pozostały do końca niezłomne.wizyta_sistr_017 W dziesiątą rocznicę reaktywowania szkoły, zamkniętej decyzją władz w 1960 r., 2 czerwca 2011 r. z inicjatywy goszczących w Wolbromiu sióstr odsłonięto w Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek w Kielcach tablicę pamiątkową poświęconą pamięci represjonowanych w latach stalinowskich ich poprzedniczek i zorganizowano konferencję naukową „Walka o wartości w stalinowskiej Polsce”.

Spotkanie w Wolbromiu miało miejsce w XVII wiecznym modrzewiowym kościółku szpitalnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie po przedstawieniu gościom przez Kamila Pałkę historii świątyni, odbyły się dwie prelekcje. Podczas pierwszej Stanisław Milejski przedstawił dzieje wolbromskich Żydów zakończone wymordowaniem przez niemieckiego okupanta w 1942 r. w mieście i obozach zagłady ponad 90% ich populacji. Następnie siostra przełożona Domu Zakonnego w Kielcach i zarazem dyrektor Zespołu Szkół – siostra Leticja Danuta Łasek – przybliżyła członkom stowarzyszenia i przybyłym gościom historię represjonowanych nazaretanek na tle ówczesnych wydarzeń w Kielcach.

Podejmowanie zwłaszcza śmiałych inicjatyw, jak pokazały powyższe przykłady, pozwalają przywracać pamięć lub odkłamywać historię. Dzisiaj bowiem dla tych represjonowanych księży, sióstr zakonnych czy wymordowanych wolbromian narodowości żydowskiej, możemy zrobić tylko jedno: sprawić by potomni o nich pamiętali i, jeśli jest taka konieczność, przywrócić im dobre imię. Takie spotkania mają jeszcze jeden bezcenny walor, dodają sił do dalszych działań.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze