Do 1 mln złotych z unijnych funduszy mogą otrzymać gminy na modernizację istniejących bądź budowę nowych targowisk. Na pewno o takie wsparcie w ramach programu „Mój rynek” ubiegać się będzie gmina Wolbrom. W Olkuszu targowiska są trzy, ale nie spełniają wymaganych kryteriów.
Dofinansowanie jest możliwe ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Główne cele „Mojego rynku” to, zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego, umożliwienie rolnikom uzyskania dodatkowych dochodów, a samorządom – utworzenie nowych miejsc pracy dla osób zajmujących się utrzymaniem targowiska. Aby samorządy mogły aplikować o unijną kasę, muszą być właścicielami targowisk (samodzielnymi bądź w ramach związków międzygminnych), które znajdują się w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznało dodatkowe pieniądze dla regionów. W przypadku Małopolski to ponad 16 mln 300 tys. złotych.
W wolbromskim magistracie nie mają jeszcze gotowego projektu, ale władze miasta na pewno będą aplikować o unijną kasę. Mają ku temu świetne warunki, bo targowisko jest znanym miejscem handlu nawet w odległych miejscowościach. – O jego modernizacji myśleliśmy już wcześniej, w ramach rewitalizacji, ale wówczas nie było możliwości pozyskać na nie środków. Przygotowujemy się do naboru w programie „Mój Rynek”. Nie mamy jeszcze ostatecznie sprecyzowanego zakresu prac, jakie chcielibyśmy zrobić. Na pewno chcemy utwardzić nawierzchnię, podłączyć wodę, wykonać kanalizację i parking, czyli to, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania targowiska. Do uzgodnienia pozostaje jeszcze na przykład kwestia częściowego zadaszenia – mówi Tadeusz Rams z wolbromskiego magistratu. 1 mln złotych ma pokryć do 75 procent całkowitych kosztów. Resztę dokłada gmina.
Wolbromski targ jest licznie odwiedzany przez sprzedających i kupujących nie tylko z terenu powiatu olkuskiego. – Handel odbywa się w środy i czwartki. Z owocami czy sadzonkami przyjeżdżają kupcy z wielu miejscowości, nawet spod Sandomierza – dodaje Tadeusz Rams. Modernizacja tego miejsca poprawiłaby warunki pracy kupców, a nabywcy warzyw czy owoców mieliby pewność, że produkty te sprzedawane są w odpowiednich warunkach.
W Olkuszu targowiska są trzy. To na Sławkowskiej nie spełnia wymogów, jakie muszą być spełnione przy składaniu wniosków. Nie jest własnością gminy, a spółki pracowniczej, czyli Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Poza tym płody rolne nie są głównymi sprzedawanymi tam produktami. Targowisko przy ul. Świętokrzyskiej znajduje się na terenie należącym do PSS „Społem”. Jedynym miejscem spełniającym kryteria jest targ przy ul. Osieckiej. – Jest ono jednak za małe, abyśmy mogli aplikować o pieniądze na jego rozwój. Nie da się rozbudować tego targu, bo zwyczajnie nie ma tam na to miejsca – wyjaśnia rzecznik prasowy olkuskiego urzędu Jarosław Medyński.
A w Olkuszu się nie da – tutaj władze szukają miliona u babek ze wsi sprzedających – boberek na wiaterek – bez opłaty targowej …