Powiat
Za nieco ponad miesiąc rozpocznie się w naszym kraju Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Potrwa on do końca czerwca bieżącego roku. Główny Urząd Statystyczny policzy mieszkańców Polski i zapyta m.in. o ich warunki mieszkaniowe. Większość z nas odpowie na pytania przez Internet. Udział w spisie jest obowiązkowy.
Średnio co dekadę w naszym kraju organizowany jest powszechny spis wszystkich obywateli. Jak informują przedstawiciele GUS-u, jest to badanie umożliwiające pozyskanie szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o ilościowym i jakościowym stanie zasobów mieszkaniowych. W ankietach mogą m.in. paść pytania dotyczące naszego wieku, wykształcenia, czasu pracy czy liczby pokoi w mieszkaniu.
Udział w spisie jest obligatoryjny. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny nawet do 5tys. zł. Podstawowa forma badania to samospis internetowy. Na początku kwietnia na stronie GUS pojawi się aplikacja, specjalnie stworzona do tego celu. Odpowiedzi na pytania będzie można udzielić również w formie tradycyjnej – w wywiadzie telefonicznym przeprowadzanym przez rachmistrza spisowego lub w wywiadzie bezpośrednim, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna.
Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną. Oznacza to, że będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione. – Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa danych zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Statystyka publiczna prezentuje jedynie dane wynikowe, których nie można powiązać z konkretnymi osobami – wyjaśniają przedstawiciele Głównego Urzędu Statystycznego.
– Tożsamość rachmistrza spisowego będzie można zweryfikować kontaktując się z Wojewódzkim Biurem Spisowym w Urzędzie Statystycznym w Krakowie lub właściwym Gminnym Biurem Spisowym – informuje GUS. Dane zebrane w ramach prac spisowych są wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do tworzenia i aktualizacji operatu do badań statystycznych.
Tzw. spis powszechny to relikt PRL naruszający nasze prawa zawarte w Konstytucji RP. Wszystkie informacje które Państwo musi o nas posiadać to posiada, a cała reszta to moja prywatna sprawa.
„Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny nawet do 5tys. zł.”
Plandemia jest – nie otwieram drzwi nikomu kogo nie znam więc mogą mnie cmoknąć w pompkę.