Olkuskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podpisało umowy z wykonawcami kolejnych etapów budowy kanalizacji w trzech gminach. Zgodnie z harmonogramem cała inwestycja powinna być gotowa w 2014 roku.
Kanalizacyjne roboty realizowane są w ramach projektu „Porządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni Białej Przemszy na terenach gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław, Klucze – etap I”. Inwestycja warta 215 mln 583 tys. złotych w sporej części finansowana jest z unijnych środków z Funduszu Spójności – 115 mln 632 tys. złotych. Pozostała kwota pokryta zostanie ze środków własnych (59 mln 457 tys. złotych), emisji obligacji (32 mln 786 tys. złotych) oraz kredytu bankowego (7 mln 706 tys. złotych).
Prace ruszą lada dzień
Do tej pory kanalizacja powstała w Olkuszu na ulicach: Mazaniec, Bocznej i Żuradzkiej oraz w Bukownie na ul. Młyńskiej i części ul. Leśnej. Kolejny kontrakt obejmujący budowę kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej na terenie miasta i gminy Olkusz podzielono na cztery części. Pierwsza z nich dotyczy Mazańca – ul. Czarnogórskiej i Parkowej. Dwa kolejne zadania obejmują ul. Kamyk i ul. Górniczą. Wymienione inwestycje, które powinny zostać zakończone w tym roku, wykona warszawski „Budimex”. Na osiedlu Piaski (ul. Ołowiana, Kopalniana, Harcerska, Skarbnika, Szybikowa, Kantego, Gwarecka, Hutnicza, Piaskowa, Kolorowa, Sławkowska, Kruszcowa) wykonawca to konsorcjum, którego liderem jest „Eltar” z Tarnowa. Partnerują mu firmy: „EkoInstal” z Suchej Beskidzkiej, „Wiertar” z Dąbrowy Tarnowskiej i Gminna Spółka Komunalna z Lisiej Góry. Zakończenie robót przewidziano na trzeci kwartał 2013 roku.
Umowy podpisano też na kanalizacyjne prace w Bukownie i gminie Bolesław. Pierwsza część kontraktu obejmuje budowę kanalizacji sanitarnej i przebudowę sieci wodociągowej w Bukownie na ulicach: Puza, Zielonej, Wodącej, Granicznej i Sławkowskiej. W trzecim kwartale 2014 roku inwestycja powinna być gotowa. Kilka miesięcy wcześniej, w pierwszym kwartale 2014 roku, mają zakończyć się takie same przedsięwzięcia w Międzygórzu i Krążku w gminie Bolesław. Wymienione zadania wykona konsorcjum czterech firm. Liderem jest „InstBud” spółka jawna z Gdowa. Partnerzy to: libiąski „KanBud”, FHU „InstBud” z Gdowa oraz Hamer Brunarska Gruskoś spółka jawna z Krakowa. W bolesławskim Podlipiu oraz w Bukownie na ulicach: Poprzecznej, Sosnowej, Brzozowej, Grabowej, Olchowej i części ul. Leśnej w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2014 roku roboty ma zakończyć konsorcjum, w skład którego wchodzą: „Eltar” (lider), „EkoInstal”, „Wiertar” oraz Gminna Spółka Komunalna.
W połowie września „Wodociągi” planują podpisanie dwóch kolejnych umów. Chodzi o budowę kanalizacji sanitarnej i przebudowę sieci wodociągowej w Olkuszu od ul. Wapiennej do ul. Parcze (ulice: Wiśniowa, Parcze, Wapienna, Cegielniana, Podgrabie, Sikorka, Jasna) oraz na osiedlu Glinianki (ulice: Niepodległości, Ogrodowa, Jaśminowa, Lipowa, Topolowa, Kwiatowa, Malinowa, Westerplatte, Storczykowa, Jesionowa, Zielona, Astrów). Druga umowa dotyczy ulic: Miłej, Buchowieckiego i Pakuska. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, w grudniu będzie podpisana umowa z wykonawcami prac w gminie Klucze (ul. Jurajska, Nowa, Hardego, Studzienna, Olkuska, Bogucińska, Poległych i Kościelna) oraz przebudowy oczyszczalni ścieków w Olkuszu.
Chcą zrobić więcej
Na początku lipca PWiK wystąpił do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o możliwość rozszerzenia projektu o cztery zadania. Chodzi o budowę sieci kanalizacyjnej i wymianę sieci wodociągowej na sporej części osiedla Pomorzany, w Żuradzie, na ul. Bolesławskiej, uliczkach pomiędzy ul. Bolesławską i ul. Olkuską oraz w rejonie domu kultury w Kluczach, a także na ul. Parkowej w Olkuszu. – Gdyby się to udało, wówczas i Olkusz i Klucze wypełnią zobowiązanie skanalizowania gmin w prawie w stu procentach. Po rozstrzygnięciu przetargów pozostały oszczędności. Wystąpiliśmy o Pomorzany, ponieważ do 2014 roku nie zdążymy wykonać inwestycji w Osieku. Zmodernizowaną tam niedawno przy udziale unijnych środków drogę, tzw. „zedermankę”, obejmuje okres gwarancyjny i przez kilka lat nie można tam nic zrobić. Gdybyśmy poprowadzili sieć kanalizacyjną po prywatnych działkach, nie zostanie spełniony warunek liczby 120 osób na kilometr kanalizacji, gdzie liczony jest też rurociąg dosyłowy – wyjaśniali olkuski burmistrz Dariusz Rzepka i wiceprezes PWiK – u Marek Kajda.
Władze „Wodciągów” przypominają, że obowiązek skanalizowania aglomeracji to wymóg Unii Eropejskiej. Do końca 2015 roku Polska powinna uregulować swoją gospodarkę ściekową. W przeciwnym razie samorządy zapłacą kary.
Będzie szybko i sprawnie?
Na spotkaniu władz czterech gmin oraz wykonawców kanalizacyjnych inwestycji, zorganizowanym przez PWIK, najwięcej miejsca poświecono dokładnym harmonogramom prac i ich uzgadnianiu z poszczególnymi samorządami. – Nam zależy na przykład na ulicach w okolicach Strefy Aktywności Gospodarczej, ponieważ jesienią będziemy kończyć tam uzbrojenie terenu. W pierwszej kolejności powinny być też zrobione ul. Puza i Wodąca oraz ul. Graniczna, bo tam mieszkańcy dziesięć lat czekają na drogę – mówił burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski. – Nie zamierzamy burzyć harmonogramów prac, chodzi o konsultacje na pewnych etapach i uwzględnienie naszych sugestii – dodał wójt Klucz Kazimierz Ściążko.
– Postępujemy według dokładnie opisanych procedur, co powinno zagwarantować nam stałą kontrole nad wykonywanymi zadaniami. Posiadamy zespół inspektów z różnych branż. Utrudnienia mogą wystąpić. Na pewno musi być informacja o zmianie organizacji ruchu, bo prace będą prowadzone na ruchliwych ulicach. Dlatego ważne są harmonogramy prac. Wykonawcy pod naszym i własnym nadzorem powinni pilnować terminów, bo to najłatwiejszy sposób, by przewidzieć wszelkie utrudnienia. Wszelkie uwagi i sugestie najlepiej kierować do Jednostki Realizującej Projekt, na pewno przy zatwierdzaniu harmonogramów z wykonawcami w miarę możliwości będą one uwzględniane – wyjaśniał przedstawiciel inżyniera kontraktu, Leszek Astramowicz z firmy „EkoCentrum” – Wrocławski Ośrodek Usług Ekologicznych.
– Musimy prosić mieszkańców o wyrozumiałość. Chcemy uniknąć zatorów zwłaszcza w okresie zimowym. Zależy nam, by ulicę Górniczą, położoną w centrum miasta, zakończyć do zimy. Sprawa Funduszu Spójności była dyskutowana od wielu lat, a teraz wreszcie jesteśmy na etapie realizacji. Mamy nadzieję, że mieszkańcy cierpliwie będą czekali na finał – dodał Dariusz Rzepka.
Więcej informacji na temat unijnej inwestycji można uzyskać pod bezpłatnym numerem infolinii PWiK – u (800 43 14 15). – Na razie linia jest czynna w godzinach 7.00 – 15.00. Jeśli będzie taka potrzeba, infolinia będzie całodobowa – obiecuje prezes „Wodociągów” Alfred Szylko.
[quote name=”Oburzona”]Największą bolączką mieszkańców jest to, że przed zaprojektowaniem kanalizacji na ul. Czarnogórskiej w Olkuszu nikt nie rozmawiał z właścicielami domów. W 2008 r w niedzielę chodziła pani i zbierała podpisy, że zgadzamy się na wykonanie kanalizacji, wejście na posesję i nie ponoszenie odpowiedzialności za wyrządzone szkody… Mści się na nas brak inwentaryzacji w terenie, brak porady… to WIELKA AROGANCJA za pieniądze nasze, gminy i unii.[/quote]
No i jak to nazwać: UDOLNOŚĆ czy NIEUDOLNOŚĆ OLKUSKIEJ WŁADZY? KTÓRA WSZYSTKO ROBI BYLE I JAK I BYLE PO ŁEBKACH! 😆
Największą bolączką mieszkańców jest to, że przed zaprojektowaniem kanalizacji na ul. Czarnogórskiej w Olkuszu nikt nie rozmawiał z właścicielami domów. W 2008 r w niedzielę chodziła pani i zbierała podpisy, że zgadzamy się na wykonanie kanalizacji, wejście na posesję i nie ponoszenie odpowiedzialności za wyrządzone szkody.
Więc u mnie architekt domniemał, że budynek jest podpiwniczony w całości. Więc aby się podłączyć, musiałabym wyburzyć połowę domu. Uprosiłam po ciężkich trudach o zmianę lokalizacji studzienki. Ale żeby skorygować głębokość, to Jednostka Realizująca Projekt już o tym nie pomyślała. Poszłam więc prosić o dokonanie tej korekty. Widzę na moim ogrodzeniu, że lokalizację przyłącza zaznaczyli niemalże w granicy działki z sąsiadem. Nic nie przesunęli w stronę mojej działki. Kopać trzeba będzie 6 m.
Uważam, ze będzie to niewykonalne. Mści się na nas brak inwentaryzacji w terenie, brak porady… to WIELKA AROGANCJA za pieniądze nasze, gminy i unii.
2-3 tys.zł kosztuje samo podłączenie do kanalizacji…+ 150 zł miesięcznie więcej za ścieki…taniej wyjdzie nająć beczkowóz raz na dwa miesiące za 80 zł 😆
Lanie wody jak zwykle – kolejny raz dzwonię dzisiaj na infolinię i nikt nie odbiera, może więć tutaj uzyskam odpowiedź jakie będą ceny za wodę i konalizację w Olkuszu po zrealizowaniu tych inwestycji ?