Już po raz czwarty Związek Strzelecki „Strzelec” wspólnie z PW Zalto-bis zorganizował w Centrum Rekreacji Sportu i Wypoczynku w Bukownie ferie w stylu militarnym. Dzieciaki wzięły udział w grach, zabawach, turniejach strzeleckich i pokazy. Zabawę połączoną z nauką przygotowały OSP z Olkusza, Bukowna Miasta, Bukowna Starego, Boru Biskupiego, Lasek i Podlipia, a także wojsko i policja. Dzieci i młodzież mogli aktywnie wypoczywać, brali udział w zajęciach  sportowych, pokazach i szkoleniach. Uczestnicy zajęć zapoznali się z budową spadochronu, działaniami wojsk powietrznodesantowych i służbą w wojsku, którą zademonstrowali żołnierze „komandosi” z Krakowa. Funkcjonariusze policji przeprowadzili prelekcję na temat bezpieczeństwa, a także pracy stróżów prawa, i połączyli ją z pokazem broni długiej, czyli karabinów AK, pistoletów maszynowych glauberyt i broni krótkiej MAG. Dzieci mogły również zapoznać się z wnętrzem radiowozu policyjnego i „spatrolować ” ulice Bukowna. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też pojazdy strażackie m. Star, Magirus oraz Ural. Na poligonie obeznani już z militariami mogli współzawodniczyć na strzelnicy, zdobywając puchary Burmistrzów Olkusza i Bukowna.

W turnieju paint ball`a o Puchar Posła na Sejm RP Jacka Osucha brały udział nawet kilkuletnie dzieci wraz z rodzicami. Sześciuset „kadetów” wystrzeliło 18 tysięcy kul paintballowych , 40 tysięcy kulek asg i 10 tysięcy śrutu. W trakcie manewrów ogromnym zainteresowaniem cieszyły się gry „strzelanki” z replik broni asg. Dzięki  strażakom dzieci mogły poznać sprzęt pożarniczy i uczestniczyć w symulowanej akcji gaszenia pożaru. Wyjazdy wozów strażackich „na syrenach” pozostaną w pamięci u niejednego małego strażaka. Dzieci podczas zimowiska miały zapewnioną gorącą herbatę, robioną przez panią Martę, oraz kiełbaski z ogniska, grochówkę wojskową, żurek, barszcz czerwony z krokietami, kiełbaski duszone, owoce i słodycze.

– Ogromnym wsparciem byli dla nas prywatni sponsorzy. Tegoroczne ferie pozostaną na długo w pamięci młodych militarystów. Uśmiech i zadowolenie dzieci są dla nas najlepszą zapłatą – komentuje major Grzegorz Lipiński ze Związku Strzeleckiego Strzelec.

Kolejna okazja do militarnych zabaw będzie już na wiosnę przy okazji rodzinnego pikniku strzeleckiego i biwaku militarno-sportowego.

Źródło: Związek Strzelecki „Strzelec”

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o