1

Olkusz odwiedził wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Wraz z posłem Michałem Cieślakiem, kandydatem na europosła w majowych wyborach, rozmawiali z mieszkańcami o rozwoju ziemi olkuskiej i nie tylko.

Politycy partii Porozumienie wizytę w Olkuszu rozpoczęli od spotkania z przedsiębiorcami. – Kładziemy największy nacisk na przedsiębiorczość – niskie podatki, swobodną konkurencję, małą ingerencję państwa. Umieszczenie Olkusza na liście ośrodków miejskich zagrożonych utratą funkcji społeczno – gospodarczych byłoby ogromnym ułatwieniem dla inwestorów. Pakiet dla średnich miast opiera się na wsparciu inwestycji publicznych oraz tworzeniu warunków dla inwestycji prywatnych. Na ziemi olkuskiej funkcjonuje wiele firm. Warto je wspierać. Przykładem jest Intermag – spółka ze 100-procentowym polskim kapitałem, innowacyjna, z własnym zapleczem badawczym – mówił wicepremier Jarosław Gowin.

W jaki sposób można pomóc lokalnym firmom? – W Olkuszu istnieje środowisko prężnie rozwijających się przedsiębiorstw, ten rozwój mógłby być szybszy. Na pewno sporym ułatwieniem byłoby rozwiązanie problemu komunikacyjnego w okolicy Strefy Aktywności Gospodarczej, czyli skrzyżowania ul. Wspólnej i drogi krajowej 94 – mówił radny miejski Łukasz Piątek.

2

Poseł Michał Cieślak opowiadał z kolei o ostatnich projektach nowelizacji dwóch ustaw, w które zaangażował się w swojej pracy w parlamencie. – Przepisy zawarte w projekcie ustawy o obrocie ziemią spowoduje, że wszystkie grunty rolne poniżej 1 hektara będą mogły być sprzedawane przez rolników wszystkim zainteresowanym osobom. Dodatkowo wszystkie grunty w obszarach administracyjnych miast będą wyłączone z mocy ustawy. Dzięki temu wiele przedsiębiorstw będzie mogło szybciej się rozwijać. Z kolei projekt zmiany Ustawy o samorządzie gminnym zakłada m. in. wynagrodzenia dla sołtysów na tych samych zasadach co gminni radni, czyi dieta i zwrot kosztów podróży służbowych – opowiadał poseł Cieślak.

Spotkanie było okazją do rozmowy z mieszkańcami m. in. na tematy związane z szeroko pojętą komunikacją, energetyką czy integracją europejską.

3

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o