dworzec_1

Wakacyjny remont dworca i szansa na wydłużenie godzin jego otwarcia oraz profesjonalna ochrona – takie są zamierzenia zarządcy olkuskiego dworca, Polskich Kolei Państwowych S.A.  Ma to spełnić oczekiwania pasażerów oraz poprawić wizerunek kolejowego obiektu.
Obecnie dworzec jest czynny od 7.00 do 15.00, czyli w godzinach, kiedy otwarte są kasy biletowe. Pasażerowie czekający na pociąg w innych godzinach zmuszeni są przebywać na peronie, przy budynku dworca bądź w okolicznych barach.

Władze PKP S.A. Oddział Dworce Kolejowe twierdzą, że takie rozwiązanie wprowadził poprzedni zarządca, PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Krakowie „ […] w celu ochrony obiektu przed licznymi aktami wandalizmu i dewastacji, a więc w celu wyeliminowania kosztów związanych z usuwaniem zabrudzeń i zniszczeń obiektu, powstających, gdy dworzec pozostaje bez dozoru”.

Obecny zarządca, który administruje dworcem od grudnia ubiegłego roku, planuje niezbędne prace remontowe.  Poczekalnię i korytarz czeka malowanie, naprawione mają być okna i drzwi. Najpierw jednak muszą się na to znaleźć pieniądze. – Środki finansowe na remont musimy wygenerować z działalności komercyjnej prowadzonej na dworcu. Dlatego podjęte przez nas działania prowadzące do komercyjnego całkowitego zagospodarowania pomieszczeń dworcowych powinny przyczynić się do zapewnienia środków na ten cel – pisze dyrektor PKP S.A. Oddział Dworce Kolejowe – Krzysztof Piekarski w odpowiedzi na pismo posła Jacka Osucha. Olkuski parlamentarzysta pytał także, czy jest szansa, aby poczekalnia była czynna dłużej niż obecnie.

Szansa jest, ale znowu wszystko zależy od pieniędzy. Po letnim remoncie zarządca ma dokonać w kolejnych miesiącach bilansu kosztów i przychodów. Niestety, nie precyzuje w ilu miesiącach. – O ile wynik okaże się korzystny, rozważymy możliwość ponoszenia dodatkowych kosztów wydłużenia czasu otwarcia dworca, zlecając jednocześnie specjalistycznej firmie ochrony nadzór nad obiektem poza godzinami pracy kasy biletowej. Potrzeba zatrudnienia firmy ochroniarskiej wynika z naszych uzasadnionych obaw, gdyż pozostawienie dworca bez nadzoru w godz. 15.00 – 21.00 spowoduje nasilenie zjawisk patologicznych i dewastacji obiektu – uważa dyrektor Piekarski.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
czub
czub
12 lat temu

Dworzec wizytowka miasta – a jakie miasto kazdy widzi.

mieyj
mieyj
12 lat temu

a PRzed czym tu ochraniac chyba zeby kto nie nasrał.