Olkusz

W środę 13 grudnia minęła 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jak co roku, młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu złożyła hołd ofiarom represji tamtych czasów.

O godzinie 9:00 uczniowie olkuskiego „Mechanika” wyruszyli spod szkoły pod Pomnik Ofiar Komunizmu znajdującego się na skrzyżowaniu ulic Augustiańskiej i Kościuszki: na uroczystość przybyli nauczyciele z ZS Nr 1 na czele z dyrektor Aldoną Nowicką, członek Zarządu Powiatu Olkuskiego Krzysztof Dąbrowski, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie Michał Masłowski, porucznik Kamil Lebiedowicz z 5 Pułku Dowodzenia z Rząski, przewodniczący Sekcji Oświaty NSZZ Solidarność w Olkuszu Zbigniew Świerczek oraz członkowie Terenowej Organizacji Rencistów i Emerytów NSZZ „Solidarność” na czele z Adamem Gierą.

„Nasza dzisiejsza obecność pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu, który dla mieszkańców ziemi olkuskiej jest trwałym świadectwem odwagi i męczeństwa osób gotowych oddać życie za prawdę, wolność i suwerenność państwa polskiego, to wyraz naszego zaangażowania do podtrzymania pamięci o ofiarach reżimu komunistycznego. Jesteśmy pełni wdzięczności działaczom Terenowej Organizacji Rencistów i Emerytów NSZZ Solidarność za ich starania zakończone odsłonięciem 8 grudnia 2015 tego pomnika. To piękne świadectwo człowieczeństwa. A my, uczniowie Zespołu Szkół Nr 1, jesteśmy i będziemy strażnikami pamięci historycznej ziemi olkuskiej.” – takimi słowami szkolna młodzież rozpoczęła rocznicowe obchody.

Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów, a uczniowie przedstawili historyczną inscenizację pod hasłem „Solidarność – czas nadziei”: podczas występu przypomniano wydarzenia sprzed 42 lat, w tym m.in. internowanie około 10 tysięcy osób, wprowadzenie godziny milicyjnej, zamknięcie granic, zakaz manifestacji, pacyfikację w kopalni „Wujek”, strajki czy działalność NSZZ „Solidarność”.

W środę, 13 grudnia, minęła 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jak co roku, młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu, jak co roku, złożyła hołd ofiarom represji tamtych czasów.
« 1 z 2 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze