stare_starostwo2

Do końca sierpnia ma zapaść ostateczna decyzja, co stanie się z najładniejszym – zdaniem wielu osób – budynkiem w centrum miasta, siedzibą dawnego starostwa. Od lat stoi i niszczeje, zamiast być wizytówką ponad 700–letniego miasta, które zabytków ma niewiele. Właścicielami w równiej części są gmina Olkusz i Starostwo Powiatowe. Starosta i burmistrz mają takie samo zdanie – właściciel musi być jeden, by można było wreszcie podjąć konkretną decyzję. Wiadomo też, że koszty odrestaurowania budynku, szacowane na ponad 15 mln złotych, ciągle rosną. Biorąc pod uwagę stan miejskiej i powiatowej kasy, bez pozyskania środków z zewnątrz się nie obejdzie.

Klasycystyczny budynek wygląda, jakby powoli chylił się ku upadkowi. Po zakończeniu rewitalizacji, na tle odnowionego rynku, jeszcze bardziej uwypukli się jego fatalny stan. Podpisane kilka lat temu porozumienie między ówczesnym starostą Leszkiem Konarskim i wiceburmistrzem Stanisławem Piechowiczem, mówiące o wspólnym odnowieniu zabytku, zaowocowało złożeniem wniosku o unijną dotację, która nie została przyznana, oraz sądowym sporem pomiędzy samorządami o bieżące koszty. Porozumienie zerwano, ale współwłasność pozostała. Nie udało się podjąć decyzji, czy budynek sprzedać, wydzierżawić, czy próbować renowacji własnymi siłami, starając się jednocześnie o dofinansowanie.

Kilka miesięcy temu w starostwie i urzędzie miasta utworzono zespoły, złożone z pracowników i radnych, które wspólnie miały wypracować koncepcję odrestaurowania i zagospodarowania obiektu. Na ostatnim spotkaniu ustalono, że są dwa wyjścia: albo jeden samorząd zrzeknie się swoich udziałów na rzecz drugiego, albo gmina i powiat zabezpieczą w swoich budżetach środki na renowację budynku, aby w ciągu pięciu lat obiekt nadawał się do użytkowania. Połączenie sił na wiele się nie zdało. Starosta rozwiązał ostatnio powiatową część zespołu. Zespół ze strony gminy nie był powołany formalnie przez burmistrza, ale w tej sytuacji raczej mało prawdopodobne, by samodzielnie pracował nad dalszymi losami wspólnego obiektu.

Który z samorządów stanie się jedynym właścicielem zabytkowego budynku? – Gmina chętnie przejęłaby stare starostwo – deklaruje burmistrz Dariusz Rzepka. Przyznaje, że nie  ma jeszcze skonkretyzowanych planów na wykorzystanie obiektu i znalezienie źródła finansowania jego renowacji. Starosta Jerzy Kwaśniewski obiecuje, że do końca wakacji będzie wiadomo, co dalej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
AdamZielnik
AdamZielnik
10 lat temu

[quote name=”ps”]Aha jeszcze jedno Konarski i spółka zadłużyli powiat na
40 000 000 PLN. .[/quote]
Dodaj jeszcze, że Konarskiemu i spólce zajelo to 8 lat, natomiast Kwaśniewskiemu i spólce wystarczylo 7 miesięcy, żeby zadluzyć Powiat na 10 milionów. Jeżeli chlopcy utrzymają takie tempo to za cztery lata mogą wyprodukować 68,5 miliona, a gdyby się utrzymali, nie daj Boże 8 lat, to 137 mln. Czyta teoria oczywiście, bo istnieją progi bezpieczeństwa, ale niemniej jednak obrazuje rozrzutność obecnej ekipy, przy której poprzednia to byli szkoccy skąpcy. No i kto okazuje się bardziej gospodarny? A i hali w Wolbromiu nie będzie to i 3,5 mln. zostalo w kasie powiatu i dzieki temu Powiat mial nie zaciągać kredytów – (oficjalne uzasadnienie rezygnacji (oprócz kości oczywiście).

felik100
felik100
10 lat temu

chce tam coś otworzą jaka kawiarnie z kawą może tam spokojnie na napić kawy lub coś zjesz 😀

no to co
no to co
10 lat temu

[quote name=”Stary”]Coś mało tych nazwisk a gdzie Orkisz ,Trzcionkowski ,Bargieł Ryszka ,Kucharzyk ,Żelazny ,Pęgiel i cała plejada pozostałych gwiazd typu Dudkiewicz itd itd itd coś „ps ” ma słabą pamięć ,czy taką wybiorczą[/quote]
nie wybiórczą tylko „wyborczą” 😀 😀 😀 😀 😀

ps
ps
10 lat temu

Ograniczyłem się tylko do tych najwazniejszych starosta i jego vice burmistrz i jego vice przewodniczący rady powiatu a wiecznego przewod. rady gminy faktycznie niezasłużenie pominąłem

Stary
Stary
10 lat temu

[quote name=”ps”]Aha jeszcze jedno Konarski i spółka zadłużyli powiat na
40 000 000 PLN. Za część tej kasy mozna było spokojnie wyremontowac budynek. A co zrobili za tą kasę sami oceńcie.[/quote]
A teraz mamy starostę Kwaśniewskiego i Kiece właśnie z tej spółki!!!!!!!!!!!!!!!

Stary
Stary
10 lat temu

Coś mało tych nazwisk a gdzie Orkisz ,Trzcionkowski ,Bargieł Ryszka ,Kucharzyk ,Żelazny ,Pęgiel i cała plejada pozostałych gwiazd typu Dudkiewicz itd itd itd coś „ps ” ma słabą pamięć ,czy taką wybiorczą

ps
ps
10 lat temu

Aha jeszcze jedno Konarski i spółka zadłużyli powiat na
40 000 000 PLN. Za część tej kasy mozna było spokojnie wyremontowac budynek. A co zrobili za tą kasę sami oceńcie.

ps
ps
10 lat temu

Nazwiska proszę bardzo Konarski Górnicki Klichowa Zelazny Sciążko Gądkowa ze strony starostwa Kallista Piechowicz Rzepka ze strony UMiG i reszta radnych którzy to przeglosowali

Rafik
Rafik
10 lat temu

Jednym słowem skandal aby miasto powiatowe prawie 50000 nie potrafiło od 20 lat wyremontować najbardziej reprezentatywnego budynku na rynku. Niestety jakos mnie to nie dziwi bo w tym miesice nic nie potrafią zrobić porządnie, nawet rewitalizacje rynkui spieprzyli bo bidule nie przewidzlei, iż ruiny ratusza znjadą no i jest problem bo afera będzie zbyt wielka jak zasypią a na to maja wielką ochotę bo co by z tym robić…..

Młody
Młody
10 lat temu

Czy można wskazać z nazwiska osoby odpowiedzialne za doprowadzenie (np. poprzez zaniechanie) tego budynku do stanu wymagającego obecnie wydania ponad 15 000 000 zł. na jego odrestaurowanie ?

czytelnik
czytelnik
10 lat temu

15 milionów?-to już nie lepiej zburzyć i wybudować to na nowo 🙂 ???

wyborca haha
wyborca haha
10 lat temu

który to radny?

haha
haha
10 lat temu

Jak Rzepka był zastępcą Kallisty to przekazał pół budynku powiatowi a teraz chce z powrotem? . Tylko jeden radny był przeciwko tej uchwale bo widział jej bezsens.