Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Olkuszu przyjęto rezolucję w sprawie przywrócenia kursów pociągów pasażerskich linii nr 62 Katowice – Sędziszów – Kielce. Olkuscy radni dołączyli tym samym do swoich kolegów z Wolbromia i Bukowna, którzy niedawno skierowali do władz wojewódzkich podobne apele.

Przypomnijmy, że 13 grudnia 2015 roku wszedł w życie nowy rozkład jazdy na linii nr 62 Katowice – Sędziszów – Kielce, który kolejny raz ograniczył ilość pociągów pasażerskich kursujących na tej trasie. Dotychczas liczba pociągów kursujących w kierunku Krakowa i Sędziszowa wynosiła zaledwie sześć par na dobę. Teraz częstotliwość ta została zmniejszona jeszcze o połowę.

O wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, już w listopadzie ubiegłego roku, zwróciła się do Marszałka Województwa Małopolskiego, Jacka Krupy, posłanka Lidia Gądek. Zdaniem Marszałka utrzymanie liczby połączeń kolejowych na linii nr 62 przewidzianych w rozkładzie jazdy pociągów do 13 grudnia 2015 roku jest niemożliwe z uwagi na ich niską rentowność.

Samorządowcy apelują

Ta argumentacja nie przemawia jednak do parlamentarzystki z powiatu olkuskiego. Dlatego skierowała  ona do samorządowców gmin, przez które przebiega omawiana linia, prośbę o wystosowanie apeli do władz województwa. Prośba ta spotkała się z przychylnym stanowiskiem radnych z Bukowna i Wolbromia. Do tego grona dołączyli także olkuscy radni, którzy na ostatniej sesji Rady Miejskiej uchwalili w tej sprawie stosowną uchwałę.

Zdaniem olkuskich rajców ograniczenie liczby połączeń stanowi istotne utrudnienie dla młodzieży i studentów dojeżdżających do olkuskich szkół ponadgimnazjalnych, wyższych uczelni Śląska i Zagłębia oraz osób dojeżdżających do pracy poza miejscem zamieszkania.

– Decyzja Zarządu Województwa Małopolskiego o kolejnym ograniczeniu ilości połączeń kolejowych dla wielu mieszkańców Powiatu Olkuskiego oznacza utrudnienie dojazdu do placówek oświatowych, kulturalnych, sportowych i do wielu instytucji zlokalizowanych na terenie Olkusza. Ograniczenie kursów przewozów pasażerskich powoduje także ograniczenie ruchu turystycznego, co jest szczególnie istotne w roku obchodów Światowych Dni Młodzieży – możemy przeczytać w rezolucji. W podobnym tonie wypowiadają się także władze Bukowna i Wolbromia.

Radni reagują po czasie?

Pikanterii całej sprawie dodaje jednak fakt, że 21 sierpnia 2015 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego odbyło się spotkanie dotyczące organizacji publicznego transportu zbiorowego na terenie Małopolski z przedstawicielami samorządów lokalnych zlokalizowanych na trasie przebiegu poszczególnych linii kolejowych.
Przedstawiono na nim podejmowane przez Województwo Małopolskie liczne działania zmierzające do rozwoju zbiorowego transportu publicznego, bariery z tym związane, a także oczekiwania w zakresie organizacji publicznego transportu zbiorowego, w tym wsparcia finansowego przewozów kolejowych w ramach współpracy samorządów.

Następnie do poszczególnych samorządów zostało skierowane pismo z prośbą o przedstawienie propozycji usprawnienia systemu transportowego Małopolski, z uwzględnieniem kwestii dotyczących organizacji i finansowania przewozów pasażerskich. Jak informuje Marszałek Jacek Krupa, do dnia dzisiejszego do Urzędu nie wpłynęła jednak żadna propozycja od jednostek samorządu terytorialnego dotycząca współfinansowania przewozów kolejowych na linii Katowice – Sędziszów – Kielce.

A jakie jest zdanie naszych czytelników? Czy jest szansa na przywrócenie zlikwidowanych połączeń, czy też apele samorządowców nie mają już większego znaczenia? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

 

37
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
37 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
WodziankaLeszekuhaLexuseqytirqtwyo Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Edi
Edi

[quote name=”www”][quote name=”Młody”]Przecież kolej olkuska to konik 8 lat opozycji posła Jacka Osucha więc teraz będąc w rządzącym, wszechmogącym obozie decyzyjnym, musi to być jego punkt honoru … a może znowu ktoś chce mu jego dzieło i sukcesy dotychczasowe przywłaszczyć, tak jak to z Wigilią na rynku ostatnio było …[/quote]On niech się zajmie sekundnikami, bo pisał, że rząd PO-PSL ich nie chce zamontować, a teraz Pan minister z PiSu powiedział, że ich nie będą montować. Powinien być o tym artykuł w przeglądzie, jak Pan poseł osądzał inny rząd, a on i jego koledzy robią to samo.[/quote]Oto dowód jak punkt widzenia… Czytaj więcej »

Wodzianka
Wodzianka

Pyszne racuchy dzisiaj na obiad

młody z Młodych
młody z Młodych

[quote name=”Leszek”]Pani poseł, wyprzedziła pana posła i o to się zaczęła draka. Bo jak to tak obudzić śpiących i od razu po przebudzeniu widzą, że wnioskować o zwiększenie połączeń wpłynął do rady. I to nie ich wniosek. Śpijta, spijta to wam poduseckę z pod głowy sprzątną.[/quote]
Wina Mrówki.

Leszek
Leszek

Pani poseł, wyprzedziła pana posła i o to się zaczęła draka. Bo jak to tak obudzić śpiących i od razu po przebudzeniu widzą, że wnioskować o zwiększenie połączeń wpłynął do rady. I to nie ich wniosek. Śpijta, spijta to wam poduseckę z pod głowy sprzątną.

pis
pis

[quote name=”eqytirqtwyo”]Pan poseł powinien jak najszybciej załatwić sekundniki, potem ekrany, przebudowę dk94, więcej połączeń Katowice-Sędziszów, połączenie szynowe z Krakowem i dofinansowanie do remontu starostwa. Jak to załatwi to składam wniosek o beatyfikację.[/quote]
Z dotychczasowego doświadczenia masz to załatwione na bank, pisz wniosek.

uha
uha

Oto dwa fragmenty wywiadu posła Osucha przed wyborami:
1.DLA REGIONU:
– rozbudujemy DK „94” poprzez dobudowanie pasów do wyprzedzania na odc. Olkusz-Kraków,
– przywrócimy połączenia kolejowe na linii Katowice-Bukowno-Olkusz-Wolbrom- Sędziszów, a po remoncie torów uruchomimy ponownie połączenie Katowice-Olkusz-Warszawa,
2.Dotrzymamy słowa i zmodernizujemy linię kolejową nr 62 Sosnowiec-Bukowno-Olkusz-Wolbrom- Tunel.
Teraz czekamy na realizację obietnic.

Lexus
Lexus

[quote name=”Młody”][quote name=”eqytirqtwyo”]Pan poseł powinien jak najszybciej załatwić sekundniki, potem ekrany, przebudowę dk94, więcej połączeń Katowice-Sędziszów, połączenie szynowe z Krakowem i dofinansowanie do remontu starostwa. Jak to załatwi to składam wniosek o beatyfikację.[/quote] Narzekacie na posła Jacka Osucha więc przeczytajcie artykuł „Wojewoda Pilch: nie polityka, ale gospodarka” i zobaczcie na fotce, jak całą władzę miasta i powiatu a nawet wojewodę na schodach swojego dworku na baczność postawił i zapowiada że jeszcze ministrów: Andrzeja Adamczyka oraz Elżbietę Rafalską do Olkusza ściągnie. Niedowiarki niedługo zobaczycie jak wizje w rzeczywistość się przemienią i na nowocześnie wyremontowany dworzec i perony Olkusza, Pendolino szybką koleją… Czytaj więcej »

Młody
Młody

[quote name=”eqytirqtwyo”]Pan poseł powinien jak najszybciej załatwić sekundniki, potem ekrany, przebudowę dk94, więcej połączeń Katowice-Sędziszów, połączenie szynowe z Krakowem i dofinansowanie do remontu starostwa. Jak to załatwi to składam wniosek o beatyfikację.[/quote] Narzekacie na posła Jacka Osucha więc przeczytajcie artykuł „Wojewoda Pilch: nie polityka, ale gospodarka” i zobaczcie na fotce, jak całą władzę miasta i powiatu a nawet wojewodę na schodach swojego dworku na baczność postawił i zapowiada że jeszcze ministrów: Andrzeja Adamczyka oraz Elżbietę Rafalską do Olkusza ściągnie. Niedowiarki niedługo zobaczycie jak wizje w rzeczywistość się przemienią i na nowocześnie wyremontowany dworzec i perony Olkusza, Pendolino szybką koleją bezpośrednio… Czytaj więcej »

eqytirqtwyo
eqytirqtwyo

Pan poseł powinien jak najszybciej załatwić sekundniki, potem ekrany, przebudowę dk94, więcej połączeń Katowice-Sędziszów, połączenie szynowe z Krakowem i dofinansowanie do remontu starostwa. Jak to załatwi to składam wniosek o beatyfikację.

seven
seven

[quote name=”stinek”][quote name=”smalcerz”]. Roman to najsłabszy burmistrz w historii! Przykre ale prawdziwe![/quote]
A co przez dwie kadencje zrobił Rzepka?! I jacy byli wtedy radni? Zaradni? Raczej nieporadni.[/quote]
Do tej grupy radnych należał też wtedy radny miejski Łukasz Kmita. Nawet tworzył koalicję z Platforma Obywatelską.

LSD...
LSD...

[quote name=”lemingi”][quote name=”W.Witos”]Trzeba by opisać kulisy zdrady ( wizyta dwóch o 12:00 w południe w budynku na jednej z ulic Olkusza ) z 5 lutego wobec prezydium rady i inne zmiany, które miały nastąpić tego dnia i co z tym zaginionym radnym ze związków, czy się odnalazł czy dalej uważa się go za zaginionego. [/quote]też mi zdrada. Od marca 2015 grupa radnych, która następnie zdradziła swoich wyborców i zmieniła barwy wyborcze niczym PSLowcy, składała podpisy pod odwołaniem bardziej aktywnych radnych PiS. Solą w ich oku, było nieskładanie hołdu poddańczego burmistrzowi przez tzw. „pieniaczy”. Dla przypomnienia nazwa ta obejmuje radnych, którzy… Czytaj więcej »

lemingi
lemingi

[quote name=”W.Witos”]Trzeba by opisać kulisy zdrady ( wizyta dwóch o 12:00 w południe w budynku na jednej z ulic Olkusza ) z 5 lutego wobec prezydium rady i inne zmiany, które miały nastąpić tego dnia i co z tym zaginionym radnym ze związków, czy się odnalazł czy dalej uważa się go za zaginionego. [/quote]też mi zdrada. Od marca 2015 grupa radnych, która następnie zdradziła swoich wyborców i zmieniła barwy wyborcze niczym PSLowcy, składała podpisy pod odwołaniem bardziej aktywnych radnych PiS. Solą w ich oku, było nieskładanie hołdu poddańczego burmistrzowi przez tzw. „pieniaczy”. Dla przypomnienia nazwa ta obejmuje radnych, którzy radzą… Czytaj więcej »

pis
pis

[quote name=”Młody”]Przecież kolej olkuska to konik 8 lat opozycji posła Jacka Osucha więc teraz będąc w rządzącym, wszechmogącym obozie decyzyjnym, musi to być jego punkt honoru … a może znowu ktoś chce mu jego dzieło i sukcesy dotychczasowe przywłaszczyć, tak jak to z Wigilią na rynku ostatnio było …[/quote]
Z gadania chleb nie urośnie

LuxVeritas
LuxVeritas

[quote name=”W.Witos”]Trzeba by opisać kulisy zdrady ( wizyta dwóch o 12:00 w południe w budynku na jednej z ulic Olkusza ) z 5 lutego wobec prezydium rady i inne zmiany, które miały nastąpić tego dnia i co z tym zaginionym radnym ze związków, czy się odnalazł czy dalej uważa się go za zaginionego. Dlaczego było 11 do 8 przy 20 radnych na sesji. Wyborcy chcą wiedzieć. Chyba, że czekacie by to wszystko ujawnić przed wyborami w 2018 roku co byłoby logiczne ale to jest dużo czasu a ciekawość aż pali.[/quote]Przecież, ktoś z kierownictwa im na takie działania pozwolił. Winnych jest… Czytaj więcej »

W.Witos
W.Witos

Trzeba by opisać kulisy zdrady ( wizyta dwóch o 12:00 w południe w budynku na jednej z ulic Olkusza ) z 5 lutego wobec prezydium rady i inne zmiany, które miały nastąpić tego dnia i co z tym zaginionym radnym ze związków, czy się odnalazł czy dalej uważa się go za zaginionego. Dlaczego było 11 do 8 przy 20 radnych na sesji. Wyborcy chcą wiedzieć. Chyba, że czekacie by to wszystko ujawnić przed wyborami w 2018 roku co byłoby logiczne ale to jest dużo czasu a ciekawość aż pali.

misiek
misiek

W kierunku Krakowa i Sędziszowa.KRAKOWA???

felik100
felik100

nie chce robia remont dworca

Yalle
Yalle

[quote name=”Marcysia”]A mapiszcie mi koledzy co tam działa 2 radny z tej części osiedla – pan Kasprzyk. To człowiek butmistrza więc ten okręg powinien mlekiem i miodem opływać. Gdzie się kończy okręg Mrówki a gdzie zaczyna Kasprzyka. Bo nagle się okarze, że radny z opozycji zrobił więcej jak radny burmistrza…[/quote]Pan radny Kasprzyk nie siedzi na fejsie i nie klepie populistycznych nic nie wartych tekstów tylko sumiennie wykonuje swoje obowiązki radnego zgodnie ze złożonym ślubowaniem. Oczywiście większość poważnych radnych tak się zachowuje w odróżnieniu do młodych, nieopierzonych i nie znających realiów codziennego życia swoich wyborców. Panie Kasprzyk atakują wszystkich bo tylko… Czytaj więcej »

Osiedlowy Anioł
Osiedlowy Anioł

Radny Kasprzyk fajny gość. Można z nim pogadać, piwko wypić. A to że się na osiedlu pojawił ostatni raz przed wyborami, to już nie wasza sprawa! Chłop nie jest na państwowym to musi jakoś o swój biznes dbać!

Marcysia
Marcysia

A mapiszcie mi koledzy co tam działa 2 radny z tej części osiedla – pan Kasprzyk. To człowiek butmistrza więc ten okręg powinien mlekiem i miodem opływać. Gdzie się kończy okręg Mrówki a gdzie zaczyna Kasprzyka. Bo nagle się okarze, że radny z opozycji zrobił więcej jak radny burmistrza…

Edi
Edi

[quote name=”www”][quote name=”Młody”]Przecież kolej olkuska to konik 8 lat opozycji posła Jacka Osucha więc teraz będąc w rządzącym, wszechmogącym obozie decyzyjnym, musi to być jego punkt honoru … a może znowu ktoś chce mu jego dzieło i sukcesy dotychczasowe przywłaszczyć, tak jak to z Wigilią na rynku ostatnio było …[/quote]On niech się zajmie sekundnikami, bo pisał, że rząd PO-PSL ich nie chce zamontować, a teraz Pan minister z PiSu powiedział, że ich nie będą montować. Powinien być o tym artykuł w przeglądzie, jak Pan poseł osądzał inny rząd, a on i jego koledzy robią to samo.[/quote]Zgadza się! Apeluje do redakcji… Czytaj więcej »

młody z Młodych
młody z Młodych

[quote name=”smalcerz”]z takim burmistrzem nieudacznikiem oraz prowincjonalnymu radnymi nic dla miasta nie będzie. Wystarczy dodać, że naszych samorządowców trzeba do jakiejkolwiek ponad jow inwestycji ciągnąć za uszy jak ostów. Roman to najsłabszy burmistrz w historii! Przykre ale prawdziwe![/quote]
To wszystko wina Mrówki. Dolinka, klepisko i koniec.

Strzeliści
Strzeliści

Grzesiu! Gdzie można odebrać listy w sprawie refetendum?

Młodzi
Młodzi

Akcesoria to chyba używa nas Burmistrz, który musi stawiać tapir… Hehe.
Nie ma co dziwić się atakom na młodych. Nieuwikłani stanowią zagrożenie dla grupy trzymającej władze w naszym mieście. I nie bójcie dołączyć się do grupy referendalnej w Olkuszu!

stinek
stinek

[quote name=”smalcerz”]. Roman to najsłabszy burmistrz w historii! Przykre ale prawdziwe![/quote]
A co przez dwie kadencje zrobił Rzepka?! I jacy byli wtedy radni? Zaradni? Raczej nieporadni.

leming inaczej
leming inaczej

[quote name=”z widowni …”]Kuriozalne stało się to, że radni pisu chcieli zdjąć z obrad rezolucję Pani posłanki a na koniec wszyscy razem zagłosowali za przyjęciem rezolucji. Chłopcy gubią się coraz bardziej i są niekonsekwentni z braku doświadczenia i chyba coraz bardziej widać ich frustrację i nie moc. Tak to jest jak się wszystkich wokół atakuje a samemu nie ma się pomysłu na konstruktywną pracę.[/quote]
PO REZYGNOWALI MŁOKOSY Z KOMISJI I TERAZ NIE WIEDZĄ NAD CZYM I JAK TRZEBA GŁOSOWAĆ. WIDAĆ, ŻE NAWET ICH -GÓRU- NA NIMI NIE PANUJĄ. SKOŃCZĄ JAK PALIKOT I TYLKO PATRZEĆ JAK NA SESJE BĘDĄ PRZYNOSIĆ AKCESORIA.

smalcerz
smalcerz

z takim burmistrzem nieudacznikiem oraz prowincjonalnymu radnymi nic dla miasta nie będzie. Wystarczy dodać, że naszych samorządowców trzeba do jakiejkolwiek ponad jow inwestycji ciągnąć za uszy jak ostów. Roman to najsłabszy burmistrz w historii! Przykre ale prawdziwe!

AAAAAAAAAAAA
AAAAAAAAAAAA

[quote name=”lemingi”]a jak mozna nazwać grupę radnych i burmajstera którzy nie chcieli zdjąć z obrad punktu dot rezolucji, skoro została uchwalona już po przyjściu listu marszałka (z PSLu), który napisał, że ma w głebokim poważaniu powiat olkuski. A dlaczego z Was nikt nie spyta, dlaczego rezolucje pisze posłanka, pomimo tego, że w poprzedniej kadencji była w koalicji rządzącej, a na dodatek województwem też rządziła sitwa POPSL? Mogła odpuścić jedne dożynki i zdążyłaby przygotować tekst rezolucji ;)[/quote] Zobaczymy co nam teraz pokaże poseł partii rządzącej. Czas ucieka a efektów żadnych. Ja czekam na ekrany dźwiękochłonne przy DK 94, które nam obiecał… Czytaj więcej »

wujek dobra rada
wujek dobra rada

jeszcze raz powtarzam,kupic szynobus i być niezależnym od PKP, (wzorem minibusy zamiast PKSy).

lemingi
lemingi

a jak mozna nazwać grupę radnych i burmajstera którzy nie chcieli zdjąć z obrad punktu dot rezolucji, skoro została uchwalona już po przyjściu listu marszałka (z PSLu), który napisał, że ma w głebokim poważaniu powiat olkuski. A dlaczego z Was nikt nie spyta, dlaczego rezolucje pisze posłanka, pomimo tego, że w poprzedniej kadencji była w koalicji rządzącej, a na dodatek województwem też rządziła sitwa POPSL? Mogła odpuścić jedne dożynki i zdążyłaby przygotować tekst rezolucji 😉

POpis
POpis

W brukowcu, który wychodzi co dwa tygodnie to już tekstów nie podpisują z imienia i nazwiska. Czyżby to tchórze pisali ?. Pewnie tak.

Monia
Monia

Z odsłuchu wywnioskowałam, że radny Mrowk,a zdezerterował z dwóch komisji, rolnictwa i budżetowej. Napracował się biedaczysko i po kilkunastu miesiącach wypiął na wszystko cztery litery. Chyba ma doła po degradacji z przewodniczącego komisji.

z widowni ...
z widowni ...

Kuriozalne stało się to, że radni pisu chcieli zdjąć z obrad rezolucję Pani posłanki a na koniec wszyscy razem zagłosowali za przyjęciem rezolucji. Chłopcy gubią się coraz bardziej i są niekonsekwentni z braku doświadczenia i chyba coraz bardziej widać ich frustrację i nie moc. Tak to jest jak się wszystkich wokół atakuje a samemu nie ma się pomysłu na konstruktywną pracę.

www
www

[quote name=”Młody”]Przecież kolej olkuska to konik 8 lat opozycji posła Jacka Osucha więc teraz będąc w rządzącym, wszechmogącym obozie decyzyjnym, musi to być jego punkt honoru … a może znowu ktoś chce mu jego dzieło i sukcesy dotychczasowe przywłaszczyć, tak jak to z Wigilią na rynku ostatnio było …[/quote]
On niech się zajmie sekundnikami, bo pisał, że rząd PO-PSL ich nie chce zamontować, a teraz Pan minister z PiSu powiedział, że ich nie będą montować. Powinien być o tym artykuł w przeglądzie, jak Pan poseł osądzał inny rząd, a on i jego koledzy robią to samo.

Młody
Młody

Przecież kolej olkuska to konik 8 lat opozycji posła Jacka Osucha więc teraz będąc w rządzącym, wszechmogącym obozie decyzyjnym, musi to być jego punkt honoru … a może znowu ktoś chce mu jego dzieło i sukcesy dotychczasowe przywłaszczyć, tak jak to z Wigilią na rynku ostatnio było …

stinek
stinek

[quote name=”Edi”]Może pora na poważnie pomyśleć o zmianie województwa? Niestety małopolskie olewa nas od samego początku, nie tylko w kwestii kolei.[/quote]Już to do kilku lat proponuję

Edi
Edi

Może pora na poważnie pomyśleć o zmianie województwa? Niestety małopolskie olewa nas od samego początku, nie tylko w kwestii kolei.