plac zabaw

Dzięki wsparciu internautów w Zedermanie powstanie Fit – Park w ramach akcji PZU „Pomoc to moc”, o której niedawno pisaliśmy. Teraz do programu zgłoszono projekt dotyczący olkuskiego osiedla Młodych. Poparcie internautów jest niezbędne.

PZU od kilku lat dofinansowuje projekty, których realizacja zapobiegnie lub zmniejszy skutki wypadków komunikacyjnych. W tym roku akcja przebiega pod hasłem: „Zdrowa i bezpieczna rodzina”. Osiedlowe inicjatywy dotyczą rewitalizacji trzech placów zabaw oraz doposażenia Klubu Osiedlowego „Krecik”.
– Osiedle Młodych to blokowisko z lat 80-tych liczące ponad 8,5 tysiąca mieszkańców (25 proc. populacji Olkusza). Uwagę władz i zarządców tego obszaru przykuwa przede wszystkim niewystarczające ocieplenie budynków oraz brak miejsc parkingowych. Niestety zapomina się przy tym o najmłodszych mieszkańcach osiedla, którzy w teorii mają aż 20 placów zabaw, a w praktyce większość z nich posiada jedynie regulamin, piaskownicę lub huśtawkę oraz ławkę. Tylko jeden plac zabaw przy przedszkolu jest ogrodzony, z kolei drugi, przyszkolny posiada starą zużytą nawierzchnię bezpieczną – opisują sytuację wnioskodawcy: Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO prowadzące klub „Krecik” oraz miejski radny Wojciech Ozdoba.

W zgłoszonym projekcie zaproponowano ogrodzenie i wykonanie bezpiecznej nawierzchni na trzech z istniejących placów zabaw, na których przewidziano również po jednej nowej zjeżdżalni oraz montaż tablic z regulaminem korzystania z obiektów w formie kolorowych grafik. Jak wyjaśniają autorzy projektu, chodzi o place, na których dzieci bawią się często, a które jednocześnie położone są z dala od ruchliwych dróg czy uciążliwych dużych parkingów, na przeciwnych końcach osiedla Młodych, co gwarantuje, że większość dzieci w krótkim czasie będzie mogła do nich dotrzeć. Jeśli uda się pozyskać środki w ramach akcji PZU, mieszkańcy osiedla w ankiecie sami wybiorą place, które zostaną wyremontowane.

Drugą częścią projketu jest doposażenie sali fitness w Klubie Osiedlowym „Krecik” w lustra, położenie tam nawierzchni spełniającej warunki bezpieczeństwa. W klubie przydałby się też sprzęt do ćwiczeń ruchowych, nowoczesne świetlówki oraz montaż bramek i krat przy wejściach na jego teren. Wszystko to ma służyć poprawie bezpieczeństwa i zapewnieniu lepszych warunków do prowadzenia zajęć. Miesięcznie korzysta z nich około 400 osób.

– W ostatnim czasie udało się pozyskać środki na odnowienie przestrzeni wokół klubu. Zamontowano nowe lampy,  doniczki na kwiaty, a także namalowano ciekawe murale. Klub Krecik jest otwarty na wszystkich mieszkańców, niestety w godzinach nocnych często dochodzi do dewastacji: zaśmiecania, pseudo-graffiti itd. W związku z tym, wnioskujemy o zamontowanie metalowych przeszkód, które po zamknięciu Klubu, skutecznie uniemożliwią dewastację rewitalizowanej przestrzeni. Bramki i kraty będą jednak kolorowe, aby nie wywołać negatywnych emocji w odwiedzających Klub Krecik mieszkańcach. Po realizacji inwestycji planujemy zorganizować dla mieszkańców zajęcia fitness, a także otwarcie placów zabaw z atrakcjami dla dzieci – zapowiadają przedstawiciele Stowarzyszenia „SIMO”.

Chcesz pomóc zrealizować inicjatywy na osiedlu Młodych? Wystarczy wejść na stronę pomoctomoc.pl i poprzeć olkuski projekt. Co miesiąc wybierane są najlepsze projekty, które otrzymają finansowe wsparcie z PZU.

Fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jaaaa
Jaaaa
4 lat temu

W Zedermanie ruszyły już prace więc naprawdę warto głosować!!!

Neta
Neta
4 lat temu

Warto głosować, uważam, że wszyscy mieszkańcy powinni oddać głos. Może ktoś kto nie mieszka na Osiedlu Młodych może powiedzieć, a co mnie to, ale ja jestem zdania, że teraz można zrobić coś na Osiedlu, a następnym razem w innej części miasta i wtedy ja też będę głosować. Trzeba korzystać z takich środków, tak jak było z placem Nivea. Głosujcie, to nic nie kosztuje a możemy zrobić coś razem.