Projekt „Wspólny krok” – program, dzięki któremu rodzice, przy wsparciu terapeutów, mogli stworzyć lepsze warunki rozwoju ich małych, niepełnosprawnych dzieci, dobiegł właśnie końca. Zrealizowano go dzięki dotacji Powiatu. Grupa wsparcia dla tych rodzin cieszy się już od dawna wielkim zainteresowaniem, a rodzice czekają na kolejną taką ofertę.

Od maja do grudnia 30 rodzin z terenu powiatu olkuskiego mogło skorzystać z bogatej oferty. Były zajęcia dydaktyczne, terapeutyczne, i – jakże cenna dla rodziców szukających innych osób z podobnymi problemami – integracja. Projekt „Wspólny krok” jest bowiem kontynuacją grupy wsparcia rodzin z małym dzieckiem niepełnosprawnym, z której mieszkańcy powiatu mogli korzystać już nie raz.
A korzystają chętnie, bo Stowarzyszenie „Res Sacra Miser”, które specjalizuje się w projektach dla tej właśnie grupy, wie, czego rodzicom i ich dzieciom potrzeba najbardziej.
Obok spotkań integracyjnych rodzin i warsztatów aktywizacyjnych dla dzieci odbywały się cyklicznie zajęcia psychostymulacyjne w Sali Integracji Sensorycznej działającej na terenie Przedszkola Integracyjnego w Olkuszu. Tutaj też dla dzieci z problemami w zakresie motoryki małej i dużej odbywała się rehabilitacja metodą NDT-Bobath i PNF-u, a dzieci z problemami w zakresie integracji sensorycznej poddane były diagnozie przeprowadzonej przez certyfikowanego terapeutę SI. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w wyposażonej w specjalistyczny sprzęt Sali Doświadczania Świata. Dzieci korzystały tam z terapii wielozmysłowej. Nie zabrakło też wyjazdów integracyjnych do stadniny koni.
Projekt podsumowano podczas spotkania rodzin z prezes stowarzyszenia Marią Jędrysik, wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolno-Integracyjnego Małgorzatą Kulig i koordynatorem projektu Anną Skręt w Przedszkolu Integracyjnym. Podczas gdy dorośli wymieniali doświadczenia, dzieci w atmosferze mikołajkowych zabaw uczestniczyły w pożegnalnym spotkaniu. – Jesteśmy wdzięczni pani Małgorzacie Kulig za współpracę w ramach projektu, udostępnienie placówki i bazy dydaktyczno-terapeutycznej Przedszkola na czas realizacji projektu. Gorąco dziękujemy też zaangażowanym w działania projektu wolontariuszom – podkreśla Anna Skręt.
Projekt zrealizowano dzięki dotacji w wysokości 10 tys. zł z Powiatu Olkuskiego. Stowarzyszenie Res Sacra Miser uzyskało ją w drodze konkursu ofert na realizację zadania publicznego w 2009 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze