Potężny kompleks parkowy jakim może pochwalić się Bolesław z roku na rok odzyskuje swoją świetność. Władze gminy rozpoczynają właśnie kolejne prace związane z rewitalizacją zabytkowego terenu. W tym roku wykonana zostanie wycinka oraz zabiegi pielęgnacyjne drzew i krzewów.

Dworek, w którym swoją siedzibę ma Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej, wraz z parkiem o powierzchni ok. 4,2 hektara wpisany jest do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Znajduje się on też przy Trasie Rowerowej VeloSkawa planowanej do realizacji przez władze Województwa Małopolskiego.

Jeszcze kilka lat temu tylko niewielka część parku była wykorzystywana podczas małych, plenerowych imprez, ale wszystko zmienia się dzięki unijnym dotacjom.
Aktualnie przygotowywany jest do realizacji w latach 2017 – 2018 kolejnego etapu zagospodarowania tego terenu. W zakresie rzeczowym przedsięwzięcia zaplanowano wykonanie robót budowlanych, montażowych i elektrycznych.

W parku przebudowane zostaną aleje, zainstalowane zostaną nowe ławki i kosze na śmieci, powstanie plac zabaw dla dzieci z syntetyczną nawierzchnią. Zamontowane zostanie także nowe ogrodzenie i oświetlenie. Koszty całkowite przedsięwzięcia mają wynieść około 1 mln zł, przy czym planowane dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego wynieść ma 75% tej kwoty.

Ponadto, zgodnie z decyzjami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w parku realizowany jest od lutego bieżącego roku plan gospodarki drzewostanem. Polega on na wycince części drzew ze względu na bezpieczeństwo (drzewa suche, w złym stanie, zagrażające ludziom lub innym drzewom) oraz prowadzeniu procesów leczenia drzew chorych lub uszkodzonych. Prace zaplanowano są na lata 2016-2017.

Całkowity koszt projektu pn. „Rewaloryzacja przyrodnicza na terenie zabytkowego parku w Bolesławiu” został oszacowany na kwotę ok. 260 tys. zł, w czym dotacja uzyskana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie wyniesie niemal 85 tys. zł.

– Dworek, w którym znajduje się Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej wraz z okalającym go parkiem to jeden z najważniejszych zabytków na terenie gminy. Rewitalizacja tego terenu stanowi dla nas bardzo ważne zadanie, które konsekwentnie realizujemy. Naszym celem jest zmiana tej przestrzeni tak, aby była ona jeszcze bardziej atrakcyjna dla mieszkańców i turystów odwiedzających naszą gminę – komentuje Krzysztof Dudziński, wójt Gminy Bolesław.

 fot. Gmina Bolesław

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze