Lipiec i sierpień upłyną na zamku w Rabsztynie pod znakiem Wakacyjnego Pleneru Plastycznego. Z uwagi na pandemię zmieniono nieco zasady. W tym roku jest skierowany do dzieci w wieku do 15 lat. Wystawę prac zaplanowano na wrześniowej Juromanii.

– Od siedmiu lat nasze stowarzyszenie we współpracy z partnerami organizowało w czerwcu plenery plastyczne pod zamkiem Rabsztyn. Brali w nich udział uczniowie liceów plastycznych, a także dzieci, młodzież i seniorzy. W tym roku, z powodu pandemii, organizacja pleneru w dotychczasowej formule nie była możliwa. Dlatego wymyśliliśmy plener, który trwa przez dwa wakacyjne miesiące, jest otwarty dla wszystkich chętnych dzieciaków i co bardzo ważne, bezpieczny dla uczestników. Liczymy, że w ten sposób zachęcimy dzieci do działań plastycznych, a jednocześnie będziemy popularyzować urokliwy zamek Rabsztyn i atrakcyjną imprezę, jaką jest Juromania – mówi Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu.

Dzieci, które odwiedza zamek i będą chciały go namalować, dostaną „zestaw startowy”:  kredki i kartki, kartę zgłoszenia, materiały promujące zamek Rabsztyn, Olkusz i ziemię olkuską. Materiały będzie można otrzymać w Chacie Kocjana w Rabsztynie, tam też należy zostawić kartę zgłoszenia i wykonane rysunki.

-Każdy młody twórca, w zamian za rysunek, otrzyma drobny upominek. Zachęcamy także do zamieszczania zdjęć młodych artystów ze swoimi pracami na portalach społecznościowych i oznaczanie ich hasztagiem Zamek Rabsztyn. Dzieci biorące udział w plenerze mogą także dokończyć rysunek w domu, a następnie skan rysunku i karty zgłoszenia przesłać do końca sierpnia na adres: rabsztyn@interia.eu. Spośród prac wykonanych przez uczestników pleneru zostaną wybrane najciekawsze i zostaną zaprezentowane na plenerowej wystawie w Rabsztynie. Jej otwarcie planowane jest podczas tegorocznej Juromanii, czyli Święta Jury Krakowsko – Częstochowskiej, które odbędzie w dniach 18-20 września 2020 – dodaje Jacek Sypień.

Rysunki młodych artystów znajda się w kalendarzu ściennym na 2021 rok.

Szczegółowe informacje oraz regulamin pleneru można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu (www.olkusz.eu) w zakładce Wakacyjny Plener Plastyczny „Zamek Rabsztyn”.

Organizatorem Wakacyjnego Pleneru Plastycznego „Zamek Rabsztyn” jest Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu oraz Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu. Plener jest organizowany przy wsparciu Województwa Małopolskiego i Gminy Olkusz w ramach projektu Juromania.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o