tężnia

Do północy 17. maja 2018 można głosować na projekt zgłoszony przez wolbromski Dom Kultury do konkursu grantowego, dzięki któremu w parku przy placówce może powstać niewielka tężnia solankowa. Pomysł tak spodobał się wolbromianom (i nie tylko!), że zwarli szeregi i jak na razie trzymają się w czołówce listy inicjatyw społecznych, mających duże szanse na pozyskanie dofinansowania w wysokości 50 tys. zł. Inicjatorzy apelują: każdy głos się liczy!

 – Pomysł powstał już jakiś czas temu, a teraz pojawiła się szansa na pozyskanie zewnętrznych środków na jego realizację. Chcemy, aby nasza nowa inicjatywa zwiększyła atrakcyjność oferty wolbromskiego Domu Kultury. Zależy nam, żeby ludzie czuli się u nas dobrze i chętnie nas odwiedzali, korzystając z propozycji kulturalnych i edukacyjnych, ale także różnych form rekreacji. Sukces, jakim w ubiegłym roku okazało się głosowanie w tym samym konkursie grantowym – dzięki zdobytym wtedy środkom powstała Kawiarnia w Starym Kinie – zachęcił nas do kolejnego podejścia do realizacji marzeń – wyjaśnia dyrektor DK Piotr Gamrot.

– Tężnia nie będzie wielka, ale jako atrakcyjny i dość niecodzienny element małej architektury, mający wpływ na lokalny mikroklimat, z pewnością przyciągnie wielu chętnych do skorzystania z solankowych inhalacji. Podobnie jak ta duża, niefortunnie spalona niedawno w Nowej Hucie, będzie zbudowana z drewna – wyjaśnia dyrektor. – Zasada działania tego typu konstrukcji jest prosta: solanka jest pompowana przez rurki w górną strefę tężni, a następnie spływa swobodnie po gałązkach tarniny, które wypełniają konstrukcję. Jej nadmiar gromadzi się w korycie umieszczonym na posadzce. Solanka paruje, wytwarzając wokół specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium, wykorzystywanym w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmie płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania. Inhalacje wykorzystane w profilaktyce u ludzi zdrowych powodują wzrost odporności organizmu.

– Do głosowania namawiamy wszystkich, którzy zechcą się z nami bawić i korzystać w przyszłości z dobrodziejstwa wspólnego sukcesu, jeżeli uda się znów go osiągnąć. Pomysł propagowany jest w każdy możliwy sposób, zwłaszcza przez przez media społecznościowe. Wspiera nas wiele gwiazd, które występowały na naszej scenie. Gdyby udało się nam zająć pierwsze miejsce, mamy szansę na pozyskanie dodatkowego atrakcyjnego grantu. Jest zatem o co walczyć, a z doświadczenia wiemy, że o marzenia zawsze warto! – podkreśla Piotr Gamrot.

Jak będzie konkretnie wyglądała nowa atrakcja przy wolbromskim DK okaże się dopiero później – kiedy będzie już wiadomo jakie środki będzie można przeznaczyć na realizację inwestycji. Zdjęcie powyżej to tylko wizualizacja, przygotowana na potrzeby popularyzacji akcji głosowania.

Każdego, kto jeszcze nie nie głosuje, a podoba mu się pomysł budowy tężni solankowej na skwerze przy wolbromskim Domu Kultury zachęcamy do włączenia się w akcję. Trzeba się tylko zarejestrować na stronie organizatora konkursu: https://lechstarter.urbanforms.org/projekty/R-0308-BA6053 i… działać, zwiększając szanse na realizację ciekawego zamierzenia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
smakosz
smakosz
5 lat temu

jak dla mnie to wygląda na grilo-wędzarnie lub kiosk z pamiątkami typu baloniki na druciku 😆 😆 😆

wujek
wujek
5 lat temu

[quote name=”wizulant”][quote name=”wujek”]Ta wizualizacja przypomina tężnie w Rabce.[/quote]
wujek albo pomyliłeś uzdrowiska lub kituj okna 😀 😀 :D[/quote]
Nie widzisz podobieństw?
Jest podobna. Mam na myśli kształt. Sam zobacz, albo sam się zakituj.

chytry
chytry
5 lat temu

czy wstęp będzie płatny ile osób w jednym czasie się dosoli

wizulant
wizulant
5 lat temu

[quote name=”wujek”]Ta wizualizacja przypomina tężnie w Rabce.[/quote]
wujek albo pomyliłeś uzdrowiska lub kituj okna 😀 😀 😀

narcyz
narcyz
5 lat temu

[quote name=”Rekreacja”]Fantastyczny pomysł. Gratulację dla Wolbromia – tu się naprawdę dużo dzieje.[/quote]
chwalą nas kto.. wy mnie a ja was…. 😆 😆 😆

karol
karol
5 lat temu

[quote name=”brat”]lipa wyborcza[/quote]
lepsza lokalizacja dla wszystkich mieszkańców ziemi wolbromskiej to targowisko planowana dla wybranych przed wyborami

brat
brat
5 lat temu

lipa wyborcza

Rekreacja
Rekreacja
5 lat temu

Fantastyczny pomysł. Gratulację dla Wolbromia – tu się naprawdę dużo dzieje.

wujek
wujek
5 lat temu

Ta wizualizacja przypomina tężnie w Rabce.