dym z komina

1 lipca weszła w życie Uchwała antysmogowa dla Małopolski, która jako pierwsza w kraju ma regulować zanieczyszczenia powietrza na poziomie całego województwa. To początek końca starych pieców i kominków o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie „ekoprojektu”.

Co oznacza Uchwała antysmogowa dla Małopolski i mieszkańców powiatu olkuskiego? Po pierwsze niesie ona ze sobą ograniczenia powstawania nowych źródeł emisji zanieczyszczeń. Osoby, które budują nowy dom, przeprowadzają remont z wymianą kotła lub kominka, albo wymieniają kocioł lub kominek na nowy, będą zobowiązane zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wszelkie wymogi ekoprojektu. Dla mieszkańców, którzy już obecnie korzystają z ekologicznego ogrzewania: sieci ciepłowniczych, gazu, oleju, ogrzewania elektrycznego lub pomp ciepła, uchwała nie wprowadzi żadnych nowych obowiązków lub ograniczeń.

Po drugie uchwała wyznacza długie okresy przejściowe dla obecnie użytkowanych kotłów na węgiel i drewno. Do 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Obecnie istnieje możliwość skorzystania za pośrednictwem gmin z dostępnych programów dofinansowania do wymiany kotłów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego lub WFOŚiGW w Krakowie. W przyszłości – po zakończeniu programów dofinansowania – użytkownicy będą zobowiązani wymienić je we własnym zakresie. Do końca 2026 roku trzeba natomiast wymienić kotły, które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub 4, a posiadacze kotłów klasy 5 już eksploatowanych, będą mogli je użytkować do końca ich żywotności.

Ponadto ustawa wprowadza wymagania dla jakości stosowanych paliw, tak aby wyeliminować odpady węglowe i mokre drewno, co znaczy, że od początku lipca obowiązuje zakaz stosowania mułów i flotów węglowych, a także spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%. Oznacza to nic innego jak to, że drewno przed spaleniem powinno być sezonowane, a jego suszenie trwa przynajmniej dwa sezony. Suche drewno charakteryzuje się wyższą kalorycznością i niższą emisją zanieczyszczeń niż drewno surowe.

Od kilku dni obowiązkiem każdego użytkownika kominka jest doposażenie go w urządzenia redukujące emisję. Od 2023 roku dopuszczane będzie używanie jedynie kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80%. Dane dotyczące sprawności cieplnej powinna zawierać dokumentacja techniczna lub jego instrukcja. Te kominki, które nie spełniają wymagań w zakresie ekoprojektu lub sprawności cieplnej, od tego samego 2023 roku będą musiały zostać wyposażone w urządzenia redukujące emisję pyłu.

Kontrolę przestrzegania wymagań uchwały będą prowadzić uprawnione do tego służby – w przypadku powiatu olkuskiego: straż miejska, policja oraz pracownicy magistratów i urzędów gmin, na podstawie udostępnianych przez użytkowników dokumentów, np. dokumentacji technicznej, instrukcji użytkowania, certyfikatów, czy wyników badań. Brak dokumentów będzie oznaczał brak spełnienia wymagań uchwały, co jest równoznaczne z nałożeniem mandatu do 500 zł lub grzywny do 5000 zł.

Więcej informacji o Uchwale antysmogowej dla Małopolski przyjętej jednogłośnie przez Sejmik Wojewódzki 23 stycznia br. znajdziecie TUTAJ.

ekoprojekt malopolska

Dane: powietrze.malopolska.pl

Zapisz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
xyz
xyz
7 lat temu

Jak mi burmistrz czy tam starosta zapłaci za nowy piec, instalację i przebudowę (nowy) komina to mogę być „ekologiczny”. Do tego czasu czyli kolejne 40 lat będę palił węglem i drewnem w piecu który nie spełnia żadnych norm.
Może za to wszystko zapłacić też wójt Bolesławia w ramach zadośćuczynienia za wieloletni smród i trucie mnie gazem wysypiskowym.

właściciel pieca
właściciel pieca
7 lat temu

Mój piec kopci tylko 3 miesiące w roku a właściciele Diesli wycinają filtry sadzy DPF a ich auta przechodzą przeglądy techniczne i trują cały rok…tych Diesli jest w Polsce kilka milionów i nikt ich nie sprawdza….to jakaś komedia………………..za nich się weźcie eko-terrooryści 😀 😆

Ekolog
Ekolog
7 lat temu

Te uchwały tyle wniosą co i standardy EURO dla samochodów. Samochód ciężarowy bez Euro spalał np. 30l/100km paliwa, a pojazd z silnikiem Euro 6 45l/100km przy tym samym tonażu. Kolejne wprowadzanie ludzi w błąd i nakręcanie „komuś” koniunktury.
Problem który istotnie jest poważny należy rozpatrzeć od przyczyn, a nie od skutków………..