parking starostwo

Siedziba Starostwa Powiatowego w Olkuszu z pewnością nie należy do reprezentacyjnych budynków miasta. Władze powiatu zapowiadają, że wkrótce obiekt zyska nowe oblicze, a urzędnicy lepsze miejsce pracy. Na „pierwszy ogień” poszedł parking.

 

Na wygląd i funkcjonalność budynku starostwa baczną uwagę zwracają mieszańcy. – Starostwo Powiatowe w Olkuszu jest jednym z ważniejszych miejsc publicznych w mieście, do którego każdy z mieszkańców kilkakrotnie w życiu się udaje. Starosta nadzoruje Wydział Architektury i Budownictwa, który stoi na straży przestrzegania przepisów Prawa budowlanego, warunków technicznych dla budynków. Jak to jest możliwe, że taki urząd od 13 lat nie jest dostępny dla niepełnosprawnych – zgodnie z obowiązującymi przepisami nie powinien obsługiwać petentów…. Zawsze argumentem jest brak pieniędzy. Kiedy w końcu instytucja, która wstrzymuje inwestycje w związku z brakiem dostępności dla niepełnosprawnych, sama stanie się dla nich dostępna? – napisał do nas jeden z Czytelników.

Władze powiatu podpisały umowę na wykonanie dokumentacji projektowej na rozbudowę i przebudowę starostwa z bocheńską firmą „Invest – Solid” s.c. Obiekt ma zostać rozbudowany przy wejściu głównym. Istniejący wiatrołap i schody będą wyburzone, pojawi się tam szyb windy dostosowanej do przewozu osób niepełnosprawnych, podjazd do niej oraz nowe schody. Przy wejściu powstanie też więcej miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. W projekcie znajdzie się m. in. wymiana pokrycia dachowego, wykonanie klimatyzacji i wentylacji, przebudowa korytarzy i klatek schodowych w budynku oraz ocieplenie ścian. Taras ze schodami będzie rozebrany, a drugie wejście zostanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przed wykonaniem projektu zostanie zrobiona inwentaryzacja istniejącego budynku oraz działki i ekspertyza budowlano – mykologiczna. Umowa na wykonanie dokumentacji opiewa na kwotę 83 tys. złotych brutto. Projekt ma być gotowy do 17 grudnia tego roku.

– To przyzwoita cena. Jeszcze w tym roku zamierzamy złożyć wniosek o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Możemy liczyć na pokrycie połowy kosztów związanych z kupnem i montażem windy. Całkowity koszt robót będzie znany, gdy powstanie projekt. Po tylu latach budynek doczeka się gruntownego remontu, a urzędnicy lepszych warunków pracy. Najbardziej oblegane przez petentów wydziały zostały przeniesione na parter. Do znajdującego się już tam Wydziału komunikacji dołączyły Wydziały architektury oraz geodezji – mówi starosta Jerzy Kwaśniewski.

Na razie prace trwają na parkingu za budynkiem. Może tam zaparkować około 60 samochodów. – Uważam, że jest to jeden z lepszych urzędowych parkingów, nie tylko w naszym powiecie. Miejsc postojowych jest teraz więcej, zostały wyasfaltowane, a na drogach dojazdowych pojawi się kostka brukowa. Prace zostały wykonane w ramach remontu na podstawie zgłoszenia robót budowlanych – dodaje starosta Kwaśniewski. Koszt przedsięwzięcia to 43 tys. 500 złotych.

Kilka lat temu opracowano plan rozbudowy budynku starostwa, ale nie doczekał się on realizacji. W planach była przede wszystkim dobudowa skrzydła, montaż windy dla osób niepełnosprawnych, budowa sali operacyjnej dla petentów i dodatkowych pomieszczeń Wydziału komunikacji i transportu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
dziadek
dziadek
10 lat temu

sorry – nie to miejsce- tak to jest ślepemu dziadkowi ……

dziadek
dziadek
10 lat temu

a po mojemu, to dobry pomysl na park,Tym bardziej, że orkiestry dęte mogą tam wystepować i mozna by stworzyć taki mini amfiteatr na koncerty z okazji rocznic niepodległosciowych.Poza tym serce bolało jak mlodzi na rolkach czy nawet rowerach po cokole pomnika skakali,a garstka składajacych rocznicowe wieńce ginęła na płaszczyźnie lotniska.

wmarcinw
wmarcinw
10 lat temu

to tak jak dział promocji umig reklamowe długopisy gadźety i inne ulotki reklamowe zamawia poza olkuszem a przecież miejscowe firmy reklamowe tu płacą podatki i zatrudniaja ludzi z olkusza.
Tak dalej róbcie urzędasu a pójdziecie na bruk

lokalny patriota
lokalny patriota
10 lat temu

nic mnie tak nie wkurza jak czytam ze jakiś tam projekt budowy czy modernizacji wykana firma spoza Olkusza. Do licha, czy nie taniej byloby stworzenie własnej pracowni projektowej i zatrudnienie naszych miejscowych mlodych projektantów? Dajecie prace i pieniądze obcym, gdy nasza mlodziez po studiach błaka sie za pracą po Krakowie czy Slasku i bywa ze juz do Olkusza nie wraca.

Luca
Luca
10 lat temu

[quote name=”bbbrrrrr”]Na litość… jaki remont parkingu??? Przecież to całkiem nowy parking, mało tego to jeszcze nie spełniający norm. A tak przy okazji to pytałem w Ochronie środowiska czy dla potrzeb tego parkingu były wydawane jakieś pozwolenia, powiedzieli że nic no a przecież usunięte zostały tam drzewa i krzaki a i wodę opadową koniecznym jest zagospodarować bo tam nie ma kanalizacji deszczowej, a parking takowej wymaga. wobec tego pytam kto przyjął to zgłoszenie prac. Przecież to jest RAŻĄCE naruszenie prawa i osoba taka powinna być dyscyplinarnie zwolniona. A kto zapłaci za usunięte drzewa????[/quote]

Lucyna! daj se spokój z tą podpuchą

Wyborca Tuska
Wyborca Tuska
10 lat temu

za kaczora było 3.60 zł/dm3 benz..Głosowałem, to mam 6zł.

Młody cd
Młody cd
10 lat temu

Przeczytałem artykuł i wcale nie cieszy mnie że będę miał gdzie zaparkować w przyszłości bo mam nadzieję że już do starostwa więcej nie przyjadę, myślę że nasi posłowie, po wakacjach, jak już wypoczną to tak się wysilą że taką ustawę w sejmie przygotują że dowód rejestracyjny będzie miał tyle rubryk że wystarczą one na wszystkie wpisy przez okres eksploatacji samochodu, a Starostwo, Starosta ze swoją świtą, Dyrektor Wydział Komunikacji Kierowniczka i niegrzeczne Urzędniczki nie będą wykonywać nic nie wnoszącej, bezsensownej i durnej roboty tylko na wyspy na zmywak na przykład z Olkusza wyjadą …

Młody
Młody
10 lat temu

Wiosną tego roku w dowodzie rejestracyjnym mojego samochodu zabrakło miejsca na wpis badania technicznego. Okazało się wówczas że muszę postarać się o nowy dowód rejestracyjny który uzyskam w starostwie a konkretnie w wydziale komunikacji. W tym celu musiałem przyjechać kilkakrotnie do starostwa, odstać godzinami w kolejce, przygotować wiele wymaganych dokumentów, opłacić pokaźną kwotę w kasie starostwa, a po miesiącu odkręcić tablice rejestracyjne i z nimi po raz kolejny ustawić się w kolejce po nowy dowód … Oczywiście za każdym razem przy starostwie nie był miejsca do zaparkowania bo takich jak ja petentów niezbyt mile przez urzędników widzianych i załatwianych są codziennie tłumy.

...
...
10 lat temu

Prawo jest łamane bo nie ma konsekwencji za te czyny. Co z postępowaniem prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przy prywatyzacji szpitala, przecież od wniosku NIK-u do prokuratury mija już 5 miesięcy ?

ktos1
ktos1
10 lat temu

[quote name=”BR”]Taki kraj, tacy ludzie… przez lata było narzekanie, że nie ma gdzie zostawić auta; wszyscy narzekali: urzędnicy, petenci, radni… a jak tylko zaczęto w końcu robić coś, to zaraz znajduje się KTOŚ, kto „dokopie”… Lepiej było zostawić nieuporządkowany teren z „zajeżdżonymi” trawnikami?[/quote]
W Polsce nie ma miejsca na samowolę. Ja nie zaprzeczam że parking jest potrzebny ale przy okazji jego budowy nie WOLNO łamać prawa. PRAWA NALEŻY PRZESTRZEGAĆ kolego, a jesli jest łamane przez organ samorządowy to jest to czysta patologia.

BR
BR
10 lat temu

Taki kraj, tacy ludzie… przez lata było narzekanie, że nie ma gdzie zostawić auta; wszyscy narzekali: urzędnicy, petenci, radni… a jak tylko zaczęto w końcu robić coś, to zaraz znajduje się KTOŚ, kto „dokopie”… Lepiej było zostawić nieuporządkowany teren z „zajeżdżonymi” trawnikami?

bbbrrrrr
bbbrrrrr
10 lat temu

Na litość… jaki remont parkingu??? Przecież to całkiem nowy parking, mało tego to jeszcze nie spełniający norm. A tak przy okazji to pytałem w Ochronie środowiska czy dla potrzeb tego parkingu były wydawane jakieś pozwolenia, powiedzieli że nic no a przecież usunięte zostały tam drzewa i krzaki a i wodę opadową koniecznym jest zagospodarować bo tam nie ma kanalizacji deszczowej, a parking takowej wymaga. wobec tego pytam kto przyjął to zgłoszenie prac. Przecież to jest RAŻĄCE naruszenie prawa i osoba taka powinna być dyscyplinarnie zwolniona. A kto zapłaci za usunięte drzewa????

dyl_sowizdrzał
dyl_sowizdrzał
10 lat temu

[quote name=”ktos1″]Przeciez ten parking to samowola budowlana , za którą szefowie starostwa powinni zostac pociągnięci do odpowiedzialności. Dziennikarzom PO proponuje aby blizej zainteresowali sie ta inwestycją[/quote]

Oczywiście , samowola budowlana, ale zalegalizowana, podobno przez antydatowanie. Za smuty kadencji pierwszej Konarskiego. PO go nie ruszy. Byli wtedy w „koalicji”.

ktos1
ktos1
10 lat temu

Przeciez ten parking to samowola budowlana , za którą szefowie starostwa powinni zostac pociągnięci do odpowiedzialności. Dziennikarzom PO proponuje aby blizej zainteresowali sie ta inwestycją

anka
anka
10 lat temu

o Boże! jakie starostwo-taki powiat!
nie wiem czy warto remontować
na XXI wiek potrzebne inne budynki, ludzie i pomysły!!!

petent
petent
10 lat temu

Może starosta przeczyta? Co za cymbał ustawił donice z kwiatami przy poręczy przed drzwiami starostwa. Ostatnio byłem w urzedzie z ojcem który ma problemy z poruszniem się. Poręcz służy do pomocy takim osobom i co do połowy drogi jest okej a dalej donica przeszkadza w swobodnym dojściu tdo drzwi. Wystarczy przesunąć na drugą stronę czy nikt tego nie widzi. A najlepiej postawić tą donicę przed biurkiem tego geniusza co to wymyślił.

Pieszy rowerzysta.
Pieszy rowerzysta.
10 lat temu

Wygraliśmy!!!Robią,robią,robią.Niech się wstydzi inżynier,który ją
„spłodził”+Dziękujemy dziennikarzom Przeglądu,Gazety Krak.i Dziennika Polskiego.Tyle lat udręki,udało się.Obniżają
wysepkę na przejściu dla pieszych przy światłach na ul.T.
Kościuszki.

S.S.
S.S.
10 lat temu

Nie wiem jaki jest sens takich robót, jak lada rok powiat rozleci się na części – Wolbrom będzie w miechowskim, a mieszkańcy Olkusza będą jeździć do Chrzanowa…