sołtys t

30 maja zakończyły się wybory sołtysów na kadencję 2015-2019 w 26 sołectwach gminy Wolbrom. Wśród dotychczasowych przedstawicieli lokalnych społeczności pojawiło się 9 nowych twarzy. W 25 miejscowościach wybory przebiegły bez żadnych problemów. W związku z wyborami w Brzozówce do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolbromiu wpłynęło kilka protestów wyborczych, które zostaną rozpatrzone przez członków Komisji Budżetu i Praworządności, a następnie powstanie projekt stosownej uchwały, która zostanie przegłosowana podczas następnej sesji RM.

 Przez najbliższe cztery lata sołtysem Bożej Woli będzie nadal Tadeusz Dziubdziela. Zmiana nie nastąpiła również w Brzozówce, w której drugą kadencję będzie działała pani sołtys Agnieszka Domagała. Na swoich stanowiskach zostali także: Elżbieta Kwietniak, sołtyska Budzynia oraz Kazimierz Golda z Chłemu. Zmiana nastąpiła w Chrząstowicach, gdzie Wiesławę Osuszek zastąpił na stanowisku Adam Gamrat. Mieszkańcy Dłużca zdecydowali, że nie będą zmieniali sprawdzonego sołtysa, można powiedzieć – weterana na stanowisku, pełniącego funkcję już 7. kadencję Mariana Barczyka. Zmiana nastąpiła natomiast w Domaniewicach, gdzie wybory wygrał Karol Zawada. Sołtysem Gołaczew pozostał Andrzej Bocianowski wybrany po raz pierwszy cztery lata temu. Mieszkańcy Jeżówki postawili na zmiany i wybrali kolejną w historii wsi kobietę – Magdalenę Grudzień zastąpiła Iwona Żelazny. W Kalisiu ponownie wybrano Piotra Żuchowicza, a w Kąpielach Wielkich Zofię Duch.

Nowego sołtysa przez najbliższe cztery lata będą miały Kąpiołki, gdzie wybory wygrał Michał Piwowarczyk, a także Lgota Wielka, w której Tadeusz Jaźwiec ustąpił miejsca Tomaszowi Jankowskiemu. Teresa Pasich stanie ponownie na czele rady sołeckiej Lgoty Wolbromskiej, podobnie jak Leokadia Maślisz, która była jedyną kandydatką w Łobzowie. Zmiana nastąpiła natomiast w Miechówce, gdzie Zygmunta Skorupkę zastąpił Kazimierz Pandel. Mieszkańcy zdecydowali, że chcą mieć za swoich sołtysów dotychczas pełniących stanowiska: w Podlesicach II – Jadwigę Dudek, w Porębie Dzierżnej – Waldemara Strózika, w Porębie Górnej – Wiesława Pacię i w Strzegowie Czesława Gbyliczka. Zmiana nastąpiła natomiast w Sulisławicach, gdzie sołtyską została Ewa Nędza oraz w Wierzchowisku, gdzie długoletniego sołtysa Jakuba Chojnackiego na stanowisku zastąpił Krzysztof Konieczny. Marian Imiołek będzie kontynuował działania w Zabagniu, podobnie jak jego koledzy z Zarzecza – Jan Pielka i Zasępca – Zbigniew Papaj. Nowym sołtysem Załęża został natomiast Tomasz Smętek.

Sołtys, jako przedstawiciel społeczności wiejskiej, reprezentuje sołectwo na zewnątrz, przewodniczy radzie sołeckiej, zwołuje zebranie wiejskie i przewodniczy jego obradom. Wspólnie z radą sołecką realizuje uchwały zebrania wiejskiego, działając na rzecz społeczności lokalnej i współdziałając z władzami samorządowymi gminy.

We wszystkich sołectwach wybrano także rady sołeckie, które przez rozpoczynającą się właśnie kadencję będą wspomagały działania sołtysów. Rada sołecka co prawda nie ma uprawnień do samodzielnego działania i może być wyłącznie organem doradczym oraz opiniodawczym, ale jeżeli to gremium jest prężne, to może wiele zdziałać na rzecz lokalnej społeczności, co widać w coraz większej liczbie sołectw gminy Wolbrom.

5
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
5 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
`EDYTAAgskicia..xx..xxpierdzielnik Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
`EDYTA
`EDYTA

.Proszę o sprostowanie `.SOŁTYSEM w Sulisławicach jest Edyta Nędza :-*
.

Ags
Ags

W Sulisławicach – Edyta Nędza, Ewa to była sołtyska. Komuś się pomieszało.

kicia
kicia

Hej* kupisz klej

..xx..xx
..xx..xx

[quote name=”pierdzielnik”]No i gitara :)[/quote]
Gitara , akordeon i skrzypce.

pierdzielnik
pierdzielnik

No i gitara 🙂