Ostatnie wydarzenia sprawiły, że duża część lokalnego społeczeństwa kierowała w stronę samorządów i instytucji pretensje dotyczące braku płynnego przekazu informacji i przede wszystkim szybkości w podnoszeniu alarmu. Niektóre osoby o skażonej wodzie dowiedziały się drogą pantoflową, dopiero kilka godzin po pojawieniu się oficjalnego komunikatu wydanego przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Nie do końca zadziałał mechanizm komunikacji samorządów z mieszkańcami, ale z drugiej strony właściwie nie mógł on skutecznie zadziałać.
Wszystko przez to, że w mobilnym systemie komunikacji wczesnego ostrzegania na telefony komórkowe (SISMS) do dnia, w którym pojawił się komunikat o skażeniu wody zarejestrowanych było 406 osób, co przy ponad stu tysiącach mieszkańców całego powiatu wygląda bardzo blado.
– Wbrew opiniom system SISMS zadziałał. Pierwsze komunikaty zostały wysłane w feralny poniedziałek 8 lutego o 14.31, zaraz po otrzymaniu oficjalnego meldunku. Problem polega na tym, że pomimo faktu, że system w powiecie działa od września ubiegłego roku, zarejestrowanych jest tylko niewielki odsetek mieszkańców – mówi starosta Paweł Piasny, który mocno zabiegał o wdrożenie systemu w powiecie olkuskim.
– Proszę zwrócić uwagę jaka dysproporcja występuje w tej sytuacji. Na terenie naszego powiatu zameldowanych jest sto kilkanaście tysięcy osób, a aplikację pobrały jednostki. Nikogo nie muszę przekonywać, że jedynie małe dzieci i osoby w bardzo podeszłym wieku nie korzystają z telefonów komórkowych. Za to z całej populacji korzystającej z sieci telefonicznej, ponad 90% jest użytkownikami smartfonów z dostępem do internetu. Z prostego rachunku wynika, że liczba zarejestrowanych użytkowników powinna sięgać niemal sto tysięcy osób – dodaje gospodarz powiatu.
W tym miejscu warto przypomnieć, że aplikacja SISMS jest całkowicie darmowa, zarówno przy jej pobieraniu, jak i odbieraniu powiadomień. Każdy komunikat ma nadany jeden z trzech statusów. Bardzo łatwo jest je rozpoznać dzięki kolorowi tła SMS Cloud, czyli multimedialnej wiadomości na aplikację mobilną. W razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa m.in. ekologicznego czy pogodowego, posiadacze aplikacji o wszelkich zagrożeniach dowiedzą się błyskawicznie, tak jak to miało miejsce w przypadku niedawnego skażenia wody w czterech sąsiednich gminach.
Ostatnie wydarzenia nieco zmobilizowały mieszkańców, bowiem przez tydzień od zakończenia kryzysu, liczba użytkowników aplikacji wzrosła prawie dwukrotnie z 406 na 756 (stan na środę 17 lutego). Najwięcej osób korzysta z systemu w Olkuszu – 349, następnie w Kluczach – 111, Bolesławiu – 93, Bukownie – 92, Wolbromiu – 73 i Trzyciążu – 38.
W dobie informacji elektronicznej, ostrzeżenia wysyłane drogą sms są najskuteczniejsze i przede wszystkim pewne – błyskawicznie docierają do wszystkich ludzi w tym samym momencie. Dołączyć do systemu można w każdej chwili pod adresem: https://www.sisms.pl/rejestracja/wybor/1170/Powiat_olkuski
Administratorem systemu dla powiatu olkuskiego jest Zespół Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych oraz Wydział Polityki Społecznej i Promocji Starostwa Powiatowego w Olkuszu.
Jeśli powiadomienia SMS, są za drogie, to chociaż opcja powiadomień Mailem powinna działać a nie tylko aplikacja, która musi być na stałe z netem połączona.
to nie smsy, trzeba mieć telefon cały czas podłączony do Internetu żeby to działało. Nie ściemniajcie !
[quote name=”Nazwisko”]W każdej chwili, tak ? 😆
„Komunikacja przez wiadomości SMS obecnie nie jest aktywna dla Powiatu olkuskiego”
Ciekawe… :oops:[/quote]
No jak nie jest, jak jest….?
Pierwsze słyszę o takim czymś.. Brak jest jakiejkolwiek informacji w lokalnych mediach – to powinno być na czerwono na pierwszej stronie PO..
Weźcie przykład z Chrzanowa – tam PCZK wysyła SMSy o problemach pogodowych, na drogach itp..
Na telefon tego centrum mozna też zgłaszać problemy z oznakowaniem dróg.. nic nie pozostaje bez echa..
http://www.pczk.pl/
„SISMS: szybko, pewnie i za darmo”
– szybko i pewnie – tylko najpierw należy informację przygotować, wprowadzić do systemu, wysłać no i jeszcze muszą być chętni dysponujący możliwościami jej odbioru i przeczytania,
– za darmo to nic nie ma, gdyby policzyć koszty zakupu systemu, sprzętu, bieżącą obsługę i utrzymanie to chyba będą to najdroższe SMS w kraju przez podatników opłacone,
A może ktoś kto przez te pół roku jest w systemie opisze ile SMS-ów otrzymał i czy z któregokolwiek skorzystał …
Nie chcę kolejnej aplikacji, a opcji SMS dostępnej NIE MA!!! Dziękuję – nie skorzystam!
W każdej chwili, tak ? 😆
„Komunikacja przez wiadomości SMS obecnie nie jest aktywna dla Powiatu olkuskiego”
Ciekawe… 😳
W ubiegłym roku wszyscy pisali że ta inwestycja starosty to bubel który nigdy sukcesem nie będzie bo dubluje system istniejący w Małopolsce …
Ale system dla pow. olkuskiego nie działa w pełni. Nie działa sms, e-mail. Działa tylko na smartfony Cloud sms ! Zmuszając do instalowania dodatkowej aplikacji. Bubel !