wozek inw

Dla niepełnosprawnych i ciężko chorych osób z powiatu olkuskiego wyjazd na turnus rehabilitacyjny do wyspecjalizowanego ośrodka to szansa na poprawę zdrowia. Do olkuskiego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie rokrocznie zgłaszało się z wnioskiem o dofinansowanie takiego wyjazdu kilkaset osób. Jeszcze kilka lat temu zdecydowana większość otrzymywała wsparcie finansowe. Teraz na pomoc w tym zakresie może liczyć co czwarty mieszkaniec. Wielu niepełnosprawnych pozbawia to szansy na kilkunastodniowy pobyt w miejscu, gdzie codziennie wykonywane są zabiegi i ćwiczenia poprawiające ich kondycję.

Mieszkanka z powiatu olkuskiego, która zainteresowała naszą redakcję tym problemem, przeszła zabieg usunięcia piersi i węzłów chłonnych. Wktrótce pojawił się niedowład ręki. Przyznano jej pierwszą grupę inwalidzką, ale pieniądze z renty nie wystarczają na pokrycie wszystkich kosztów leczenia, jakie zalecają specjaliści. – Starałam się o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego, ponieważ już kiedyś byłam na takim wyjeździe i mój stan zdrowia znacząco się poprawił. Niestety, otrzymałam odmowę, chociaż wydawało mi się, że spełniam wszystkie kryteria. Jestem zawiedziona, bo dofinansowanie wynosiło tysiąc złotych, a 500 zł musiałabym sama dopłacić. Nie stać mnie na to, żeby pokryć całość – mówi nasza Czytelniczka.

O dofinansowanie do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym można ubiegać się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, które ma za zadanie rozdysponować środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nabór wniosków odbywa się raz w roku. – Turnusy rehabilitacyjne cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ale nasz budżet w tym zakresie jest mocno ograniczony. Staramy się rozdzielać środki sprawiedliwie, punktacja jest w moim odczuciu klarowna, a każdy wniosek ocenia kilka osób. W tym przypadku procedura odbywa się na zasadzie konkursu. Nie ma więc kolejki i nie można liczyć na to, że jeśli ktoś nie dostał środków w tym roku, to otrzyma je w kolejnym. W każdym roku procedura naboru wniosków odbywa się ponownie – mówi Ewa Barzycka, dyrektorka olkuskiego PCPR.

Nie ma dobrej informacji dla osób, którym w tym roku nie przyznano dofinansowania. Więcej środków na ten cel nie ma, a kolejna szansa będzie dopiero na początku 2015 roku. PCPR dysponuje w 2014 budżetem z PFRON-u w wysokości 2,2 mln, z czego 1,8 mln przeznacza się na rehabilitację społeczną. Działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej to 1,26 mln. Pozostała kwota przeznaczana jest na różne formy pomocy osobom niepełnosprawnym, w tym dofinansowania do sprzętu rehabilitacyjnego, turnusów i innych. W tym roku łączna pula środków wyłącznie na turnusy rehabilitacyjne wyniosła 110 tys. zł. Wpłynęło 277 wniosków, z czego zakwalifikowało się 67. W niektórych przypadkach pieniądze przyznawane są w ramach jednego wniosku również opiekunowi, jeśli niepełnosprawna osoba nie jest w stanie samodzielnie się poruszać i wymaga opieki nawet w podstawowych czynnościach.

Jak mówią pracownicy PCPR, w poprzednich latach niepełnosprawni mieli większe szanse na otrzymanie pieniędzy na wyjazd, bo placówka dysponowała większą sumą środków z PFRON-u. Zdarzało się, że jednego roku wpływało nawet 700 wniosków, z których 75% zostało pozytywnie rozpatrzonych. Teraz PCPR ma budżet o milion mniejszy, więc i na turnusy kwota jest dużo niższa. Jeśli teraz wniosek został odrzucony, warto złożyć go ponownie również za rok. Można przemyśleć także ubieganie się o wyjazd sanatoryjny ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Skierowanie może wystawić na przykład lekarz rodzinny. Jeśli dana osoba kwalifikuje się na taką formę rehabilitacji, będzie musiała najpewniej poczekać. Chociaż terminy są dość odległe, to argumentem na korzyść takiego rozwiązania jest fakt, że jest to wariant bezpieczniejszy i pewniejszy, bo nie decyduje konkurs, ale kolejka.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ja
ja
10 lat temu

😥