Powiat

Agnieszka Ścigaj (PiS) oraz Jacek Osuch (PiS) będą reprezentować powiat olkuski w Sejmie RP.  Do Sejmu dostał się również  Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, który startował z sąsiedniego okręgu nr 12. Kto cieszył się największym zaufaniem wyborców głosujących w naszym powiecie?

WYBORY DO SEJMU

Okręg nr 13 (obejmujący miasto Kraków oraz powiaty krakowski, miechowski i olkuski) w sejmie reprezentować będą:

Koalicja Obywatelska: Bartłomiej Sienkiewicz (95 873 głosy), Jagna Marczułajtis – Walczak (35 573 głosy, Aleksander Miszalski (29 414 głosów), Dorota Marek (14 141 głosów) i Katarzyna Matusik – Lipiec (9 261 głosów).

Prawo i Sprawiedliwość: Małgorzata Wassermann (125 786 głosów), Andrzej Adamczyk (45 171 głosów), Elżbieta Duda (11 388 głosów), Jacek Osuch (10 386 głosów) i Agnieszka Ścigaj (6 262 głosy).

Trzecia Droga: Rafał Komarewicz (44 808 głosów) oraz Ireneusz Raś (27 518 głosów).

Nowa Lewica: Daria Gosek – Popiołek (39 054 głosy).

Konfederacja: Konrad Berkowicz (36 918 głosów).

Kto wygrał w naszym powiecie?

W powiecie olkuskim wygrało PiS (26 009 głosów; 41,79%), a na drugim miejscu wyborcy najczęściej wskazywali KO (14 142 głosy; 22,72%). 9 017 głosów oddano natomiast na Trzecią Drogę (14,49%), Lewica cieszyła się poparciem 6 217 głosujących (9,99%), a Konfederacja zdobyła 4 422 głosy (7,10%). 1 486 głosów (2,39%) to z kolei wynik Bezpartyjnych Samorządowców, a 948 głosów (1,52%) uzyskał komitet Polska jest Jedna.

W skali powiatu największe poparcie uzyskali: Jacek Osuch (PiS) – 8 546 głosów, Małgorzata Wassermann (PiS) – 6 463 głosy, Bartłomiej Sienkiewicz (KO) – 6 232 głosy, Andrzej Adamczyk (PiS) – 4 567 głosów, Ireneusz Raś (Trzecia Droga) – 2 933 głosy, Agnieszka Ścigaj (PiS) – 2 842 głosy, Konrad Berkowicz (Konfederacja) – 2 774 głosy, Rafał Komarewicz (Trzecia Droga) – 2 163 głosy, Jan Orkisz (Lewica) – 2 135 głosów, Jagna Marczułajtis – Walczak (KO) – 2 072 głosy, Piotr Grabarczyk (KO) – 1 193 głosy, Dorota Marek (KO) – 1 144 głosy, Małgorzata Szostak (Trzecia Droga) – 1 136 głosów, Daria Gosek – Popiołek (Lewica) – 990 głosów, Aleksander Miszalski (KO) – 967 głosów, Magdalena Kubańska (Lewica) – 936 głosów, Maciej Gdula (Lewica) – 848 głosów, Elżbieta Duda (PiS) – 801 głosów oraz Zbigniew Żyła (Bezpartyjni Samorządowcy) – 771 głosów.

Frekwencja w całej Małopolsce wyniosła 75,38%, a w powiecie olkuskim 75,25%.

Jak głosowano w gminach?

BOLESŁAW

Największym poparciem wyborców cieszyli się: Jacek Osuch (PiS) – 545 głosów, Małgorzata Wassermann (PiS) – 447 głosów, Bartłomiej Sienkiewicz (KO) – 429 głosów, Jagna Marczułajtis – Walczak (KO) – 244 głosy, Konrad Berkowicz (Konfederacja) – 206 głosów, Rafał Komarewicz (Trzecia Droga) – 181 głosów, Jan Orkisz (Lewica) – 154 głosy, Andrzej Adamczyk (PiS) – 153 głosy, Agnieszka Ścigaj (PiS) – 134 głosy, Ireneusz Raś (Trzecia Droga) – 134 głosy, Magdalena Kubańska (Lewica) – 123 głosy oraz Maciej Gdula (Lewica) – 114 głosów.

Frekwencja wyniosła tu 70,99%.

BUKOWNO

Tu najlepszy wynik należy do Bartłomieja Sienkiewicza (KO) – 688 głosów. Najczęściej głosowano także na: Małgorzatę Wassermann (PiS) – 669 głosów, Jacka Osucha (PiS) – 647 głosów, Magdalenę Kubańską (Lewica) – 316 głosów, Jagnę Marczułajtis – Walczak (KO) – 254 głosy, Konrada Berkowicza (Konfederacja) – 243 głosy, Rafała Komarewicza (Trzecia Droga) – 212 głosów, Andrzeja Adamczyka (PiS) – 204 głosy, Agnieszkę Ścigaj (PiS) – 181 głosów, Ireneusza Rasia (Trzecia Droga) – 169 głosów, Jana Orkisza (Lewica) – 159 głosów, Dorotę Marek (KO) – 156 głosów, Małgorzatę Szostak (Trzecia Droga) – 129 głosów oraz Macieja Gdulę (Lewica) – 108 głosów.

Frekwencja wyniosła tu 73,31%.

KLUCZE

Najwięcej głosów zdobyła tutaj Agnieszka Ścigaj (PiS) – 1 145 głosów. Wyborcy spory zaufaniem obdarzyli również: Bartłomieja Sienkiewicza (KO) – 958 głosów, Małgorzatę Wassermann (PiS) – 833 głosy, Jacka Osucha (PiS) – 819 głosów, Ireneusza Rasia (Trzecia Droga) – 364 głosy, Konrada Berkowicza (Konfederacja) – 358 głosów, Jagnę Marczułajtis – Walczak (KO) – 355 głosów, Rafała Komarewicza (Trzecia Droga) – 330 głosów, Jana Orkisza (Lewica) – 293 głosy, Andrzeja Adamczyka (PiS) – 278 głosów, Piotra Grabarczyka (KO) – 193 głosy, Aleksandra Miszalskiego (KO) – 183 głosy, Dorotę Marek (KO) – 179 głosów, Darię Gosek – Popiołek (Lewica) – 170, Małgorzatę Szostak (Trzecia Droga) – 167 głosów, Marzenę Pilch – Kocjan (KO) – 144 głosy.

Frekwencja wyniosła tu 75,91%.

OLKUSZ

W skali całej gminy Olkusz najwięcej głosów uzyskali: Jacek Osuch (PiS) – 4 403 głosy, Bartłomiej Sienkiewicz (KO) – 2 765 głosów, Małgorzata Wassermann (PiS) – 2 526 głosów, Andrzej Adamczyk (PiS) – 2 099 głosów, Ireneusz Raś (Trzecia Droga) – 1 716 głosów, Jan Orkisz (Lewica) – 1 258 głosów, Konrad Berkowicz (Konfederacja) – 1 133 głosy,  Jagna Marczułajtis – Walczak (KO) – 887 głosów, Rafał Komarewicz (Trzecia Droga) – 869 głosów, Agnieszka Ścigaj (PiS) – 830 głosów, Piotr Grabarczyk (KO) – 756 głosów. Wyborcy wskazywali kolejno: Dorotę Marek (KO) – 573 głosy, Aleksandra Miszalskiego (KO) – 533 głosy, Darię Gosek – Popiołek (Lewica) – 477 głosów, Małgorzatę Szostak (Trzecia Droga) – 464 głosy oraz Magdalenę Kubańską (Lewica) – 363 głosy.

Frekwencja wyniosła tu 76,66%

TRZYCIĄŻ

W tej gminie mieszkańcy najczęściej wskazywali na: Małgorzatę Wassermann (PiS) – 626 głosów, Jacka Osucha (PiS) – 616 głosów, Andrzeja Adamczyka (PiS) – 379 głosów, Elżbietę Dudę (PiS) – 213 głosów, Konrada Berkowicza (Konfederacja) – 206 głosów, Agnieszkę Ścigaj (PiS) – 167 głosów, Bartłomieja Sienkiewicza (KO) – 167 głosów, Mirosława Dróżdża (PiS) – 140 głosów, Rafała Komarewicza (Trzecia Droga) – 136 głosów oraz Ireneusza Rasia (Trzecia Droga) – 110 głosów.

Frekwencja wyniosła tu 75,33%.

WOLBROM

Tutaj najwięcej głosów zyskali: Jacek Osuch (PiS) – 1 516 głosów, Andrzej Adamczyk (PiS) – 1 454 głosy, Małgorzata Wassermann (PiS) – 1 392 głosy, Bartłomiej Sienkiewicz (KO) – 1 225 głosów, Konrad Berkowicz (Konfederacja) – 628 głosów, Zbigniew Żyła (Bezpartyjni Samorządowcy) – 471 głosów, Ireneusz Raś (Trzecia Droga) – 440 głosów, Rafał Komarewicz (Trzecia Droga) – 435 głosów, Agnieszka Ścigaj (PiS) – 385 głosów, Jagna Marczułajtis – Walczak (KO) – 276 głosów, Jan Orkisz (Lewica) – 238 głosów, Małgorzata Szostak (Trzecia Droga) – 232 głosy oraz Mirosława Drożdża (PiS) – 220 głosów.

Frekwencja wyniosła 74,20%.

WYBORY DO SENATU

W wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nasz powiat znajduje się w okręgu nr 31, obejmującym powiaty olkuski, miechowski i krakowski. Warto przypomnieć, że senatorzy wybierani są w okręgach jednomandatowych – obowiązuje system większościowy, oparty na zasadzie „zwycięzca bierze wszystko”.

Senatorem został wybrany Marek Pęk (PiS), który uzyskał 112 571 głosów. Grzegorz Małodobry (KO) otrzymał natomiast 107 235 głosów, Wiesław Bator (Wolni i Solidarni) – 20 063 głosy, a Wojciech Ozdoba (Nowa Demokracja – TAK) – 16 357 głosów.

W skali całego powiatu olkuskiego głosy rozłożyły się następująco: Marek Pęk – 26 237 głosów, Grzegorz Małodobry – 24 239 głosów, Wojciech Ozdoba – 6 745 głosów, Wiesław Bator – 4 489 głosów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
8 miesięcy temu

Wstydźcie się olkuszanie. Może nie było bardzo dobrego wyboru, ale zawsze był lepszy wybór. A tak to macie Niemowę. Dobrze, że Misiewicz się ewakuował.